Maastohiihdon Suomen Cup alkaa marraskuussa – kalenteri on vahvistettu

Maastohiihdon Suomen Cupin kilpailukalenteri kaudelle 2019-2020 on vahvistettu. Kotimaisia maastohiihdon huipputapahtumia on kuudella eri paikkakunnalla ympäri Suomen. Kiinnostus jo perinteeksi muodostunutta Suomen Cupia kohtaan on kovalla tasolla.
Suomen Cup -tapahtumat avaavat hiihtäjien kisakauden tällä kaudella marraskuun alkupuolella, kun Vuokatin tapahtuma on siirtynyt viikkoa aikaisempia vuosia myöhemmäksi. Kisamatkat ovat sen sijaan tutut: vapaan hiihtotavan sprintti ja viestit. Rovaniemellä hiihtäjät pääsevät näyttämään kuntonsa Ruka Nordicia silmällä pitäen, sillä se kilpaillaan maailmancupia edeltävänä viikonloppuna. Lopulliset Rukan urheilijavalinnat tehdään sunnuntaina Suomen Cupin jälkeen.
Suomen Cup jatkuu tammikuussa Vantaalla, kun hiihdon ystäviä hemmotellaan tiistaina ja keskiviikkona jo toista kertaa Suomen Cupin historiassa Hakunilan urheilupuiston iltakilpailuissa. Viime vuonna testatut iltakilpailut todettiin pääkaupunkiseudulla toimivaksi kokonaisuudeksi myös urheilijoiden näkökulmasta.
Ensimmäiset Suomen mestaruudet ratkotaan Pohjanmaalla Vöyrissä tammi-helmikuun vaihteessa. Suomen mestaruus -viikonloppu tarjoaa ohjelmaa vapaan sprinttien muodossa sekä perinteisen tyylin väliaikalähdöillä.
Kausi päättyy Pohjois-Pohjanmaalla ja Kainuussa, kun Pyhäjärvellä kilpaillaan toiseksi viimeinen Suomen Cupin osakilpailu ennen Ristijärven SM-kilpailuja. Suomen Cupissa hiihdetään kauden aikana 14 kisastarttia, joista kuusi normaalimatkaa, viisi viestiä ja kolme sprinttiä.
Suomen Cupin kilpailunjohtaja Hannu Koivusalo odottaa innolla tulevaa kiertuetta.
– Mukava päästä kohta näkemään miten urheilijat ovat kehittyneet ja seurojen voimasuhteet muuttuneet. Vöyri ja Pyhäjärvi palaavat kalenteriin pikku tauon jälkeen ja uskon että Ristijärven finaaleista tulee upeat keväthangilla.
Suomen cupin mahdollistavat yhteistyökumppanit St1, HiKOKI, Team Sportia, SGN Group, Isover, Atria, Webasto ja Calix.
SM-hiihdot ja Suomen Cup 2019-2020
2.-3.11.2019 Vuokatti
23.-24.11.2019 Rovaniemi
14.-15.1.2020 Vantaa
31.1.-2.2.2020 Vöyri, SM-hiihdot
28.-29.3.2020 Pyhäjärvi
3.-5.4.2020 Ristijärvi, SM-hiihdot
Lähde: Hiihtoliitto
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Kaisa Mäkäräiseltä uusi aluevaltaus – jälki olikin sitten rumaa
- Avussa lauottiin suoraa tekstiä Wilma Murrosta ja hänen ”siviilielämästään”
- Senni Salminen puhui Ylelle suhteestaan tämän miehen kanssa
- Silja Kosonen katsoi Ylen jutun itsestään – lausui saman tien suorat sanat: ”Huh huh”
- Voi ei: Suomen olympiasensaatiosta saatiin shokkiuutinen
- Maailman toiseksi paras – nyt jysähti hurja suomalainen yleisurheilutulos
- Suomen hiihtonaisilta uusi aluevaltaus – Krista Pärmäkoskelta raju temppu
- SE-naiselta musertava uutinen – Lotta Harala reagoi välittömästi
- UM: Robert Helenius vahvisti – tämän tunnetun naisen kanssa hän nyt asuu
- Suomalaisheittäjä voitti yli kymmenellä metrillä – pettyi silti
- Suomalaiselta korkeushyppääjältä hurja tulos – mykistävää ylivoimaa
- UM: Robert Helenius vahvisti – tämän tunnetun naisen kanssa hän nyt asuu
- Tätä on toivottu: Kerttu Niskaselle loistavia uutisia
- Oliver Helander keskeytti harjoittelun – IL:lle raju väite keihästähden nykykunnosta
- IL:lle täräytettiin skandaalinkäryinen väite Silja Kososen kilpakumppaneista
- Suomalaisheittäjä voitti yli kymmenellä metrillä – pettyi silti
- Maailman toiseksi paras – nyt jysähti hurja suomalainen yleisurheilutulos
- Suomen hiihtonaisilta uusi aluevaltaus – Krista Pärmäkoskelta raju temppu
- Lotta Harala avautui – kärsii kiusallisesta intiimiongelmasta
- Kaisa Mäkäräinen astui esiin hädän hetkellä – näin nainen kommentoi