Suomalaisurheilija saapui Tokioon menestymään, ei vain osallistumaan – ”Jos en voita, niin kisat olivat sitten tässä”

Aino Tapolan avausvastus Tokion paralympialaisten pöytätennisturnauksessa tiedettiin ennakkoon kovaksi: MM-hopeamitalisti ja turnauksessa neljänneksi sijoitettu Brasilian Catia Cristina Da Silva Oliveira.
Brasilialainen oli lopulta parempi erin 3-1 (11-4, 7-11, 11-8, 11-8), mutta paralympiadebytantti Tapola osoitti pystyvänsä haastamaan maailman huiput tasapäisesti.
Tokiossa naisten kaksinpelin luokat 1 ja 2 on yhdistetty. Tapola on vaikeavammaisempien pelaajien 1-luokan edustaja, Da Silva Oliveira puolestaan lievempivammaisten 2-luokan pelaaja. Tämä ei Tapolalle käy alkuunkaan selitykseksi tappiolle. Hän on tullut Tokioon voittamaan otteluja, ei vain osallistumaan.
– Tein tosi paljon helppoja virheitä. Annoin hänelle liikaa helppoja paikkoja, enkä tehnyt omista paikoistani tarpeeksi pisteitä. Jännitti vain niin paljon, että välillä tuli kipsi ja siihen se sitten meni, helsinkiläinen harmitteli Suomen Paralympiakomitean verkkosivuilla.
Ensimmäisen erän 4-11 -tappion voi laittaa jännityksen piikkiin, mutta siitä Tapola kokosi itsensä komeasti voittaen toisen erän. Kolmannessa ja neljännessä Tapola oli hyvin mukana, mutta brasilialainen oli ratkaisuhetkillä rutinoituneempi.
– Peli oli ihan voitettavissa, jos olisin pelannut omalla tasollani. Tämä oli alisuoriutuminen itseltäni, Tapola ruoski.
Torstaina alkulohkon toisessa ottelussa kello 12.40 Suomen aikaa Tapola kohtaa toisen 1-luokan pelaajan, Puolan kuudenneksi sijoitetun Dorota Buclawin. Tapola on turnauksen 11:nneksi sijoitettu. Kolmen pelaajan alkulohkosta kaksi parasta etenee puolivälieriin, joten voitto torstaina tietäisi todennäköisesti pelien jatkumista.
– Jos pystyn näin tiukkoja eriä pelaamaan ja jopa erän voittamaan tältä brassilta, niin kyllä puolalainen pitäisi olla vietävissä ihan omalla pelillä. Kyllä minä sitä peliä lähden voittamaan. Jos en voita, niin kisat olivat sitten tässä, Tapola linjasi.
Lähde: Suomen Paralympiakomitean tiedote
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Lotta Harala teki ikävän paljastuksen IL:lle
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Reetta Hurske lähti Suomesta – avautui nyt tekemästään muutoksesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Suomen yleisurheilulupaukselta mahtava paluu – kiekkoilijarakas mukana juhlissa
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Merkki keski-iästä: Kaisa Mäkäräinen paljasti, mitä oikein tuli tehtyä
- Reetta Hurske lähti Suomesta – avautui nyt tekemästään muutoksesta
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään