Leo-Pekka Tähti antoi MM-välierässä myrskyvaroituksen!

Leo-Pekka Tähti lähtee suursuosikkina ratakelauksen T54-luokan 100 metrin perjantaiseen finaaliin parayleisurheilun MM-kisoissa Dubaissa. Tähti eteni finaaliin voittamalla torstaisen välierän kauden kärkiajalla 13,83.
– Nyt oli tarkoituksena kelata kova aika. Alkuerien jälkeen oli hyvin aikaa mietiskellä ja hakea virettä. Hyvä, että tuo meksikolainen kaveri oli minun välierässä. Hän kelasi alkuerässä aika helposti 14,02, ja se toi minulle hyvin latinkia välierään, Tähti sanoi.
Meksikolainen Pablo Cervantes oli Tähden välierässä toinen ajalla 14,04. Tähti eteni välieriin voittamalla alkueränsä ajalla 14,07.
Torstain kaksi starttia olivat Tähdelle ensimmäiset kilpailut tanskalaisen Volturnusin kelaustuolin uudella rungolla.
– Istuma-asento tuntui hyvältä ja vakaalta. Luotto tuoliin alkaa olla tapissa, eli välinepuoli on nyt kunnossa, ainakaan siihen homma ei finaalissa kaadu, Tähti sanoi.
Perjantain finaalissa Tähti puolustaa toissa vuoden MM-kisojen 100 metrin mestaruutta. Ykköshaastaja voisi olla välierien toiseksi nopeimman ajan 13,94 kelannut Australian Samuel Carter.
– Kiihdytys tuntui välierässä hyvältä. Myös maksiminopeus oli ihan hyvä, joten luottavaisen mielin lähden finaaliin, Tähti sanoi.
Lähde: Urheiluliiton tiedote
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Lotta Haralan rakas avasi vihdoin suunsa – näin SE-nainen reagoi
- IL:lle paljastettiin Wilma Murron elämänmuutos
- Ronnie O’Sullivan teki snookeruransa suurimman virheen – maksoi valtavan hinnan
- Pihalle maajoukkueesta – hiihtotähti alkoi nyt lausua valittuja sanoja
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Lotta Harala teki ikävän paljastuksen IL:lle
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui
- Suomen yleisurheilulupaukselta mahtava paluu – kiekkoilijarakas mukana juhlissa