Kaisa Mäkäräinen vastasi parhaasta suomalaissuorituksesta Nove Mestossa – Ammunta petti makuulta: ”Olen koittanut miettiä, mikä sen aiheutti”
Kuva: Getty Images
Ampumahiihdon maailmancupissa oli sunnuntaina Tshekin Nove Mestossa vuorossa naisten 12,5 kilometrin ja miesten 15 kilometrin yhteislähtökilpailut.
Parhaasta suomalaissuorituksesta vastasi seitsemänneksi naisten kilpailussa sijoittunut Kaisa Mäkäräinen. Kilpailun voitto meni Norjan Tiril Eckhoffille, jolle Mäkäräinen hävisi minuutin.
– Oli kyllä tosi raskas keli tänään, kunnon vesikeli. Ei missään tapauksessa helppo kisa ollut. Kalusto toimi ihan mukavasti, tänään varmasti kalustolla tuli eroja, Mäkäräinen mietti.
Mäkäräinen joutui kiertämään makuupaikoilta yhteensä kolme sakkokierrosta, mutta onnistui ampumaan molemmat pystypaikat puhtaasti.
– Jostain syystä ne makuut eivät tänään oikein lähteneet. Ei ole itsellä mitään sen isompaa selitystä, olen koittanut miettiä, mikä sen aiheutti. Kaikki ohilaukaukset olivat jostakin syystä alhaalla, osumat taas ihan hyviä.
– Pystyt toimivat tänään pitkästä aikaa tosi hyvin. Niistä kyllä jää ehdottomasti tosi hyvä mieli. Ehkä se makuukin sieltä löytyy, kun pääsee tutulle Kontsan radalle, Mäkäräinen kommentoi.
Ederillä haasteita jalkojen kanssa
Mari Eder sijoittui yhteislähtökilpailun 23:nneksi. Eder jäi kärjestä vajaat kolme minuuttia.
– Hiihtokeli oli kyllä todella vaativa ja puoli minuuttia hiihtoajassa keulaan ei ole mikään katastrofi, yleensä mulle sopii paremmin nopeat kelit. Ihan hyvin varmasti suksi myöskin toimi.
Eder ampui kilpailussa yhteensä kuusi sakkokierrosta.
– Makuun sakot harmittaa, yhteislähdössä kakkosella aloittaminen on aina huono idea. Pystyssä oli tänään hankalaa, aika usein raskas keli tekee sen, että jalkojen kuormituksen takia meinaa tulla sitä levottomuutta läpi. Valitettavasti tilanne oli semmoinen, että siitä olisi voinut tulla mitä tahansa. Vaikka se 1+2 ei hyvin ole, niin kuitenkin edes jotakin sai alas, Eder mietti.
Seppälällä hyvä kisa
Tero Seppälä jatkoi miesten yhteislähtökilpailussa vahvoja otteita. Seppälä nappasi kilpailusta uransa toiseksi parhaimman maailmancup-sijoituksen sijoittumalla 18:nneksi. Kilpailun voiton vei Norjan Johannes Bö, jolle Seppälä hävisi lopulta minuutin ja 45 sekuntia.
– Hyvä kisa tänäänkin. Hyödynsin vaan peesejä tänään, oli tosi märkä keli ja raskas hiihtää. Koitin säästellä ja aika hyvävoimaisena pääsin viimeiselle kierrokselle. Sitten otettiin kaikki irti, mutta vähän viimeisellä puolella kilometrillä taivuin pari sijaa, tai olisi ollut otettavissa, mutta en pystynyt.
Seppälä ampui kilpailussa yhteensä neljä sakkokierrosta. Ensimmäisen ampumapaikan hän aloitti heti kahdella ohilaukauksella.
– Ensimmäinen makuu harmittaa, se oli huonoa tekemistä vaan. Sinänsä ei missään kohdistuksessa tai sellaisessa ollut virhettä, ehkä yliyrittämistä.
Myös Seppälä kiitteli naisten tavoin huoltoa.
– Huolto teki tänään aivan hirmu hyvää työtä, ei tullut kyllä semmoisia miehiä tuolla vastaan, joilla olisi vaikuttanut suksi paremmalta kuin mulla. Se kyllä auttoi tosi paljon
Ampumahiihdon maailmancup jatkuu torstaina Kontiolahdella naisten pikakilpailulla.
Lähde: Ampumahiihtoliiton tiedote
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Yksi tyhmä ratkaisu: Suomalainen hiihtotähti maksoi valtavan hinnan
- Suomen päävalmentaja myönsi Ylelle brutaalin totuuden Iivo Niskasesta
- Yllätys: Jasmi Joensuu teki uuden aluevaltauksen
- Raju takaisku: Suomalaiselta hiihtonaiselta lohduton päivitys
- Aitio: Kalle Palander ällisteli Lindsey Vonnin treenivideoita – sitten totuus selvisi
- Faktat pöydälle – Ylelle kovaa tekstiä Suvi Minkkisestä
- Tähtipari: Lotta Haralan kilpasiskon salattu suhde paljastui
- Keski-Euroopan mäkiviikko 2025-2026
- Sami Jauhojärvi sai tarpeekseen – laukoi brutaaleja totuuksia Suomen hiihtotähdille
- Ylen urheilutoimittaja Laura Arffman meni kuntosalille – vähät välitti säännöistä
- Ylen urheilutoimittaja Laura Arffman meni kuntosalille – vähät välitti säännöistä
- Tapaus Iivo Niskanen – nyt tuli tuomio IL:ssä
- Lempi leiskuu – hiihdon maailmancupissa todistettiin melkoista hetkeä
- Faktat pöydälle – Ylelle kovaa tekstiä Suvi Minkkisestä
- Tähtipari: Lotta Haralan kilpasiskon salattu suhde paljastui
- Raju takaisku: Suomalaiselta hiihtonaiselta lohduton päivitys
- Suomen hiihtotähdeltä rumaa tekstiä Viaplayn toimittajalle
- Sami Jauhojärvi sai tarpeekseen – laukoi brutaaleja totuuksia Suomen hiihtotähdille
- Ville Nousiainen lausui Ylelle tylyn tuomionsa Suomen hiihtotähden toiminnasta
- Eiköhän se ollut siinä: Brutaali totuus Anne Kyllösestä paljastui