Yleisurheilun tv-kilpailut käyntiin kesäkuussa – ”Istuu viranomaisten uusiin linjauksiin”
Kuva: Getty Images
Ylen kesällä televisioimat kotimaiset yleisurheilukilpailut ovat Turun Kalevan kisojen ja Tampereen Ruotsi-ottelun ohella Paavo Nurmi Games, neljä Motonet GP-kilpailua, kaksi muutaman lajin teemakilpailua, Helsingin Tähtikilpailu sekä viestin- ja maastojuoksun SM-kilpailut.
Suomen Urheiluliiton (SUL) hallitus hyväksyi Ylen kanssa neuvotellut tv-kilpailut keskiviikon kokouksessa. TV-kilpailut käsiteltiin SUL:n hallituksessa uudelleen sen jälkeen, kun Suomen hallitus linjasi maanantaina (4.5.) kokoontumisrajoitusten muutoksista ja urheilukilpailujen sallimisesta kesäkuun 1. päivä lähtien.
– Ylen televisioimat kilpailut ovat yleisurheilukesän selkäranka niin urheilijoille kuin yleisurheilun yleisölle. Kiitos Ylen ja kisajärjestäjien erinomaisen yhteistyön, kesän aikataulu saatiin nopeasti uuteen kuosiin, joka istuu viranomaisten uusiin linjauksiin, sanoo SUL:n puheenjohtaja Sami Itani.
– Lähtökohtana on, että noudatamme kilpailuja järjestäessä poikkeuksetta viranomaisten ohjeita. Nyt odotamme millaisia ohjeita aluehallintoviranomaisilta tulee. Sen jälkeen tiedämme tarkasti kuinka toimitaan esimerkiksi yleisön suhteen.
Ylen urheilupäällikkö Joose Palosen mukaan hallituksen linjaukset ovat antaneet mahdollisuuden suunnitella urheilutapahtumia kesäkuusta alkaen, ja Yle Urheilu on hyvässä yhteistyössä pitkäaikaisen kumppaninsa SUL:n kanssa rakentanut yleisurheilukauden tv-kalenterin uusiksi.
– Yleisurheilu on suomalaisille rakas laji, ja tv-lähetyksemme keräävät kovat katsojaluvut joka kesä. Kun suuret tapahtumat on peruttu, kysyntää riittää entistäkin enemmän kotimaiselle yleisurheilulle. Seuraamme tietenkin tarkkaan koronatilanteen kehittymistä, mutta toiveenamme on järjestää urheilijoille mahdollisuuksia näyttää taitojaan suomalaisille tv-katsojille, Palonen sanoo.
Lähde: Urheiluliitto
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ylen asiantuntija ampui alas väitteet Ristomatti Hakolasta: ”Niin ei tule käymään”
- Sami Jauhojärvi avautui Iivo Niskasesta: ”Se harmittaa minua”
- Tanja Poutiaisen entinen kilpakumppani on kuollut
- Olympialaisten selostajat 2026 – televisio ja radio
- Hiihdon Suomen Cupin tulokset 2026: Tampere
- Olympialaisten jättikohussa ryvettynyt venäläistähti palaa
- Yle: Nyt jyrähti Perttu Hyvärinen – raju väite kulissipelistä!
- Rallit-sivusto: Kalle Rovanperä lähti kisoista
- Suomen moukarijätti paiskoi kolme SE-tulosta!
- Carlos Alcaraz teki sen – maailman paras on nyt voittanut kaiken
- Yle: Nyt jyrähti Perttu Hyvärinen – raju väite kulissipelistä!
- Ristomatti Hakolalta karmea hyytyminen olympialaisten alla
- IS: Olympiavoittaja lausui suoran mielipiteen Krista Pärmäkoskesta – ”Suomen hiihto ei ole ihan niin hyvässä tilassa”
- Olympialaisten selostajat 2026 – televisio ja radio
- Rallit-sivusto: Kalle Rovanperä lähti kisoista
- Olympialaisten jättikohussa ryvettynyt venäläistähti palaa
- Suomen moukarijätti paiskoi kolme SE-tulosta!
- Suvi Minkkisen kilpasiskolta shokkipäätös: ura ohi!
- Tanja Poutiaisen entinen kilpakumppani on kuollut
- Yle: Olympialaisten kisapaikalla huolestuttava näky – karmeat kuvat julki