Loistava uutinen! Suomalaisurheilija nousi EM-pronssille kahden vuoden viiveellä – ”Nyt lähden lähimmälle torille juhlimaan”

Painonnostaja Eero Retulainen saa työnnön pronssin Bukarestin yleisen sarjan EM-kilpailuista. Kansainvälinen painonnostoliitto ilmoitti liettualaisen Zygimantas Stanuliksen hylkäyksestä.
Stanulis voitti kultaa 94-kiloisten tempauksessa ja hopeaa työnnössä sekä yhteistuloksessa.
Turun Atleettiklubia edustava Retulainen nosti kilpailussa työnnön neljänneksi tuloksella 192 kiloa.
Näin ollen hänen sijoituksensa kirkastuu pronssimitalin arvoiseksi. Euroopan painonnostoliitto on käynnistänyt mitalien uudelleen jakamisen.
”Mahtava uutinen! Tottakai mieltä olisi lämmittänyt vastaanottaa mitali itse kisoissa. Dopinginvastainen taistelu tulee perästä, mutta pääasia että tulee. Tämä on ennen kaikkea mitali suomalaiselle miespainonnostolle, joka ei ole ollut niin menestyksekästä aikuisten tasolla viime vuosina. Ulkomaille kannattaa lähteä rohkeasti laittamaan hanttiin suuremmille maille. Nyt lähden lähimmälle torille juhlimaan. Harmikseni lähin sijaitsee tässä Kööpenhaminassa, eivätkä ne raukkaparat siellä ymmärrä suomea.”, Retulainen kommentoi.
”Rautaiset onnittelut Eerolle!”, toivottaa Painonnostoliiton toiminnanjohtaja Tomi Tolsa.
”Hän nosti kisoissa hyvin jääden vain 6 kilon päähän pronssista. Tässäkin mielessä mitali on täysin ansaittu. Minulla ei ole tiedossa liettualaisen dopingrikkomuksen tarkempaa laatua. On tärkeää, että urheilussa puututaan doping- ja muihin eettisiin rikkomuksiin esimerkiksi häirintään. Näin saamme pidettyä lavat ja kentät siisteinä sekä turvaamaan tasavertaisen aseman kaikille.”, Tolsa jatkaa.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Siinä on miehellä auto: Remi Lindholm kaahailee tällaisella menopelillä Suomessa
- Suvi Minkkinen koki hermoromahduksen – tästä on kyse
- Salainen ihailija yllätti Anne Kyllösen – naista odotti melkoinen näky
- Jasmi Joensuu julkaisi romanttisen kuvan – uusi rakas pääosassa
- Kunnon pommi: Krista Pärmäkoski tiputti shokkiuutisen
- Nyt kävi huonosti: Riitta-Liisa Roponen sai kylmää kyytiä
- Kunnon kaari – Suomen keihäsässä voitti kaikki maailmalla
- Kaisa Mäkäräinen teki uuden aluevaltauksen – taidonnäyte ällistyttää: ”Siis vau”
- Moukaritähti Krista Tervo sai kunniatehtävän – sitten paljastui kiusallinen tunarointi
- Siinäkö se oli? Suomen keihästähdeltä musertava viesti IS:ssä
- Nyt kävi huonosti: Riitta-Liisa Roponen sai kylmää kyytiä
- Nyt tipahti järjetön tulos – jopa Saga Vannisen tajunta räjähti
- Hiihtoässä Johanna Matintalo ja Ylen toimittaja löysivät jälleen toisensa – kauniita sanoja
- Kunnon kaari – Suomen keihäsässä voitti kaikki maailmalla
- Turussa tärähti kunnon kaari – keihään SE-tulos uusiksi
- Kaisa Mäkäräinen teki uuden aluevaltauksen – taidonnäyte ällistyttää: ”Siis vau”
- Jasmi Joensuu julkaisi romanttisen kuvan – uusi rakas pääosassa
- Siinäkö se oli? Suomen keihästähdeltä musertava viesti IS:ssä
- Huomasitko? Ella Junnilalta shokkipaljastus Ylen suorassa lähetyksessä
- Kunnon pommi: Krista Pärmäkoski tiputti shokkiuutisen