Oletko sinä joutunut kokemaan? Ahdistelun määrä suomalaisessa urheilussa kasvaa tason mukaan – Naiset saavat reilusti miehiä enemmän häirintää!

Suomen urheilun eettinen keskus SUEK on tehnyt tutkimuksen häirinnästä urheilussa. Kyselyyn vastasi yli 9 000 urheilijaa, joista naisia oli noin 4 700 ja miehiä 4 200.
Tarkoituksena on tutkia, ilmeneekö kilpaurheilussa häirintää: millaista mahdollinen häirintä on ollut ja ketkä mahdolliseen häirintään ovat syyllistyneet. Tutkimuskohteena ovat lajiliiton alaiseen kilpaurheilutoimintaan osallistuvat urheilijat sekä SM-liigajoukkueiden pelaajat. Tutkimukseen osallistuvat lisenssikilpaurheilijat ovat vähintään 16-vuotiaita eli vuonna 2003 syntyneitä tai sitä vanhempia.
– Hienoa, että urheilijat kokivat aiheen tärkeäksi ja vastasivat kyselyyn. Tutkimustulokset antavat uutta tietoa seksuaaliseen ja sukupuoleen perustuvasta häirinnästä suomalaisessa kilpaurheilussa. Jo nyt analysoitujen tulosten perusteella voidaan sanoa, että naisurheilijat kokevat sukupuoleen perustuvaa häirintää huomattavasti miesurheilijoita enemmän. Seksuaaliseen ja sukupuoleen perustuvien häirintä kokemusten ja havaintojen määrä kasvaa sen mukaan, mitä korkeammalla tasolla kilpaillaan. Tulokset ovat myös linjassa aiempien kansainvälisten tutkimusten havaintojen kanssa, SUEKin tutkimuspäällikkö Nina Laakso sanoo.
Lähde: SUEK
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Saga Vannisen yllä tummia pilviä – IS: Tilanne on nyt tämä
- Se oli siinä: Suomalaisjuoksija veti johtopäätöksensä – Wilma Murto reagoi kauniilla tavalla
- Suomalaisottelijalta mieletön veto – SE-tulos murskaksi
- Yhtä hymyä: Pernilla Böckerman ja hiihtäjä esiintyivät yhdessä
- Rakkautta ilmassa – Suomen ampujahiihtoässät romanttisissa tunnelmissa
- Tuomari esitti Ronnie O’Sullivanille poikkeuksellisen pyynnön – ”Leikit omantuntoni kanssa”
- Peli on pelattu – Viivi Lehikoinen sai synkän uutisen
- Susijengin ottelussa todistettiin hirveää näytelmää – ”Rukoilkaamme”
- FL: Silja Kosonen heitti kautta aikojen moukarikaaren Suomessa – voitti miehetkin
- Rahat on loppu – Suomen nopeimmalta mieheltä karu päivitys: ”Avunhuuto”
- Surullinen tieto: Suomalainen olympiamitalisti on kuollut
- Se oli siinä: Suomalaisjuoksija veti johtopäätöksensä – Wilma Murto reagoi kauniilla tavalla
- Rakkautta ilmassa – Suomen ampujahiihtoässät romanttisissa tunnelmissa
- Saga Vannisen yllä tummia pilviä – IS: Tilanne on nyt tämä
- Tapaus Senni Salminen – Ylelle tylyä tekstiä naisesta
- FL: Silja Kosonen heitti kautta aikojen moukarikaaren Suomessa – voitti miehetkin
- Ammattinyrkkeilijä koki Jere Karalahden lyöntivoiman – ensireaktio kertoo kaiken
- Suomalaisottelijalta mieletön veto – SE-tulos murskaksi
- Vapaaottelija kohtasi nyrkkeilijän – kaikki oli ohi 15 sekunnissa
- Mikä näytös: Suomalainen ampumahiihtotähti esitti mykistävää ylivoimaa maailmalla