Valentin Konosen suojatti voittoon Savonlinnassa loistoajalla – Ehti uskoa jo uuteen SE-aikaan: ”Sellaisia ei kävellä joka kerta”

Veli-Matti ”Aku” Partanen voitti maantiekävelyn 30 kilometrin Suomen mestaruuden Savonlinnassa loistoajalla 2.07.33. Sitä kovempaa Suomessa on matkan koskaan kävellyt vain Partanen itse. Hän voitti vuosi sitten edellisen Suomen mestaruuden SE:llä 2.07.04, jolla hän oli kauden päätteeksi maailmantilaston ykkönen.
SM-kilpailu käveltiin Savonlinnan keskustan tuntumassa hellesäässä, jota alkumatkasta viilensi kevyt sadekuuro. Partanen karkasi heti alusta omaan vauhtinsa ja vei voiton ylivoimaisesti. Urjalan Urheilijoiden Aleksi Ojala oli toinen ajalla 2.14.14.
– Ilman kosteus oli pahempi kuin helle. Ihan eivät voimat nyt riittäneet Suomen ennätyksen tekoon. Vielä kahdeksan kilometriä ennen maalia luulin, että pystyn kiristämään SE:n, mutta aivan loppuun asti rypistys ei riittänyt, Partanen sanoi.
Partanen aloitti kilpailun erittäin kovaa, mutta pudotti sitten vauhtia valmentajansa Valentin Konosen ohjeiden mukaan.
– Kaksi ensimmäistä kilometriä menivät vähän liian kovaa, mutta Vallu huusi, että ota vähän iisimmin. Niistä kilometreistä ei jäänyt ”happoja” jalkoihin. Viime vuoden SE-kävely oli vaan ihan nappionnistuminen, eikä sellaisia kävellä joka kerta, Partanen totesi.
Partanen on jo valittu Dohan MM-kilpailujen 50 kilometrille. Savonlinnan kilpailu oli yksi kova harjoitus matkalla kohti kauden päätavoitetta ja kertoi, että kaikki on syksyä ajatellen aikataulussa.
– Kävelen 30-50 kilometriä kovaa kerran viikossa. Tämä oli yksi harjoitus. Kilpailussa toki saa itsestään paljon enemmän irti kuin harjoituksissa. Syksyn 50 kilometriä ajatellen treenit ovat menneet hyvin, Partanen sanoi.
Ojala tähtää MM-kilpailujen 20 kilometrille
Aleksi Ojala on hylännyt ajatuksen yrittää rikkoa 50 kilometrin MM-raja tällä kaudella. Hänen ajatuksissaan välkkyy 20 kilometrin MM-rajan alittaminen Leedsissä kuluvan kuun lopussa. Ojalan ennätyson 1.23.16, kun MM-raja on 1.22.30.
– Tähän kisaan asti jatkoin samanlaista harjoittelua, kuin teen 50 kilometrille. Nyt tästä eteenpäin aletaan hakea vauhteja 20 kilometriä varten, Ojala sanoi.
Savonlinnan SM-kilpailua Ojala kuvaili ”ihan mukavaksi lenkiksi”.
– Pidin sellaista tasaisen hyvää vauhtia, Ojala tuumi.
Lähde: Urheiluliiton tiedote
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Pihalle maajoukkueesta – hiihtotähti alkoi nyt lausua valittuja sanoja
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Lotta Harala teki ikävän paljastuksen IL:lle
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Reetta Hurske lähti Suomesta – avautui nyt tekemästään muutoksesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Merkki keski-iästä: Kaisa Mäkäräinen paljasti, mitä oikein tuli tehtyä
- Suomen yleisurheilulupaukselta mahtava paluu – kiekkoilijarakas mukana juhlissa