Toni Piispaselle uran toinen MM-kulta – varmisti paikkansa ensi kesänä Tokiossa
Kuva: Getty Images
Ratakelaaja Toni Piispanen kirkasti toissa vuoden MM-kisojen hopean mestaruuteen parayleisurheilun T51-luokan 100 metrillä Dubaissa. Hän voitti kilpailun omalla ja kisaennätysajalla 20,33.
Mestaruus oli Piispaselle uran toinen ja varmisti paikan ensi kesänä Tokiossa pidettäviin paralympialaisiin.
– Tarkoitus oli satsata ensimmäiseen 10 metriin, ja kun siinä onnistuu, loppu lähtee rullamaan. Nyt onnistuin. Sain nostettua vauhtia vielä 40 metriin ja sen jälkeen lyötyä pitkällä työnnöllä lisää maksimivauhtia. Se oli minulta aika puhdas kelaus, Piispanen hehkutti.
Hyvän startin siivittämänä Piispanen johti kilpailua koko matkan. Mestaruutta puolustanut Belgian Peter Genyn oli toinen ajalla 20,50.
– Tämä mestaruus asettuu minun omassa asteikossa omien saavutusteni joukossa korkealla, koska tämän eteen on tehty niin älyttömän paljon töitä. Kyllä Genynin voittaminen arvokisoissa ja samoin kuin oma ennätys ovat hienoja juttuja, Piispanen arvioi.
Piispanen ja Genyn ovat olleet luokan T51 kärkipari pitkään ja viime vuosina Genynin johdolla. Tällä kaudella osat ovat vaihtuneet ja Piispanen on ollut keskinäisissä kamppailussa niskan päällä.
– Peter kävi kisan jälkeen onnittelemassa. Hän sanoi, että parempi voitti, mutta katsotaan uudelleen 200 metrillä, Piispanen kertoi.
Tiimin tiivis yhteistyö poiki menestystä
Piispanen voitti ensimmäisen 100 metrin maailmanmestaruuden Lyonissa 2013. Samalta matkalta hänellä on plakkarissa myös paralympiakisojen voitto Lontoon kisoista vuodelta 2012.
Kuluvan vuoden hyvän vauhdin taustalla ovat Rion 2016 paralympiakisojen jälkeen Piispaselle tehty olkapääleikkaus sekä kelaajan taustavoimien valmentaja Jari Nordblomin ja Wheel Energy -yhtiön rengas- ja vanne- ja aerodynamiikka-asiantuntija Petri Hankiolan kanssa tehty tiivis yhteistyö.
– Berliinin EM-kisojen jälkeen kasattiin tiimi ja analysoitiin hirveä määrä videoita ja mietittiin, mitä ryhdytään kehittämään. Päätettiin satsata 100 metrillä ensimmäiseen 10 metriin. Sitä työtä on tehty systemaattisesti ja se on onnistunut, Piispanen sanoi.
– Uusi istuma-asento vaatii vielä minulta lisää kelauslihasten työstöä. Siinä piilee mahdollisuus kehittyä.
Piispanen kelaa Dubaissa vielä 200 metriä.
Lähde: Urheiluliiton tiedote
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Mäkihyppääjä suurensi penistään ennen olympialaisia – kirurgi paljastaa yksityiskohdat
- Ruotsille kova takaisku juuri ennen parisprinttiä
- Jukka Jaloselle riitti? Suomalaisluotsi pudotti yllätysuutisen Seiskalle
- Olympialaisten ohjelma tänään – aikataulu, suomalaiset ja tv-lähetykset
- Tässä ovat Suomen parisprinttijoukkueet – Kerttu Niskasesta kova päätös
- Tässä on Suomen naisnelikko ampumahiihdon viestiin
- Eero Hirvonen kuittaili Ilkka Herolalle – mitalikaksikko repesi Ylellä
- Ilkka Herolalle olympiapronssia! – Loistava nousu hiihto-osuudella
- Järkyttävä video leviää – kolme kuoli ammuskelussa jääkiekko-ottelussa
- NHL-tähdet kalpenevat – 22-vuotias olympiatähti takoi 19 miljoonaa
- Jasmi Joensuu julkaisi yhteiskuvan Leijonat-rakkaansa kanssa: ”Kulta kainalossa ja pronssia kaulassa”
- Tässä ovat Suomen parisprinttijoukkueet – Kerttu Niskasesta kova päätös
- Olympialaisten ohjelma tänään – aikataulu, suomalaiset ja tv-lähetykset
- Tässä on Suomen naisnelikko ampumahiihdon viestiin
- Alexander Stubbin olympiakäytös herätti kohun – ”Vittu mikä leija”
- Olympialaisten ohjelma tänään – aikataulu, suomalaiset ja tv-lähetykset
- Eero Hirvonen kuittaili Ilkka Herolalle – mitalikaksikko repesi Ylellä
- Järkyttävä video leviää – kolme kuoli ammuskelussa jääkiekko-ottelussa
- Norjalaistähden kultahaave suli – sitten tarvittiin poliisia
- AL: Eduard Hallberg halusi nähdä tyttöystävänsä – Olympiakomitea torppasi