Loistava kilpailu: Suomalainen maratoonari pinkoi uuden Suomen ennätyksen! – ”Lupauksesta täytyy pitää kiinni”
Kuva: Juha Tamminen
Kenttäurheilijat-58:n Laura Manninen voitti Vantaan maratonilla naisten puolimaratonin ajalla 1.17.32, joka on 45-vuotiaiden sarjan Suomen ennätys. Aiempi ennätys oli Mannisen juoksema 1.19,15.
– Tuli luvattua SM-maratonin jälkeen, että teen tämän ennätyksen. Lupauksesta täytyy pitää kiinni. Juoksu vaan oli kumman jäykkää, ei mikään nappijuoksu, Manninen tuumi.
Miesten maratonin voitti kotkalainen Ole Antti Halonen ajalla 2.28,26.Toiseksi juoksi Kamerunin Mbacha Eric Mangeh ajalla 2.30.47. Haloselle, 32, kilpailu oli seitsemäs maratonin heinäkuun puolivälin jälkeen. Ennätyksensä 2.24.26 hän juoksi syyskuisella Kullervo-maratonilla.
– Maratoneja on tullut juostua tänä vuonna aika monta. Viime viikonloppuna juoksin myös 33 kilometrin Pirkan Hölkän, mutta hyvin olen palautunut, Halonen tuumi.
Raitanen juoksi viestin avausosuuden
Naisten maratonin Vantaalla voitti Espoon Tapioiden Soili Kosonen ajalla 2.59.06. Miesten puolimaratonin nopein oli Ari-Pekka Lassila Vetelin Urheilijoista ajalla 1.12.07. Maratonviestissä sekajoukkueiden sarjan voittaneen Renta Runners -ryhmän avausosuuden juoksi Topi Raitanen. Hän viiletti noin 10,6 kilometrin osuuden ajassa 34.35. – Mukava, kovempi lenkki näin uuden harjoituskauden alkuun. Muutama maantiekisa ja talvella muutama hallikisa on edessä ennen olympia- ja EM-kesää, Raitanen sanoi. Neljännesmaratonin, eli FunRunin voittoihin juoksivat Kalle Mäenpää ajalla 35.32 ja Jenni Moskari ajalla 39.59. Vantaan Maraton -kilpailu juostiin 26. kertaa. Se oli samalla jo 50. perättäinen vuosi kun Vantaalla on järjestetty maratonkilpailu. Lämpimän syyssään hellimään tapahtumaan ilmoittautui kaikille matkoille yhteensä 1747 juoksijaa. Lähde: UrheiluliittoLUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Legendaarinen hiihtojuhla kärsii – sumu ja tyhjät katsomot huolestuttavat
- Suomalaisen huima kehitys huomattiin – olympiamitalisti ylistää Suvi Minkkistä
- Katsojat hieroivat silmiään – hiihtäjä joi olutta kesken kilpailun
- Mäkihypyn maajoukkue etsii valmentajaa – urheilijat kertovat tärkeimmät kriteerit
- Käsittämätön vaaratilanne syöksylaskussa – katso tilanne
- Nyt tipahti uutta tietoa luokkaantuneen Lindsey Vonnin kunnosta
- Paralympialaisissa kriisi – ”Nilkkoja myöten sohjossa”
- Sprinttipettymys Drammenissa – Jasmi Joensuu ei säästellyt sanojaan
- Suomen tähtinimi jäi kauas kärjestä – Kaisa Mäkäräinen: ”pitäisikö vaihtaa pari?”
- IL: Kulisseista paljastus – Suvi Minkkinen takoi muhkeat tulot!
- Suuri nimi on poissa – olympiakultaa voittanut juoksija on kuollut
- Uutispommi: Ilkka Herolan kilpakumppani ja olympiavoittaja lopettaa uransa!
- Suomen tähtinimi jäi kauas kärjestä – Kaisa Mäkäräinen: ”pitäisikö vaihtaa pari?”
- Suomalainen hiihtolegenda nähdään jälleen kisaladuilla
- Katsojat hieroivat silmiään – hiihtäjä joi olutta kesken kilpailun
- Johannes Kläbo jakoi kuvan sairaalavuoteelta – ”sain aivotärähdyksen”
- Se oli siinä – Joni Mäki teki kovan päätöksen
- IL: Kulisseista paljastus – Suvi Minkkinen takoi muhkeat tulot!
- Käsittämätön vaaratilanne syöksylaskussa – katso tilanne
- Sprinttipettymys Drammenissa – Jasmi Joensuu ei säästellyt sanojaan