Tuula Tenkanen mokasi finaalilähdössä ja tipahti mitalisijoilta
Kuva: Getty Images
Laser radial -luokan MM-kilpailut päättyivät suomalaisittain Tuula Tenkasen kahdeksanteen ja Monika Mikkolan 13:nteen sijaan.
Tenkanen oli kiinni mitalissa vielä ennen viimeistä lähtöä, mutta oikukkaisssa olosuhteissa otettu epäonnistunut startti ja väärä reitinvalinta johdattivat hänet vasta 51:ntenä maaliin. Japanin Sakaiminaton edustalla puhaltanut maatuuli haastoi purjehtijat päivittäin tuulenkääntymillään ja paine-eroillaan.
– Olen luonnollisesti pettynyt siihen, että purjehdin finaaleissa kaksi huonoa lähtöä, jotka maksoivat minulle sijoja kokonaistilanteessa. Yritän nyt oppia tekemistäni virheistä, Tenkanen kommentoi.
Laser radial -luokan MM-kilpailu oli samalla Mikkolan ja Tenkasen välisen maansisäisen olympiakarsinnan ensimmäinen osa, ja ensi helmikuussa Australian Melbournessa kilpailtava MM-regatta on karsinnan toinen osa. Karsinnassa otetaan huomioon molempien kilpailujen sijoitukset.
Karsinnassa saa MM-voitosta pisteitä 42, hopeasta 36 ja pronssista 32. Pisteet laskevat siten, että 16:nnesta sijasta saa vain yhden pisteen. Tenkanen keräsi kahdeksannella sijallaan 12 pistettä ja Mikkola 13:nnella sijallaan neljä.
– Ero on nyt Tuulan hyväksi kahdeksan pistettä. Se ei ole vielä ratkaisevan suuri, vaan on otettavissa Melbournessa kiinni. Mitalimenestys huomioidaan pisteissä korostetusti, joten menestyksestä palkitaan, päävalmentaja Joakim Wilenius sanoo.
– Suomalaisten sijat kahdeksan ja 13 ovat karsintatilanteessa ihan ok, mutta toki Tuulan sijoitus on siinä mielessä pettymys, että mitalikin olisi ollut otettavissa.
Lähde: Sailing Team Finlandin tiedote
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Olympialaisten ohjelma tänään – aikataulu, suomalaiset ja tv-lähetykset
- Elias Lajunen löi päänsä rajussa kaatumisessa – vietiin sairaalaan
- FIS puuttui Norjan hiihtomaajoukkueen toimintaan – rangaistus lävähti!
- Jutta Leerdam taipui – maannainen takoi olympiaennätyksen
- ”Tietääkö hän edes tulosta” – Suvi Minkkinen vitsaili valmentajastaan
- Yhdeksäs kulta – Johannes Hösflot Kläbo ohitti legendat
- Alisa Vainio kuittasi jättipotin – taustalla hurja juoksu
- Suvi Minkkinen sai yllätyspuhelun suorassa tv-lähetyksessä
- ”Näin sen Suvin naamasta” – huoltopäällikkö aavisti mitalin ladun varrelta
- Suvi Minkkisen mitali ratkesi viimeisellä ampumapaikalla – katso video