Huikeaa! Jyväksylässä nähtiin paras suomalaishyppy lähes 30 vuoteen – ”Pari kaveria potkivat minua persuuksille”
Kuva: Juha Tamminen
Urho Kujanpää lämpeni pikkuhiljaa ennätyskuntoon pitkäksi venyneessä seiväshyppykilpailussa. Kujanpää voitti mestaruuden ennätyksellään 566, joka vei hänet Suomen kaikkien aikojen hallitilastossa kolmanneksi. Tätä korkeammalta on viimeksi suomalaisista hallissa hypännyt edesmennyt SE-mies Jani Lehtonen jo 27 vuotta sitten
– Se oli henkisen puolen voitto. Kisan alussa ei ollut niin hyvä fiilis, mutta nuo pari kaveria potkivat minua persuuksille, Kujanpää veisteli.
Kujanpää viittasi kilpakumppaneihinsa Alajärven Ankkurien Mikko Paavolaan, joka oli toinen ennätyksellään 555 sekä Someron Esa Tommi Holttiseen, joka oli kolmas. Hän ylitti 543 ja oli lähellä 555:n ylitystä. Paavola sijoittuu ennätyksellään 555 kaikkien aikojen hallitilaston yhdeksänneksi.
Kujanpää nousi uransa viidenteen halliratojen Suomen mestaruuteen pitkän kaavan kautta. Hän ylitti kolme korkeutta 543, 560 ja 566 kolmannella yrityksellään.
– Kolme hyppyä ei aina ole paljon, kun vaihdetaan korkeutta ja siinä pitäisi samalla nostaa tasoa, Kujanpää muistutti.
Seiväs vaihtui 555:n ylityksen jälkeen
Voittotulos paransi Kujanpään ennätystä 10 senttiä ja vei hänet kuluvan talven Euroopan tilastossa 14. sijalle. Maaliskuisten EM-kilpailujen seiväshyppyyn otetaan 16 urheilijaa. EM-kilpailujen tulosraja on 572. Sitä Kujanpää yritti kolmesti 566:n ylityksen jälkeen, mutta hypyt jäivät limboiksi. – 572:een ei vaan enää löytynyt virtaa, Kujanpää sanoi. Kujanpää vaihtoi Jyväskylässä 555:n ylityksen jälkeen seivästä ja käytti sittemmin jäykempää seivästä kuin koskaan aikaisemmin. – Jäykemmässä välineessä aikaa siirtää energiaa seipääseen on vähemmän, mutta erot seipäissä ovat aika marginaaliset. Sen muistan 566:n ylityksestä, että käsillä piti tehdä paljon enemmän töitä, Kujanpää kertoi. Kujanpään ennätys ennen Jyväskylän kilpailua oli toissa talvena hypätty 556. Tuota hallikautta seurannut kesä jäi torsoksi, kun Kujanpää loukkasi nilkkansa pahasti hypyn alastulossa. Vielä vuosi sitten hallikaudella hän pystyi kilpailemaan vain lenkkareilla. Lähde: SUL:N tiedoteLUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- SM-hiihtojen ohjelma tänään – aikataulu, tv-lähetykset ja selostajat
- ”Koko maa on ihan perseestä” – Emilia Soini ryöpytti Suomea ja keilaajia, squashliitolta jyrkkä vastaus
- Video: Näin Sivert Bakkenia muistettiin ampumahiihdon maailmancupissa
- Vilma Nissinen sai tappouhkauksia – avautuu nyt kohusta: ”Kiitos ihan perkeleesti”
- Iivo Niskanen: yllätysratkaisu!
- Koripallon Mestarien liiga -pelissä käsittämätön näky – osa pelaajista lähti lätkimään kesken pelin, lopussa vain kaksi kentällä
- Salaisuus Krista Pärmäkoskesta paljastui – joukkuekaveri avautui Viaplaylla
- Suomen Eduard Hallberg nappasi järkyttävän rahasumman alppihiihdon maailmancupissa
- Suomi saa merkittävän edun ampumahiihdon maailmancupiin
- Suomen päävalmentaja laukoi suorat sanat peniskohusta
- Salaisuus Krista Pärmäkoskesta paljastui – joukkuekaveri avautui Viaplaylla
- Ilman apurahaa jääneeltä suomalaisurheilijalta raju purkaus: ”Koko maa on ihan perseestä”
- Norjalta shokkipäätös olympiavalinnoissa
- Ministeriöstä suorat sanat Ella Junnilan väitteelle – ”Ymmärtänyt asian aivan väärin”
- Mäkiviikolla katastrofi – ”Meidän on pysyttävä kärsivällisinä”
- Suomi saa merkittävän edun ampumahiihdon maailmancupiin
- Iivo Niskanen: yllätysratkaisu!
- Suomen päävalmentaja laukoi suorat sanat peniskohusta
- Lauri Vuoriselta ja Johanna Matintalolta suuri paljastus
- Teemu Pulkkisesta raju rasismisyytös