Johannes Vetter täräytti mahtikaaren – kilpakumppani Suomessa teki vaikutuksen: ”Ehdottomasti yksi menestyjäkandidaatti olympialaisiin”
Kuva: Getty Images
Johannes Vetter sai sen, mitä tuli Kuortaneelta hakemaan. Keihäänheiton tämän hetken ykkösmies maailmassa piiskasi lauantaina keihäänsä toisella heitolla kenttäennätyslukemiin 93,59, vaikka kilpailu ei ollut aivan helppo. Aiempi kenttäennätys oli Aki Parviaisen 93,09.
– Olen onnellinen ja ylpeä siitä, että pystyin heittämään tällaisessa kilpailussa kenttäennätyksen ja vielä Suomessa, jossa keihäänheittoa todella arvostetaan, Vetter sanoi.
Kisa oli Vetterin mukaan rahtusen takkuinen.
– Vähän oli liukasta heittää ja kroppa pyrki väistämään toiselle puolelle, mutta eihän se 93 metriä huonosti ole, Vetter veisteli.
Trinidad&Tobagon olympiavoittaja Keshorn Walcott oli kilpailussa toinen heitettyään 89,12. Se on kesän maailmantilaston kolmanneksi paras tulos, Edellä ovat vain Vetterin 96,29 ja Puolan Marcin Krukowskin 89,55.
– Näin jo lämmittelyheitoissa, että Keshorn on hyvässä kunnossa. Hän on ehdottomasti yksi menestyjäkandidaatti olympialaisiin, Vetter arvioi.
Lähde: SUL:n tiedote
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kaisa Mäkäräinen lähti lätkimään Suomesta – päivitys tekee selväksi miksi
- Romahduksen jälkeen: Suvi Minkkinen veti johtopäätöksiään
- Uudelta valmentajalta raju temppu Ella Junnilalle – SE-naiselta selvät sanat
- IS:lle tehtiin musertava havainto Kerttu Niskasesta – aviomieheltä vaaditaan toimia
- Pahasti loukkaantuneen Nooralotta Nezirin tilanteessa merkittävä käänne
- Naamiot on riisuttu: Venäjällä sanotaan nyt ääneen ikäviä totuuksia Aleksandr Bolshunovista
- Minja Korhonen koki kovia maailmancupissa – toiselle suomalaiselle kävi vielä huonommin
- Kilpakumppani lausui Ilkka Herolalle tylyt sanat ladulla – peli oli selvä
- Ylelle paljastus: Kohta selviää totuus Krista Pärmäkoskesta
- Johannes Kläbo valehteli kuin vettä vaan – kihlattu ällistyi