TPS nousi neljän maalin takaa voittoon – Hyökkääjä laukoi peräti neljä osumaa!

Salibandyliigassa koettiin tänään jo melkein pudotuspelitunnelmaa, kun TPS nousi Nokian KrP:n vieraana päätöserässä neljän maalin takaa tasoihin ja voitti jatkoajalla Eero Jalon maalilla 6-5. Jalo laukoi joukkueensa maaleista neljä.
Kolmatta erää oli pelattu melkein kuusi minuuttia, kun Eero Jalo laukoi TPS:lle vasta 5–2-kavennuksen. Viimeisellä kympillä osui turkulaisille ensin Miko Kailiala ja sitten vielä kahdesti Jalo, jonka tasoitusmaali syntyi ylivoimalla kolme minuuttia ennen loppusummeria. Ykkösketju oli asialla myös voittomaalissa: Janne Hoikkanen kiepahti pallon kanssa hyökkäysalueelle ja syötti oikealle Kailialalle, jonka juuri oikealla hetkellä lähteneen poikkisyötön Jalo puttasi takatolpalta verkkoon.
TPS nousi voitollaan ohi Westend Indiansin viidenneksi pisteen päähän Nokian KrP:stä, kun runkosarjaa on pelaamatta yksi kierros.
Aleksi Ahokas syötti voittajien maaleista neljä ja Riku Tuononen osui kolmesti, kun Welhot löi tiistain toisessa ottelussa kotonaan Steelersin 9-5 ja nousi tasapisteisiin viimeisellä suoran säilyjän sijalla 11 olevan Tiikerien kanssa. Tiikerien maaliero on kuopiolaisia kaksi maalia parempi. Päätöskierroksella kummallakin on tiedossa kova vastus, Welhot kohtaa vieraissa Classicin ja Tiikerit kotonaan TPS:n.
LASB ja EräViikingit pelaavat päätöskierroksen ottelunsa jo keskiviikkona Lahdessa. Lauantaina ovat vuorossa loput kuusi peliä eli ÅIF–Nokian KrP, SPV–Steelers, Classic–Welhot, Tiikerit–TPS, Oilers–OLS ja Westend Indians–Happee.
Salibandyliigan puolivälieräparien valintatilaisuus on vuorossa ensi tiistaina klo 10, kun joukkueiden edustajat ovat koolla mediatilaisuudessa Helsingissä. Tilaisuudesta on suora lähetys ISTV:ssä.
Lähde: Salibandyliitto
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Hiihtokansa pelästyi: Krista Pärmäkoski vastasi shokkihuhuihin mykistävän näytöksen jälkeen
- Kamerat tallensivat – Wilma Murron käytös Elina Lampelaa kohtaan ei jätä paljon epäselväksi
- Ylen asiantuntija katsoi Saga Anderssonin touhua – tuomio tuli välittömästi
- Asiantuntija veti johtopäätöksensä – IL:lle pamautettiin shokkiväite Lotta Haralasta
- Mitä sekoilua: Lauri Markkasen touhu Susijengin pukukopissa ällistyttää maailmalla
- IS: Suomen yleisurheilutähti löysi rakkauden – paljasti nyt karun totuuden
- Jasmi Joensuu nöyryytti Suomen muita hiihtotähtiä – sitten selvisi nolo tosiasia
- Yksi sana riitti – Alisa Vainion valmentajalta jäätävä heitto Ylen haastattelussa
- IS: Wilma Murrosta leviää skandaalinkäryinen väite – nainen vaikeni
- Kilpasisko marssi Silja Kososen luokse – latasi harvinaisen selvän viestin
- Ampumahiihtoparille perheenlisäystä – Kaisa Mäkäräinenkin reagoi
- Se loppui lyhyeen – IL:ssä paljastettiin, miten Lotta Harala jätettiin
- Yksi sana riitti – Alisa Vainion valmentajalta jäätävä heitto Ylen haastattelussa
- Suomen keihästähti alkoi heti aukomaan päätä kilpakumppaneilleen Japanissa
- Kilpasisko marssi Silja Kososen luokse – latasi harvinaisen selvän viestin
- Mitä sekoilua: Lauri Markkasen touhu Susijengin pukukopissa ällistyttää maailmalla
- Asiantuntija veti johtopäätöksensä – IL:lle pamautettiin shokkiväite Lotta Haralasta
- IS: Krista Tervon tyly käyttäytyminen Japanissa ällistyttää
- Toisen lajin tähti haastoi Robert Heleniuksen – leikki loppui lyhyeen
- Ylen asiantuntija katsoi Saga Anderssonin touhua – tuomio tuli välittömästi