Kaksi konkarivalmentajaa Suomen Urheiluliiton kestävyysjuoksuvalmennukseen mukaan – olympialaisissa tavoite saada starttiviivalle yli viisi urheilijaa

Kokeneet valmentajat Rami Virlander ja Tommy Ekblom vastaavat Suomen Urheiluliitossa (SUL) kestävyysjuoksuista kuluvan vuoden loppuun.
Virlander on kestävyysjuoksun lajivastaava ja Ekblom toimii kestävyysjuoksuvalmentajana, mutta jatkaa työtään myös Porvoossa Itä-Uudenmaan Urheiluakatemian koordinaattorina.
Virlander ja Ekblom ottavat kestävyysjuoksussa vetovastuun viime vuoden loppuun asti lajivastaavana toimineen Jukka Keskisalon jälkeen.
– Keskeistä tämän vuoden aikana on toteuttaa Keskisalon kanssa luotu maajoukkueohjelma, eli varmistaa aikuisurheilijoille hyvät edellytykset valmistautua olympia- ja EM-kesään ja nuorille junioreiden MM-kisoihin, Virlander sanoo.
Kestävyysjuoksun maajoukkueohjelma perustuu laadukkaaseen leiritykseen, sopimusurheilijoiden harjoittelun tiiviiseen seurantaan ja yhteydenpitoon niin urheilijoiden kuin heidän henkilökohtaisten valmentajiensa kanssa.
– Ohjelmaa toteutetaan yhteistyössä SUL:n, Olympiakomitean ja Liikuntakeskus Pajulahden kanssa. Yhteistyötahoina ovat myös Kilpa-ja huippu-urheilun tutkimuskeskus ja Helsingin Urheilulääkäriasema, jotka mahdollistavat harjoittelun kuormituksen ja palautumisen laadukkaan seurannan.
Kohti syksyllä asetettuja tavoitteita
Virlander työskentelee Nuorten olympiavalmentajana (NOV), eli pestin taustalla ovat SUL, Olympiakomitea ja Liikuntakeskus Pajulahti. Ekblomin roolina on juoksijoiden kevään leiritys Portugalin Monte Gordossa, tiettyjen urheilijoiden harjoittelun seuranta sekä pääkaupunkiseudun kestävyysjuoksuvalmennus ja sen kehittäminen.
Ekblom on aiemmin uransa aikana ollut mukana SUL:n kestävyysjuoksujen lajivalmennuksessa yhteensä 14 vuotta.
– Ramin ja Tommyn vahvalla osaamisella ja pitkällä kokemuksella varmistetaan olympiavuoden haastavan yhtälön onnistunut toteutus, mutta henkilökohtaisten valmentajien panos myös leireillä on edelleen tarpeen ja arvokas lisäapu, muistuttaa SUL:n valmennusjohtaja Kari Niemi-Nikkola.
Virlanderin mukaan maajoukkueohjelmalla edetään kohti syksyllä asetettuja tavoitteita.
– Meillä oli toissa vuoden EM-kisoissa Berliinissä viisi kestävyysjuoksijaa, samoin Dohan MM-kisoissa viime syksynä. Tavoitteena on, että Tokion olympialaisissa tuo määrä ylittyisi ja Pariisin EM-kisoissa päästäisiin lähelle kymmentä kestävyysjuoksijaa, Virlander linjaa.
Lähde: Urheiluliiton tiedote
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lempi leiskui: Susijengin luottomies hempeili suomalaisen urheilunaisen kanssa
- Ampumahiihtomies ällistyi Kaisa Mäkäräisestä – viihtyivät yhdessä
- Wilma Murrosta leviää ikävää vihjailua – Ylelle paljastettiin totuus
- Valmentaja tiputti Ylelle karun totuuden Suomen keihästähdestä – heittoakaan ei ollut vielä heitetty
- Lotta Haralan tapauksessa shokkikäänne – IL: Tämä puhelu tuhosi kaiken
- Tämä näky Tokion MM-kisoissa oli liikaa – Annimari Korte murtui kyyneliin
- Alisa Vainio antoi palaa – puhui suunsa puhtaaksi MM-kisojen urheilijoista
- Tero Pitkämäeltä shokki-ilmoitus – keihäsässä avautui nyt IS:ssä
- MM-kisatähti julkaisi bikinikuvan – naisella oli selvä viesti näille ihmisille
- Riitta-Liisa Lassilalta älytön veto – muilla ei mitään jakoa
- Lotta Harala hylättiin – minuutteja myöhemmin selvisi vielä brutaalimpi totuus
- Suomalaisjuoksija sai miesvieraan hotellihuoneeseensa Tokiossa – ”Mukava yllätys”
- IL: Krista Tervo ei voinut käsittää, mitä kilpakumppani teki hänelle moukaripaikalla
- Kamerat tallensivat – Wilma Murron käytös Elina Lampelaa kohtaan ei jätä paljon epäselväksi
- Tero Pitkämäeltä shokki-ilmoitus – keihäsässä avautui nyt IS:ssä
- Lotta Haralan tapauksessa shokkikäänne – IL: Tämä puhelu tuhosi kaiken
- Alisa Vainio antoi palaa – puhui suunsa puhtaaksi MM-kisojen urheilijoista
- Tämä näky Tokion MM-kisoissa oli liikaa – Annimari Korte murtui kyyneliin
- Wilma Murron ex-valmentaja avautui Ylelle – ”Ikävää sanoa”
- MM-kisatähti julkaisi bikinikuvan – naisella oli selvä viesti näille ihmisille