Traaginen onnettomuus moottoritiellä – ”Seuraavaksi Muhammad Aliksi” nimetty 18-vuotias nyrkkeilyn superlupaus kuoli
Kuva: Getty Images
Englannin ja koko maailmankin suurimpiin nyrkkeilylupauksiin kuulunut Mohammed Hashim on menehtynyt auto-onnettomuudessa. Hashim oli vasta 18-vuotias ja matkalla nyrkkeilymaailman huipulle.
Legendaariseen Muhammad Aliin verrattu Hashim oli ikäluokassaan maailmanlistan kakkonen ja hänellä oli tilillään useita Ison-Britannian mestaruuksia. Cardiffissa syntyneen nyrkkeilijän matkan pää tuli vastaan A3-moottoritiellä Cheshiressä, jossa Hashimin kuljettama BMW törmäsi keskikaistan suojakaiteeseen.
Poliisi saatiin kutsuttua nopeasti paikalle aamuyöllä puolen kahden aikaan onnettomuuspaikalle. Hashimin hyväksi ei kuitenkaan ollut mitään tehtävissä. Sen sijaan autossa ollut 19-vuotias nainen, jonka nimeä ei ole annettu julkisuuteen, kuljetettiin sairaalaan ja The Sunin mukaan hän selvisi suhteellisen vähäisillä vammoilla.
– Hän harjoitteli vastikään tunnettujen ammattilaisten kuten Andrew Selbyn ja Jay Harrisin kanssa – kumpikin on vähän aikaa sitten otellut maailmanmestaruudesta. Tämä on tragedia hänen perheelleen, ystävilleen ja koko nyrkkeilymaailmalle, kun tällainen lupaus menetetään noin nuorella iällä, jo kahdeksan vuotta sitten Hashimia ensi kerran valmentanut Llanedeyrn ABC -nyrkkeilysalin päävalmentaja Carl Stephens totesi surullisena.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Aleksandr Bolshunov sai ikäviä uutisia
- Supermalli ja kvanttifysiikan opiskelija – olympialaisten mitalisuosikilta ei meriittejä puutu
- Täällä järjestetään Pohjoismaiden suurin kamppailutapahtuma
- Yleltä iso tieto: Hiihtoliitto palkkaamassa norjalaisen huippuosaajan
- Johanna Matintalo latasi karun faktan Atleetille
- Suomen hiihtopäävalmentaja Ylelle: Iivo Niskaselta toivotaan yhtä isoa muutosta!
- Jymy-yllätys: Samppa Lajusen poika lähtee Milanon olympialaisiin – kirjoittaa huimaa historiaa!
- Ylen Inka Henelius sivuun – tässä korvaaja olympialaisiin
- Wilma Murto: karu takaisku!
- Yle: Aino-Kaisa Saariselta suora mielipide Johanna Matintalosta
- Jymy-yllätys: Samppa Lajusen poika lähtee Milanon olympialaisiin – kirjoittaa huimaa historiaa!
- Yle: Aino-Kaisa Saariselta suora mielipide Johanna Matintalosta
- Yle: Jasmi Joensuu ja Emil Liekari puhuvat suunsa puhtaaksi uudesta päävalmentajasta
- Suomen hiihtopäävalmentaja Ylelle: Iivo Niskaselta toivotaan yhtä isoa muutosta!
- Johanna Matintalo latasi karun faktan Atleetille
- Ylellä tipahti kova arvio Saara Keskitalosta
- Näin Hiihtoliitto kommentoi uuden päävalmentajan jättipalkkaa
- Ylen Inka Henelius sivuun – tässä korvaaja olympialaisiin
- Yle: Aino-Kaisa Saariselta suorat sanat Suomen uudesta hiihtopäävalmentajasta
- Kova ehdotus: Suomi talviolympialaisten isäntämaaksi