Porvoossa nähtiin harvinainen 100 metrin taisto: Kenttäennätys ja sama voittoaika! – ”Tämä oli minulle kesän viimeinen kilpailu”

Vantaan Salamien Riku Illukan ja Esbo IF:n Tuukka Huuskolan tasainen 100 metrin voittotaisto huipensi Porvoossa nuorten SM-kilpailujen toisen päivän. Illukka vei voiton samalla ajalla 10,61 Huuskolan kanssa ja kuorrutti mestaruudella hyvää kilpailukauttaan. Voittoaika on myös Porvoon uusi kenttäennätys.
– Hyvä kisa. Tuukka pääsi hyvä lähtijänä johtoon, mutta itse juoksin rennon kisan ilman hirveää puristamista, Illukka sanoi.
Illukalla on takanaan loistokesä, varsinkin kun ottaa huomioon, että rasitusmurtuman esiaste selässä keskeytti viime kesän kilpailukauden. Vielä talvell se kiusasi armeijassa niin, että normaaliin harjoitteluun Illukka palasi vasta maaliskuussa.
Illukka oli Lappeenrannan Kalevan kisoissa toinen 100 ja 200 metrillä. Kesän mittaan hän on juossut noiden matkojen ennätyksikseen 10,46 ja 21,31.
– Nyt näyttää siltä, että tämä oli minulle kesän viimeinen kilpailu. Finaalia edeltäneessä verryttelyssä oli tuntemuksia pohkeessa. Kilpailussa se ei tuntunut, mutta pitää katsoa, juoksenko sunnuntaina 200 metriä, Illukka sanoi
– Lähtökohtiin nähden hyvä kesä. Tästä on hyvä jatkaa.
Huuskola jäi viisi sekunnin sadasosaa ennätyksestään. Hän lähtee sunnuntaina tavoittelemaan mestaruutta ja ennätystään 200 metrillä. Huuskola on juossut tänä kesänä ennätyksekseen 21,66, mutta hiljattain Espoossa hän viiletti myötätuuleen 21,23.
– Lähdetään hakemaan samanlaista aikaa kun Espoossa. Tämä oli hyvä juoksu, vaikka lopussa tuli pikkuisen puristamista, kun Riku tuli rinnalle, Huuskola summasi.
Lähde: Urheiluliitto
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- IL:lle paljastettiin Wilma Murron elämänmuutos
- Ronnie O’Sullivan teki snookeruransa suurimman virheen – maksoi valtavan hinnan
- Pihalle maajoukkueesta – hiihtotähti alkoi nyt lausua valittuja sanoja
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Lotta Harala teki ikävän paljastuksen IL:lle
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Reetta Hurske lähti Suomesta – avautui nyt tekemästään muutoksesta
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Merkki keski-iästä: Kaisa Mäkäräinen paljasti, mitä oikein tuli tehtyä
- Suomen yleisurheilulupaukselta mahtava paluu – kiekkoilijarakas mukana juhlissa