Suomalaiset mukana kutkuttavassa big airin MC-kisassa
Kuva: Getty Images
Maailmancupiin kuuluva Pekingin Air & Style lasketaan kutkuttavassa ympäristössä, kun entisen terästehtaan paikalle vuoden 2022 olympialaisia varten rakennettu pysyvä big air -areena otetaan nyt tositoimiin. Jännittävään kilpailuun lähtee Suomesta kauden ensimmäisestä maailmancupin big airista pronssia ottaneen Kalle Järvilehdon lisäksi Mikko Rehnberg ja Carola Niemelä. Nilkkansa Italian-leirillä murtanut Rene Rinnekangas ei vielä jatka kilpailukautta.
Valmentaja Antti Koskinen lähtee joukkueen kanssa kauden kolmanteen big airin maailmancupiin mielenkiinnolla:
– On mielenkiintoista päästä näkemään, kuinka iso linko sinne on saatu aikaiseksi. Ison hyppyrin myötä luvassa on myös kova kisa, ja mitä muiden maiden leireilyä olen seurannut, niin tahti on kiihtynyt.
Kauden kaksi ensimmäistä kisaa, kuten jo edellinenkin kausi, ovat osoittaneet, että nappisuorituksia tarvitaan jo heti kärkeen, jos eteenpäin kisassa haluaa. Suomalaisia on kauden ensimmäisissä kisoissa mennyt loistohypyillä jatkoon kärkisijoilta, kuten Uudessa-Seelannissa Enni Rukajärven voitettua karsinnat ja Järvilehdon oltua karsintojen kahdeksas, mutta pienillä eroilla jatkosta on myös jääty. Cardronassa Mikko Rehnberg ja Carola Niemelä jäivät molemmat hiuksen hienosti finaalista, ja Modenassa Järvilehto jäi vain yhden sijan päähän jatkosta.
– Varmasti saadaan laittaa jo heti karsinnoissa parasta. Karsinnat ovat se tiukin paikka – niin kuin aina ennenkin. Usko on edelleen kuitenkin vahva ja horjumaton, että meillä riittää rahkeet finaaliin ja miksei ihan päätyynkin asti: niin hyvältä meikäläisten laskeminen näyttää. Rukalla päästiin pari päivää yhdessä laskemaan, niin porukka syttyi todella helposti yrittämään parastaan. Uskon, että se kantaa Pekingissäkin ja innolla odotan, että päästään näyttämään mitä lähtee, Koskinen kertoo.
Lähde: Lumilautaliiton tiedote
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sami Jauhojärvi avautui Iivo Niskasesta: ”Se harmittaa minua”
- Tanja Poutiaisen entinen kilpakumppani on kuollut
- Olympialaisten selostajat 2026 – televisio ja radio
- Hiihdon Suomen Cupin tulokset 2026: Tampere
- Olympialaisten jättikohussa ryvettynyt venäläistähti palaa
- Yle: Nyt jyrähti Perttu Hyvärinen – raju väite kulissipelistä!
- Rallit-sivusto: Kalle Rovanperä lähti kisoista
- Suomen moukarijätti paiskoi kolme SE-tulosta!
- Carlos Alcaraz teki sen – maailman paras on nyt voittanut kaiken
- Ice Cage -tähti jysäytti melkoisen lopetusvoiton
- IS: Olympiavoittaja lausui suoran mielipiteen Krista Pärmäkoskesta – ”Suomen hiihto ei ole ihan niin hyvässä tilassa”
- Ristomatti Hakolalta karmea hyytyminen olympialaisten alla
- Yle: Nyt jyrähti Perttu Hyvärinen – raju väite kulissipelistä!
- Rallit-sivusto: Kalle Rovanperä lähti kisoista
- Olympialaisten jättikohussa ryvettynyt venäläistähti palaa
- Suomen moukarijätti paiskoi kolme SE-tulosta!
- Yle: Olympialaisten kisapaikalla huolestuttava näky – karmeat kuvat julki
- Suvi Minkkinen ja ampumahiihtojoukkue hulluttelivat Italiassa – somekansa reagoi
- Suvi Minkkisen kilpasiskolta shokkipäätös: ura ohi!
- Atleetti: Iivo Niskanen tuo olympialaisiin salaisen aseen – ”Siitä saa selkeän hyödyn”