Maastojuoksun SM-kilpailut juostaan toukokuussa – ilman pukuhuoneita ja myyntipisteitä!
Kuva: Getty Images
Maastojuoksun SM-kilpailut juostaan Joensuussa 9. toukokuuta. Tapahtuma on yleisöltä suljettu, ja kilpailun järjestelyissä noudatetaan Joensuun terveysviranomaisten hyväksymiä korona-ajan rajoituksia.
– Korona-ajan turvallisuuteen liittyvät suunnitelmat on käyty läpi Pohjois-Karjalan sosiaali- ja terveyspalvelujen kuntayhtymän Siun soten kanssa, ja vastaava tartuntatautilääkäri Marjo Papinniemi on ne hyväksynyt, sanoo kilpailunjohtaja Tuomo Lehtinen.
– Kuten korona-aikana yleensä, kilpailun järjestämiseen liittyy se varaus, että muutoksia voi tulla, jos koronan suhteen tapahtuu jotakin dramaattista.
Pukuhuoneita ja myyntipisteitä ei ole
SM-maastot kilpaillaan Joensuun Laulurinteen alueella, jonne on opastus valtatie 9:ltä Siilaisen liittymästä. – Kilpailualueelle pääsevät vain urheilijat, toimitsijat, media ja seurojen valmentajat. Valmentajakortteja jaetaan seuroille SM-kilpailuohjeiden mukainen määrä. Kaikilla kilpailualueella olevilla tulee olla kulkulupa, joten urheilija-, toimitsija- ja valmentajakortit on syytä pitää mukana, Lehtinen sanoo. Toimitsijat, valmentajat ja median edustajat käyttävät kilpailualueella olleessaan maskia ja urheilijat tullessaan palkintojen jakoon. – Pukuhuoneita ei ole, eikä alueella ole myyntipisteitä. Osanoton varmistus tapahtuu vain sähköisesti, jotta käynnit kilpailutoimistossa ovat mahdollisimman lyhyitä. Suosittelemme, että kilpailunumerot hakee yksi seuran edustaja, Lehtinen sanoo. – Reitti voisi kuvata monipuoliseksi. Se on kohtuullisen raskas. Mukana on kaksi terävää nousua ja pari pienempää tömpärettä, Lehtinen kertoo. – Reittiin voi tutustua kilpailun aattopäivänä lauantaina (8.5.), mutta kilpailun aikana kilpailureitillä ovat ainoastaan vuorossa olevan lajin urheilijat. Kilpailuissa ei käytetä perinteistä callingia. Lähtöalueelle kuljetaan ajanottomattojen yli 5 minuuttia ennen oman startin alkua. Tavaroiden säilytystä varten alueella on narikka, ja maaliintulon jälkeen urheilijat ohjataan reitin ulkopuolelle. Lähde: UrheiluliittoLUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Johannes Kläbolta suuri paljastus tulevaisuudestaan – ”voi olla mahdollista”
- Tero Seppälä julkaisi rajun kuvan – kaatuminen teki pahaa jälkeä
- Arsi Ruuskaselle huippusijoitus distanssicupissa: ”Uran parhaita vetoja”
- IL: Armand Duplantis latasi suoran vastauksen Wilma Murrolle – ”Minua ei kiinnosta”
- Holmenkollenin kohuhiihtäjä rikkoi hiljaisuuden
- Sometähti koki brutaalin kohtalon – täysi teurastus häkissä
- Kehässä nähtiin todella ruma temppu – Immu raivostui kohutilanteesta
- Aki Manninen jäi jalkoihin – vaimon reaktio kertoo kaiken
- Kuuma yhteenotto maalissa hiihtäjien kesken – tuomaristo puuttui heti
- Suvi Minkkinen romahti – avautui rajuista paineista Ylelle
- Kuuma yhteenotto maalissa hiihtäjien kesken – tuomaristo puuttui heti
- IL: Armand Duplantis latasi suoran vastauksen Wilma Murrolle – ”Minua ei kiinnosta”
- Holmenkollenin kohuhiihtäjä rikkoi hiljaisuuden
- IS: Pahasti loukkaantuneesta Inka Heneliuksesta pysäyttävä tieto
- Kehässä nähtiin todella ruma temppu – Immu raivostui kohutilanteesta
- Suvi Minkkinen romahti – avautui rajuista paineista Ylelle
- IS: Jasmi Joensuu oli minuuttien päässä katastrofista – Arsi Ruuskanen pelasti
- Mette Baas hyytyi oudosti – asiantuntija tyrmää yhden väitteen Iltalehdelle
- Viaplay: Suomen maajoukkuehiihtäjälle riitti: ”Ei tuosta tule v**tu mitään”
- Sometähti koki brutaalin kohtalon – täysi teurastus häkissä