Suomalaisuimari jälleen huippuvireessä – Kellotti kaksi uutta SE-aikaa Lappeenrannassa!
Kuva: Getty Images
Lappeenrannan Grand Prix -uintien avauspäivä päätettiin 4×50 metrin SM-viesteihin. Naisten sprinttiviestinä oli vapaauintiviesti ja sen ylvääseen tuplavoittoon ui Kampuksen Plaani ykkös- ja kakkosjoukkueillaan. Pronssia otti Cetus Espoo.
Suomen mestareiksi Plaanin ykkösessä uivat Selma Soininen, Susanne Hirvonen, Mimosa Jallow ja Vivian Heräjärviajalla 1.44,79. Mimosa Jallow oli joukkueensa vahvin osuusajalla 24,44. Hän myös johti GP-pistekisaa avauspäivän jälkeen.
– Nyt on hauskaa kisata, tämä on vasta toinen kisani tälle kaudelle. Täytyy sanoa, että tänään vauhti ylitti jopa odotukset. Vaikka tiesin, että nyt olisi vaikea tehdä ennätyksiä, silti satasen perhonen tuli melkein ennätykseen. Ja kyllä vapaauintikin alkaa löytymään, Jallow pohti.
TaTU nousi korokkeelle suoraan ykköseksi
Miesten 4×50 metrin sekauintiviestin mestaruuteen porhalsi TaTU Tampere, joka kirkasti viime vuoden neljättä sijaansa roimasti Roope Kastarisen, Jyri Lähteen, Anton Herralan ja Tony Erikssonin ansiosta. Voittoaika oli 1.40,03 Hopealle sijoittui Cetus Espoo ja pronssille Uinti Tampere. Cetuksen riveissä Ari-Pekka Liukkonen kantoi taas tuttua ankkuriosuuden vastuuta nostaen espoolaisjoukkueen kuudennelta sijalta kakkoseksi. Liukkonen oli tyytyväinen avauspäiväänsä Lappeenrannassa, hän voitti 100 metrin vapaauinnin ajalla 49,12: – Täysin treenin kannalta otan nämä kisat, SM-viestien takia tulin. Satasen vapaa kulkee yhtä hyvin kuin mihin se viime kesänä jäi SM- ja MM-kisoissa. Kisaan parin viikon päästä Stavangerissa ja ehkä vielä Dohan maailmancupissa, mutta en varmaan muuta enää ennen Glasgow’n EM-kisoja, Liukkonen kertoi.Khalili taas SE-vireessä
Vaasan Uimaseuran Nader Khalili oli huippuvireessä GP-uintien avauspäivänä. Hän kellotti kaksi vammaisuinnin Suomen ennätystulosta sprinttimatkoilla. 50 metrin rintauinnin kehitysvammaisten luokan SE koheni aikaan 34,65 ja 50 metrin perhosuinnissa aikaan 28,96. Lähde: Uimaliiton tiedoteLUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Yle: Eero Hirvosen moka laukaisi uskomattoman tapahtumasarjan – yllättävä puhelu pelasti kaiken
- Maailmancup huipentuu USA:ssa – Ruotsi tuo kaikki tähdet
- Suvi Minkkinen taisteli palkintopallille – voittaja teki yllättävän eleen
- Suomalaiset säväyttivät Holmenkollenin mäessä
- Krista Pärmäkosken uran viimeinen hetki sai Jessie Digginsin itkemään
- Huomionhakua vai huumoria? – Hiihtäjän tempaus kuohutti Holmenkollenissa
- Pelko, vakoojajuoni ja olympiakulta – Alysa Liun uskomaton tarina
- Arsi Ruuskasen kyyti hyytyi pahasti – Aino-Kaisa Saarinen esittää epäilyn
- Legendaarinen hiihtojuhla kärsii – sumu ja tyhjät katsomot huolestuttavat
- Suomalaisen huima kehitys huomattiin – olympiamitalisti ylistää Suvi Minkkistä
- Suomalaisen huima kehitys huomattiin – olympiamitalisti ylistää Suvi Minkkistä
- Katsojat hieroivat silmiään – hiihtäjä joi olutta kesken kilpailun
- Suomalainen hiihtolegenda nähdään jälleen kisaladuilla
- Suomen tähtinimi jäi kauas kärjestä – Kaisa Mäkäräinen: ”pitäisikö vaihtaa pari?”
- Arsi Ruuskasen kyyti hyytyi pahasti – Aino-Kaisa Saarinen esittää epäilyn
- Johannes Kläbo jakoi kuvan sairaalavuoteelta – ”sain aivotärähdyksen”
- Huomionhakua vai huumoria? – Hiihtäjän tempaus kuohutti Holmenkollenissa
- Käsittämätön vaaratilanne syöksylaskussa – katso tilanne
- Legendaarinen hiihtojuhla kärsii – sumu ja tyhjät katsomot huolestuttavat
- Uutispommi: Ilkka Herolan kilpakumppani ja olympiavoittaja lopettaa uransa!