Koronaviruspandemia vaikuttanut suomalaisen keihäänheittäjän harjoitteluun – Suuri uudistus auttoi voiman kehittäiseen: ”Ennätystasolla ollaan”

Lahden Ahkeran keihäänheittäjä Jenni Kankaan kroppa on talven jymäkän treenin jäljiltä jähmeä, mutta väkevässä vireessä.
Koronaepidemia vaikutti Kankaan kesän kilpailukalenteriin, mutta myös harjoituspaikkoihin.
– Se oli iso juttu, että pääsin keväällä Pajulahti-halliin kahdesti viikossa, tiistaisin ja torstaisin. Siinä piti tosin miettiä, miten tekee kaksi kahden kovan treenin päivää niin, että siinä on yksi kevyt päivä välissä. Ihan optimia se ei ollut, mutta kaikkeen sopeutuu. Muutamassa viikossa siitä tuli ihan normaalia, Kangas sanoo.
Talven harjoitteluun Kangas on tyytyväinen.
– Ehkä suurin uudistus aiempaan verrattuna oli, että laskin enemmän kuormitusmääriä, paljonko tulee keveitä ja kovia hyppelyitä tai punttisalissa toistoja eri lihasryhmille. Olen nyt ollut tarkemmin kärryillä harjoittelun kokonaiskuormasta. Mukana on ollut myös uusia harjoitteita, Kangas sanoo.
– Voimat ovat kehittyneet hyvin. Varsinkin yliveto on mennyt hyvin eteenpäin kuuden viime viikon aikana. Loikat ovat lähellä ennätyksiä, lisäksi juoksunopeus on taas ennätystasolla monien vuosien jälkeen. Heittäminen on ollut viime aikoina hiukan ailahtelevaa, mutta talvella pääsin eteenpäin monen tekniikka-asian kanssa.
Omasta valmennusryhmästä maustetta treeniin
Harjoittelun ohessa Kangas on jatkanut kolmen nuoren heittäjän valmennusta. Kankaan valmennuksessa ovat Lahden Ahkeran Jemina Ollikka, Markus Rajaniemi ja Mila Takki.
– Valmennusryhmä on ollut tärkeä erityisesti näinä vaikeina aikoina. On saatu tukea toisistamme. Kun kaikki ovat sillä tasolla, ettei heitä tarvitse pitää koko ajan silmällä, voidaan myös treenata yhdessä pois lukien heittoharjoitukset. Niissä olen ryhmän mukana vain valmentajana.
Lähde: Urheiluliiton tiedote
VEDONLYÖJÄ.COM
LYÖ VETOA AMMATTILAISTEN VIHJEILLÄ
- Saat ensimmäisen vihjeen ilmaiseksi koodilla “VALIOLIIGACOM“.
- Tilillesi lisätään ilmainen vihje.
- Voit ostaa lisää krediittejä koska tahansa!
- Naisurheilijalle annettiin rajut vaihtoehdot – riisui sitten kaiken
- Vahvistus: Kristiina Mäkelä sai shokkiuutisen
- IL: Suomen keihästähdestä tehtiin brutaali havainto – ”Ihan sekaisin”
- Se päättyi siihen: Suomalainen mestarijuoksija heitti hyvästit
- Se oli siinä: Jasmi Joensuu jätti haikeat jäähyväiset
- Mari Eder teki uuden aluevaltauksen – Kaisa Mäkäräisellä on näppinsä pelissä
- Miss Suomi -tittelin tavoittelu alkaa – Lotta Harala sai riemastuttavia uutisia
- Wilma Murto ällistyi yleisurheilumiehen jäätävästä tempusta – reagoi välittömästi
- Paljastus: Johannes Kläbo tekee posketonta tiliä
- HS: Legenda katsoi hetken Eva Wahlströmin nyrkkeilemistä – antoi saman tien brutaalin tuomion
- Se oli siinä: Jasmi Joensuu jätti haikeat jäähyväiset
- Miss Suomi -tittelin tavoittelu alkaa – Lotta Harala sai riemastuttavia uutisia
- Wilma Murto ällistyi yleisurheilumiehen jäätävästä tempusta – reagoi välittömästi
- Emma Tainio ällistytti muodonmuutoksellaan Ruotsi-ottelun alla – ”Niin upee”
- Mari Eder teki uuden aluevaltauksen – Kaisa Mäkäräisellä on näppinsä pelissä
- Se päättyi siihen: Suomalainen mestarijuoksija heitti hyvästit
- Kaiken piti olla kunnossa: Ikävä tieto Ronnie O’Sullivanin tilasta
- Ruotsissa kuohuu: Frida Karlsson teki tylyn tempun – ulos maajoukkueleiriltä
- Yksi on poissa: Hiihtoliitto jakoi traagisen uutisen
- HS: Legenda katsoi hetken Eva Wahlströmin nyrkkeilemistä – antoi saman tien brutaalin tuomion