Hiihtolajien huiput kilpailevat Vuokatissa – ”Lähes koko maajoukkue on mukana”

Juhannuksen jälkeisellä viikolla 29.-30.6. järjestettävä jo perinteeksi muodostunut Vuokatin Aateli Race kokoaa maastohiihdon, ampumahiihdon, yhdistetyn ja hiihtosuunnistuksen huiput Vuokattiin kilpailemaan maastojuoksussa sekä rullahiihdossa.
Maastohiihdon A-maajoukkueen valmentajaksi tälle kaudelle siirtynyt Juho Halonen korostaa, että kilpailutapahtuma toimii hyvänä alkukesän kunnon ja vireen mittarina. Kovatasoinen kesäkilpailu antaa hyvää tilannekatsausta, ja esimerkiksi juoksun osalta vertailua pystytään tekemään myös urheilijoiden aiempien vuosien tuloksiin.
– Lähes koko maajoukkue on mukana jälleen Aateli Racessa. Ensimmäinen korkeanpaikan leirimme loppui Livignossa kesäkuun puolivälin jälkeen, ja Aateli Race onkin hyvä tilannekontrolli, miten palautuminen leiristä on onnistunut, kertoo Halonen.
Pitkään nuorten valmennuksen parissa työskennellyt Halonen kannustaa nuoria hyödyntämään harjoituskaudellakin kilpailuja, jotka ohjaavat testien lisänä harjoittelua oikeaan suuntaan.
– Juoksutulosten kehittyminen on yleensä yhteydessä parantuneeseen kestävyyteen, rullahiihtokisoissa puolestaan vauhdit ovat yleensä kovempia kuin talvella, ja nämä toimivat hyvinä harjoituksina myös vauhtikapasiteetin puolelle, Halonen summaa.
Ampumahiihtäjä Erika Jänkä on odottaa innoissaan Aateli Racen kilpailuja. Vuokatin alppimajoissa leireilleen Jänkän kunto on vielä urheilijalle itselleen mysteeri.
– Odottavaisin mielin olen lähdössä kisaamaan. Aateli on konseptina hieno, ja kokoaa mukavasti hiihtokansan yhteen näin keskellä kesääkin, kiva päästä starttaamaan! Itselleni Aatelin alle on tullut neljän viikon tutkimusjakso Vuokatin alppimajoissa, joten kunto on sen suhteen aika mysteeri. En tiedä mitä odottaa, ja miten kroppa tuon tutkimuksen jälkeen reagoi, mutta Aatelista saa joka tapauksessa hyvän, kovan harjoituksen, Jänkä kertoo.
Lähde: Hiihtoliitto
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Elina Lampelan treenivideo kääntää katseita – seivästähden fanit ällistelivät
- Kyllä nyt kelpaa – Kerttu Niskanen sai käsiinsä melkoisen menopelin
- Wilma Murron tilanteesta lausuttiin kunnon shokkiväite
- Nyt kävi surkeasti – Reetta Hurske murtui kyyneliin
- Suomalainen hiihtoässä ilmoitti uransa päättyneen – sitten tuli yllättävä tieto
- Hiihtotähti Krista Pärmäkoski ällistytti toiminnallaan
- Maajoukkueesta kengityltä Anne Kyllöseltä melkoinen temppu – treenit voi unohtaa tämän jälkeen
- Paljastus: Lotta Harala ui syvissä vesissä
- Lindsey Vonn teki paljastuksen rakkauselämästään
- Suvi Minkkinen ja Tero Seppälä poseerasivat yhdessä – kertovat ilouutisia
- Kyllä nyt kelpaa – Kerttu Niskanen sai käsiinsä melkoisen menopelin
- Korkeushyppääjä Ella Junnilan kisa-asu ällistytti
- Käry sai sinettinsä – Topi Raitanen sanoi suorat sanat Ylelle
- Wilma Murron tilanteesta lausuttiin kunnon shokkiväite
- Maajoukkueesta kengityltä Anne Kyllöseltä melkoinen temppu – treenit voi unohtaa tämän jälkeen
- Suomalainen hiihtoässä ilmoitti uransa päättyneen – sitten tuli yllättävä tieto
- Wilma Murrosta liikkuu ikäviä huhuja – IS:lle paljastettiin nyt totuus
- Se oli siinä – Suomen hiihtotähdelle jätettiin jäähyväiset
- Nyt kävi surkeasti – Reetta Hurske murtui kyyneliin
- Paljastus: Lotta Harala ui syvissä vesissä