Suomen käsipallomaajoukkue päätti MM-karsintansa kunnialla
Kuva: Juha Tamminen
Suomen miesten käsipallomaajoukkue päätti MM-karsintansa sunnuntaina kohtaamalla Kyproksen vieraskentällä. Suomi sai karsinnat kunniakkaasti päätökseen 23-14 (9-6) -voitolla.
Suomella ei ollut ottelussa panoksia, sillä haaveet jatkopaikan suhteen olivat menneet jo aiemmin. Ottelun alussa tietynlainen panoksettomuus näkyi ehkä siinä, että Suomi lähti Kyproksen hitaaseen pelitempoon mukaan. Hiljalleen Suomi pääsi kuitenkin paremmin juoksemaan ja jätti Kyproksen ensimmäisellä puoliajalla kuuteen maaliin ja lähti toiselle puoliajalle kolmen maalin johdossa. Ensimmäisen puoliajan ilonaiheisiin kuului myös Fredrik Forssin sadas maajoukkuemaali.
Toinen puoliaika oli entistä selvemmin Suomen. Suomi pystyi pitämään johtoasemansa vaivattomasti eikä Kypros noussut missään vaiheessa uhkaamaan Suomea.
– Tämä oli panokseton ottelu ja ottelun alun tempo oli hyvin hidas, mutta hyvä että otimme kontrollin noin kymmenen minuutin jälkeen ja sen jälkeen veimme peliä. Tämä ottelu antoi meille myös mahdollisuuden pelata laajalla rotaatiolla. Ainoastaan Nico Rönnberg huilasi tämän ottelun, mutta kaikki muut kävivät kentällä, Suomen päävalmentaja Ola Lindgren kertoi ottelun jälkeen.
Suomi sijoittui karsintalohkossa kolmanneksi kolmella voitolla, yhdellä tasapelillä ja kahdella tappiolla. Lohkon voitti Israel, joka voitti ratkaisevassa päätöskierroksen ottelussa Kreikan.
– Oli sääli, että hävisimme Kreikalle vieraissa niin selvästi, se tuhosi käytännössä karsintamme. Emme hävinneet kotona kertaakaan ja otimme kotona viisi pistettä. Israel-tasapeli kismitti, mutta se ei olisi lopulta vaikuttanut millään tavalla, vaikka olisimme voittaneet sen ottelun. Pelasimme kotona hyvin, mutta vieraskentällä pitää löytyä enemmän tasaisuutta. Vieraissa meille tuli liikaa huonoja hetkiä, analysoi Lindgren.
Vaikka MM-karsinnat päättyivät, niin maajoukkueen pelit jatkuvat jo ensi viikolla miesten EM2022-esikarsintaotteluilla Georgiaa vastaan. Suomi kohtaa Georgian vieraskentällä torstaina ja sunnuntaina on edessä kotiottelu klo 16 Riihimäellä.
MM-karsintaa, Nikosia:
Kypros – Suomi 14-23 (6-9)
Suomen maalintekijät: Max Granlund 6, Teemu Tamminen 5, Roni Syrjälä 3, Fredrik Forss 2, Oscar Kihlstedt 2, Miro Koljonen 2, Sebastian Säkkinen 2, Benjamin Helander 1
Lähde: Käsipalloliiton tiedote
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Peli on pelattu: Hiihdon maailmantähdeltä valitettava ilmoitus
- Sami Jauhojärvi sai vaimoltaan melkoisen yllätyksen – veti nopeasti johtopäätöksensä
- Reetta Hurske teki ikävän paljastuksen joulun alla
- Kamerat tallensivat Suvi Minkkisen herkän hetken
- Eveliina Määttäsen tilanteessa merkittävä muutos
- Suomalainen urheiluseura jakoi surullisen uutisen – ”Ikävä jää, mutta muistot säilyvät”
- Janne Ahonen sai huonoja uutisia
- Suomen hiihtoässän tilanteessa dramaattinen käänne – mitään ei ole tehtävissä
- Pihalle maailmancupista: Suomalainen ampumahiihtonainen avautui nyt tilanteestaan
- Dorothea Wierer puhui suunsa puhtaaksi
- Pihalle maailmancupista: Suomalainen ampumahiihtonainen avautui nyt tilanteestaan
- Hiihtotähti Anne Kyllönen löysi itselleen uuden pestin
- Janne Ahonen sai huonoja uutisia
- Kaisa Mäkäräinen lähti lätkimään Suomesta – päivitys tekee selväksi miksi
- Suomalainen urheiluseura jakoi surullisen uutisen – ”Ikävä jää, mutta muistot säilyvät”
- Kilpakumppanilta iljettävä temppu – Suvi Minkkinen todisti melkoista näkyä
- Suomen hiihtoässän tilanteessa dramaattinen käänne – mitään ei ole tehtävissä
- Dorothea Wierer puhui suunsa puhtaaksi
- Tero Seppälä romahti – kisan jälkeen selvisi ikävä totuus
- IS: Anita Korvalta karu paljastus hiihtopiireistä, tältä mieheltä tuli viestejä