Vitsiksi luultu hupiveikko teki historiaa ja voitti MM-kisat: Kyyneliin liikuttunut mies kukisti kolminkertaisen maailmanmestarin – Paljasti nyt syyt mestaruudelleen
Kuva: Getty Images
Dartsin MM-finaalissa Lontoossa nähtii uudenvuoden päivänä pienoinen yllätys, kun skotlantilainen Peter Wright voitti maailmanlistan ykkösen Hollannin Michael van Gerwenin erin 7–3.
Wrightista tuli samalla kaikkien aikojen vanhimpana ensimmäisen MM-tittelinsä voittanut pelaaja. Van Gerwen on juhlinut mestaruutta aiemmin jo kolmesti.
Wright on tunnettu vitseistään, värikkäästä pukeutumisestaan, tatuoinneistaan ja tukastaa. Hän liikuttui voittonsa jälkeen kyyneliin.
Wright on paljastanut BBC:n haastattelussa syitä mestaruudelleen.
– Olin uudenvuodenaattona nukkumassa jo puoli kahdeksalta illalla. Minulla oli työt tehtävänä seuraavana päivänä, hän kertoi.
Mies oli vain kolme viikkoa ennen turnausta saanut itselleen uudet darts-tikat.
– Ne muuttivat minun keskistymistäni. Harjoittelin niillä ja ne toivat minulle hurjasti itseluottamusta, jota tarvitsin. Ne ovat tikat, jotka toimivat eri lämpötiloissa ja kestävät sekä kylmää että kuumaa. Tarvitset toki myös hieman onnea!
Wright kuittasi voitollaan 500 000 Englannin punnan eli noin 585 000 euron palkintopotin. Van Gerwen joutui tyytymään 200 000 punnan palkintoon.
Katso loppuratkaisut tästä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kaisa Mäkäräisen pukukopista löytyi melkoinen yllätys Ylellä – tämä mies oli syyllinen
- Suvi Minkkinen paljasti kisan jälkeen todellisen luonteensa – ei ”jalat maassa tyyppi”
- Riitta-Liisa Lassila lähti minilomalle – matkassa ”tietty poikakaveri”
- Valmentajamies katsoi Kerttu Niskasen touhua maalialueella – veti hetkessä rajun johtopäätöksensä
- Eiköhän se ollut siinä: Brutaali totuus Anne Kyllösestä paljastui
- Sami Jauhojärveltä rajua tekstiä Suomen armeijasta: ”Valitettava fakta”
- Jasmi Joensuu ei voinut peitellä hymyään – hempeä paljastus henkilökohtaisesta elämästä
- Hiihtotähti ei pelkää sontamyrskyä – latasi Ylelle suoran näkemyksensä venäläisistä hiihtäjistä
- Tätä ei TV:ssä nähty: Kerttu Niskasen valmentajamies todisti Johannes Kläbon raivokohtausta
- Kaisa Mäkäräinen lausui Ylellä selvää tekstiä Suomen ampumahiihtonaisista