Huikeaa! Jyväksylässä nähtiin paras suomalaishyppy lähes 30 vuoteen – ”Pari kaveria potkivat minua persuuksille”

Urho Kujanpää lämpeni pikkuhiljaa ennätyskuntoon pitkäksi venyneessä seiväshyppykilpailussa. Kujanpää voitti mestaruuden ennätyksellään 566, joka vei hänet Suomen kaikkien aikojen hallitilastossa kolmanneksi. Tätä korkeammalta on viimeksi suomalaisista hallissa hypännyt edesmennyt SE-mies Jani Lehtonen jo 27 vuotta sitten
– Se oli henkisen puolen voitto. Kisan alussa ei ollut niin hyvä fiilis, mutta nuo pari kaveria potkivat minua persuuksille, Kujanpää veisteli.
Kujanpää viittasi kilpakumppaneihinsa Alajärven Ankkurien Mikko Paavolaan, joka oli toinen ennätyksellään 555 sekä Someron Esa Tommi Holttiseen, joka oli kolmas. Hän ylitti 543 ja oli lähellä 555:n ylitystä. Paavola sijoittuu ennätyksellään 555 kaikkien aikojen hallitilaston yhdeksänneksi.
Kujanpää nousi uransa viidenteen halliratojen Suomen mestaruuteen pitkän kaavan kautta. Hän ylitti kolme korkeutta 543, 560 ja 566 kolmannella yrityksellään.
– Kolme hyppyä ei aina ole paljon, kun vaihdetaan korkeutta ja siinä pitäisi samalla nostaa tasoa, Kujanpää muistutti.
Seiväs vaihtui 555:n ylityksen jälkeen
Voittotulos paransi Kujanpään ennätystä 10 senttiä ja vei hänet kuluvan talven Euroopan tilastossa 14. sijalle. Maaliskuisten EM-kilpailujen seiväshyppyyn otetaan 16 urheilijaa.
EM-kilpailujen tulosraja on 572. Sitä Kujanpää yritti kolmesti 566:n ylityksen jälkeen, mutta hypyt jäivät limboiksi.
– 572:een ei vaan enää löytynyt virtaa, Kujanpää sanoi.
Kujanpää vaihtoi Jyväskylässä 555:n ylityksen jälkeen seivästä ja käytti sittemmin jäykempää seivästä kuin koskaan aikaisemmin.
– Jäykemmässä välineessä aikaa siirtää energiaa seipääseen on vähemmän, mutta erot seipäissä ovat aika marginaaliset. Sen muistan 566:n ylityksestä, että käsillä piti tehdä paljon enemmän töitä, Kujanpää kertoi.
Kujanpään ennätys ennen Jyväskylän kilpailua oli toissa talvena hypätty 556. Tuota hallikautta seurannut kesä jäi torsoksi, kun Kujanpää loukkasi nilkkansa pahasti hypyn alastulossa. Vielä vuosi sitten hallikaudella hän pystyi kilpailemaan vain lenkkareilla.
Lähde: SUL:N tiedote
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Riitta-Liisa Roposen elämässä valtava muutos: ”Saanko esitellä”
- IS: Krista Pärmäkoskelta paljastus kulisseista – maajoukkue kohtasi todellisen shokkiuutisen
- Paljastus: Sami Jauhojärvi ajautunut ”häpeälliseen” tilanteeseen
- Nooralotta Neziri esitteli muskeleitaan – fanit ällistyivät näkemästään
- Viivi Lehikoinen oli täysi vastaantulija – SE-naiselta raju tilitys
- Iivo Niskaselle taitaa tulla kylmää kyytiä – suomalaishaastaja on nyt miestä parempi
- Reetta Hurske pettyi Kalevan kisoissa – laittoi bilevaihteen silmään
- Frida Karlssonin tilanteessa merkittävä käänne – pöydällä järeä ratkaisu
- Suosikkitoimittaja Petra Manner meni vaikeaksi – ”Alastomat miehet seuraa”
- ”Turpiin tuli” – urheilutähden Kalevan kisoille raju päätös
- Yllätysuutinen: Hiihdon maailmantähti on raskaana
- Suomen keihästähden korkki aukesi – kunnon bileet finaalin sijaan
- IL: Suomen yleisurheilutähti iski kiekkomiehen – näistä sanoista alkoi rakkaustarina
- Suosikkitoimittaja Petra Manner meni vaikeaksi – ”Alastomat miehet seuraa”
- Suomalaisottelijalta mieletön veto – Saga Vannisen ennätys paperia
- Iivo Niskaselle taitaa tulla kylmää kyytiä – suomalaishaastaja on nyt miestä parempi
- Kaisa Mäkäräinen päästi suustaan melkoista tekstiä, oma rakas vetäytyi takavasemmalle
- Se oli siinä: Suomalaisen hiihtonaisen päivitys ei jätä mitään epäselväksi – ura ohi
- Wilma Murto ulkona, synkkä totuus paljastui kaikille
- Krista Pärmäkoski juoksi maaliin – Ylen asiantuntija latasi heti selvät sanat