14 vuotta vanha ennätys rikkoutui! Suomalainen keihäänheittäjä hienoon kiskaisuun – ”Olen tyytyväinen”
Kuva: Juha Tamminen
Rauman Urheilijoiden Julia Valtanen voitti Lahdessa Koululiikuntaliiton mestaruuskilpailuissa 19-vuotiaiden naisten keihäänheiton ensimmäisen kierroksen tuloksella 55,54. Se on myös Koululiikuntaliiton ennätys. Edellinen ennätys oli Oona Sormusen 14 vuotta sitten heittämä 53,29.
Toiseksi sijoittui Tampereen Pyrinnön Siiri Elomaa tuloksella 52,37. Kolmanneksi paras oli kauden ensimmäisen kilpailunsa heittänyt, viimevuotisten Kalevan kisojen nelonen, Helsingin IFK:n Vivian Suominen tuloksella 45,85.
– Olen tyytyväinen siihen, että ylitin viime kauden parhaan tulokseni (54,78). Tänään pari heittoa onnistui hyvin, mutta välillä käsi varasti, lantio kääntyi liian aikaisin tai tukijalka ei pitänyt, Valtanen kertoi.
Valtanen voitti kaksi viikkoa sitten naisten keihäänheiton Ruotsi-maaottelussa ennätyksellään 57,91. Tällä tuloksella hän sijoittuu 19-vuotiaiden maailmantilastossa kolmanneksi.
– Olisin halunnut parantaa tänään ennätystä, kun heittosuuntakin valittiin sopivasti myötätuuleen, Valtanen sanoi.
Parturi-kampaajaksi Winnovassa opiskeleva Valtanen saavutti tällä kaudella pesäpalloilussa Rauman Feran joukkueessa B-tyttöjen (alle 20-v.) SM-hopean.
Lähde: Urheiluliitto
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sami Jauhojärvi avautui Iivo Niskasesta: ”Se harmittaa minua”
- Tanja Poutiaisen entinen kilpakumppani on kuollut
- Olympialaisten selostajat 2026 – televisio ja radio
- Hiihdon Suomen Cupin tulokset 2026: Tampere
- Olympialaisten jättikohussa ryvettynyt venäläistähti palaa
- Yle: Nyt jyrähti Perttu Hyvärinen – raju väite kulissipelistä!
- Rallit-sivusto: Kalle Rovanperä lähti kisoista
- Suomen moukarijätti paiskoi kolme SE-tulosta!
- Carlos Alcaraz teki sen – maailman paras on nyt voittanut kaiken
- Ice Cage -tähti jysäytti melkoisen lopetusvoiton
- IS: Olympiavoittaja lausui suoran mielipiteen Krista Pärmäkoskesta – ”Suomen hiihto ei ole ihan niin hyvässä tilassa”
- Yle: Nyt jyrähti Perttu Hyvärinen – raju väite kulissipelistä!
- Ristomatti Hakolalta karmea hyytyminen olympialaisten alla
- Rallit-sivusto: Kalle Rovanperä lähti kisoista
- Olympialaisten jättikohussa ryvettynyt venäläistähti palaa
- Suomen moukarijätti paiskoi kolme SE-tulosta!
- Yle: Olympialaisten kisapaikalla huolestuttava näky – karmeat kuvat julki
- Suvi Minkkisen kilpasiskolta shokkipäätös: ura ohi!
- Suvi Minkkinen ja ampumahiihtojoukkue hulluttelivat Italiassa – somekansa reagoi
- Olympialaisten selostajat 2026 – televisio ja radio