Suomessa peräti kahdet arvokisat saman kevään aikana! – Vantaa sai EM-kilpailuiden isännyyden: ”Tämän vuosikymmenen urheiluilmiö Suomessa”

Sulkapallon EM-kilpailut palaavat Suomeen ensi vuonna, kun Suomi isännöi peräti kaksia EM-kisoja saman kevään aikana. Helmikuussa kruunataan Euroopan parhaat mies- ja naisjoukkueet ja karsitaan samalla joukkueet MM-kisoihin eli Thomas ja Uber Cup -finaaliin. Huhtikuussa viikolla 17 on luvassa ennen näkemätön spektaakkeli, kun koko eurooppalaisen sulkapallon lippulaiva, vuoden merkittävin arvokisa eli henkilökohtaiset Euroopan mestaruudet ratkotaan ensimmäistä kertaa Suomessa. Euroopan parhaat mies- ja naispelaajat ja -parit kruunataan Vantaalla.
-Sulkapalloliitto haluaa tehdä sulkapallosta tämän vuosikymmenen urheiluilmiön Suomessa ja kansainväliset huipputapahtumat ovat yksi keskeinen osa strategiamme toteuttamista. Myös sulkapalloseurojen toiminnalle ja kehittymiselle huipputapahtumilla on iso merkitys. Uskomme, että ensi vuoden puolella korona on selätetty ja voimme tarjota suomalaisille sulkapallon ja urheilun ystäville mahdollisuuden nähdä Euroopan ja koko maailmankin parhaita pelaajia paikan päällä upeissa kotikisoissa, toteaa Sulkapalloliiton toimitusjohtaja Ville Valorinta.
-Liiton ja Vantaan kaupungin yhteistyö on tiivistynyt vuosi vuodelta ja olen todella iloinen, että eurooppalaisen sulkapallon kruununjalokiveä isännöi nimenomaan Vantaa. Energia Areenan kansainvälisen tason puitteet mahdollistavat huipputason tapahtuman järjestämisen Euroopan kirkkaimmille tähdille, yhteistyökumppaneille ja yleisölle, hän jatkaa.
EM-kilpailujen isännöiminen tarkoittaa noin 400 000 euron talousvaikutusta Vantaan talousalueelle.
-EM-kisat ovat Vantaan ja Sulkapalloliiton pitkän yhteistyön huipentuma. Olemme erittäin tyytyväisiä, että saamme kisat Vantaalle ja Energia Areenalle, joka on jo osoittanut toimivuutensa Suomen parhaana sisäurheiluareenana, Vantaan liikuntajohtaja Veli-Matti Kallislahti kommentoi.
Myyrmäessä sijaitseva vuonna 2006 valmistunut Energia Areena on 2 500 neliömetrin monitoimihalli, jonka katsojakapasiteetti on 3 500. Hallissa järjestetään urheilutapahtumien lisäksi muun muassa messuja ja konsertteja. Energia Areenalle myönnetty Opetusministeriön Vuoden Liikuntapaikka -palkinto.
Sulkapallon EM-kisat Vantaalla 25.-30.4.2022.
Lähde: Sulkapalloliito
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Jasmi Joensuu julkaisi romanttisen kuvan – uusi rakas pääosassa
- Kunnon pommi: Krista Pärmäkoski tiputti shokkiuutisen
- Nyt kävi huonosti: Riitta-Liisa Roponen sai kylmää kyytiä
- Kunnon kaari – Suomen keihäsässä voitti kaikki maailmalla
- Kaisa Mäkäräinen teki uuden aluevaltauksen – taidonnäyte ällistyttää: ”Siis vau”
- Moukaritähti Krista Tervo sai kunniatehtävän – sitten paljastui kiusallinen tunarointi
- Siinäkö se oli? Suomen keihästähdeltä musertava viesti IS:ssä
- Miten tämä on mahdollista? Kisajärjestäjiltä tyrmäävät sanat Eveliina Määttäselle
- Hiihtoässä Johanna Matintalo ja Ylen toimittaja löysivät jälleen toisensa – kauniita sanoja
- Katse kohdistui Haralaan ja Hurskeeseen – Suomen teinitähti tekikin kuin vaivihkaa hirmujuoksun
- Nyt tipahti järjetön tulos – jopa Saga Vannisen tajunta räjähti
- Hiihtoässä Johanna Matintalo ja Ylen toimittaja löysivät jälleen toisensa – kauniita sanoja
- Nyt kävi huonosti: Riitta-Liisa Roponen sai kylmää kyytiä
- Turussa tärähti kunnon kaari – keihään SE-tulos uusiksi
- Kaisa Mäkäräinen teki uuden aluevaltauksen – taidonnäyte ällistyttää: ”Siis vau”
- Huomasitko? Ella Junnilalta shokkipaljastus Ylen suorassa lähetyksessä
- Katse kohdistui Haralaan ja Hurskeeseen – Suomen teinitähti tekikin kuin vaivihkaa hirmujuoksun
- Miten tämä on mahdollista? Kisajärjestäjiltä tyrmäävät sanat Eveliina Määttäselle
- Siinäkö se oli? Suomen keihästähdeltä musertava viesti IS:ssä
- Nooralotta Neziri saapui salille – sitten tippuivat muiden leuat lattiaan