Suomalainen yleisurheilija jännitti hirveästi ennen kilpailua – sitten tulikin SE-tulos!
Kuva: Juha Tamminen
Sopiva kisajännitys antaa suoritukselle viimeisen silauksen ja kuuluu asiaan. Myös kisatapahtumiin kuuluu paljon henkisesti tiukkoja paikkoja, joihin auttaa rutiinin lisäksi luottamus omaan tekemiseen.
Kolmiloikkaaja Simo Lipsanen oppi kokemuksen myötä ajattelemaan myös, ettei yksi huono suoritus muuta kilpailun suuntaa. Mitä nykyään kierrosten välissä valmentajan kanssa keskustelet?
– Yleensä katsotaan, miten askelmerkki tuli. Jos on jotain huomautettavaa tekniikasta, miltä tuntui itsestä ja miltä näytti valmentajasta, käymme vuoropuhelua siitä. Valmentaja tsemppaa edelleen hyvin. Useimmiten on kannustavaa puhetta.
Vaikka verryttelyssä tuntuisikin huonolta, kilpailussa on silti mahdollista onnistua oikein hyvin. Sen tietää kokemuksesta Lipsanenkin.
Mikä kisa sinua on vuosien aikana eniten jännittänyt?
– Ehkä alle 23-vuotiaiden EM-kisat 2017, jossa tulikin ennätys (SE 17,14). Tiedostin, että tilastojen perusteella mahdollisuudet ovat vaikka mihin. Siihen kisaan sain kyllä hyvän latauksen ja oli tosi luottavainen fiilis. Se näkyi sitten tuloksessakin.
Kun on onnistunut tiukassa paikassa kerran, antaa se voimaa henkisesti jatkossakin.
– Siitä on ollut tosi paljon apua. Kun on saanut tosi hyvän onnistumisen, tietää, että tämä homma on ennenkin hoidettu. Kun on päässyt kovissa kisoissa kisailemaan, tietää, että on samat kaverit vastassa eikä tämä sen ihmeellisempää ole. Sitä kokemusta olen hyvin pystynyt hyödyntämään.
Tilastojen perusteella selvänä ennakkosuosikkina kilpailuun lähteminen on myös Lipsaselle kotimaassa tuttua. Silloin oman latauksen hakeminen on erilaista.
– Yritän vain tsempata itse itseäni ja hakea maksimaalista tulosta. On kieltämättä välillä haasteita löytää oikein hyvä fiilis ja tatsi, jos ei ole monta kilpailijaa ja tasoerot ovat suuria, Lipsanen sanoo.
Lähde: Urheiluliitto
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Vaaratilanne olympialaisissa – ”en ole koskaan kokenut vastaavaa”
- Yle: Eero Hirvonen ja Ilkka Herola sanoivat sen heti – yksi mies sai suoran palautteen
- Lindsey Vonn sairaalassa – nyt tuli uusi isku
- Tässä ovat suomalaiset viimeisiin ampumahiihtolähtöihin
- Ylen asiantuntija lausui suoran palautteen Lauri Vuorisesta
- Suomelle hopeaa! Eero Hirvonen ja Ilkka Herola syöttivät myrkkyä ankarassa kelissä
- Suvi Minkkinen kertoi huolestuttavia uutisia – ”olihan se kauheaa”
- Tässä ovat 50 kilometrin suomalaishiihtäjät – mukana yllätysnimi
- Venäläiset saavat urheilla oman lippunsa alla – Zelenskyi pettyi
- Jymy-yllätys! – Krista Pärmäkoski tekee paluun olympialaisiin
- Olympialaisten ohjelma tänään – aikataulu, suomalaiset ja tv-lähetykset
- Välieriin! Näin Leijonien olympiaturnaus jatkuu seuraavaksi
- Ruotsin hiihtotähdet paljastavat – yhteisiä suihkuhetkiä
- Jukka Jaloselle riitti? Suomalaisluotsi pudotti yllätysuutisen Seiskalle
- Kerttu Niskanen jäi ulos – valmentaja paljasti syyn IL:lle
- Olympialaisten ohjelma tänään – aikataulu, suomalaiset ja tv-lähetykset
- Alexander Stubbin olympiakäytös herätti kohun – ”Vittu mikä leija”
- Ilkka Herola ja Eero Hirvonen saavat ison edun – Ylellä kutkuttava tieto Suomen salaisesta aseesta
- IS: Jasmi Joensuu jyrähti – ei suostunut avaamaan syytä yllätysratkaisulle
- Ampumahiihdon supertähtiä kurittanut maailmanmestari lopettaa