Suomen parhaan mäkihyppääjät selvillä – ”Ei se vieläkään parasta ollut”
Kuva: Getty Images
Lahdessa kilpailtiin lauantaina mäkihypyn kesä-SM-kisojen henkilökohtaiset kilpailut. Suomen mestareiksi hyppäsivät Ounasvaaran Hiihtoseuran Jenny Rautionaho ja Puijon Hiihtoseuran Eetu Nousiainen.
Puuskittainen tuuli viivästytti SM-kisan läpivientiä sekä normaalimäessä että betonissa. Tuulen osuessa mäkeen takaa tai verkkojen takaa sivulta, olosuhteet olivat kuitenkin kilpailijoille tasaiset.
Naisten SM-mitalit ratkottiin normaalimäessä (HS100). Toisena ensimmäisen kierroksen jälkeen ollut Jenny Rautionaho kipusi 1,5 pisteen erolla ensimmäiseen kesä-SM-kultaansa toisella 85,5 metrin hypyllä.
”Vähän sain oman tasoisemman hypyn toiselle kierrokselle, ei se vieläkään parasta ollut, Lahen mäki on aina ollut hieman vaikea”, kertoi Rautionaho.
Pienet asiat ovat vieneet kesän ja syksyn aikana Rautionahoa niin Suomen kärkihyppääjäksi kuin myös lähemmäs maailman kärkeä.
”Fysiikka on kehittynyt ja sitä on saanut siirrettyä mäkeen ja muut pienet asiat on saatu fiksattua”, iloitsi Rautionaho.
Hopeaa hyppäsi Helsingin Mäkihyppääjien Julia Kykkänen ja pronssia Lahden Hiihtoseuran Susanna Forsström.
Miesten yleisen sarjan kilpailu käytiin itseoikeutetusti Lahen betonissa, HS130-mäessä. Myös miehissä nähtiin tiukka kisa, kun toisella hypyllään hieman epäonnistunut Eetu Nousiainen joutui jännittämään pistetaistoa. 126 ja 116 metriset hypyt riittivät kuitenkin voittoon.
”Hyvältä tuntuu, ei hyppyjen puolesta ollut erikoinen kisa, varsinkin tämmöisen kesän päätteeksi tuntuu hyvältä tämmöinen titteli ottaa”, kertoi Nousiainen.
Tänä kesänä isoja askelia hyppäämisessään ja kilpailutuloksissa eteenpäin ottanut Nousiainen nauttii hyppäämisestä.
”Hyppääminen on ollut helppoa ja kivaa (kesällä), ei ole stressannut turhaa tuloksen puolesta ja yllättäen se onkin ollut parasta tulosta. Olen nauttinut kilpailemisesta”, jatkoi Nousiainen.
Hopeaa miesten sarjassa hyppäsi Kainuun Hiihtoseuran Jarkko Määttä.
Kesän ja syksyn A-maajoukkueryhmän kanssa pääosin Keski-Euroopassa harjoitellut Lahden Hiihtoseuran Arttu Pohjola lensi kotimäessään SM-pronssille. Pohjola ei tuulettanut kisahyppyjään ja lupasikin potentiaalia olevan parempaan.
”Tosi paljon hyökkäämistä on tällä hetkellä tuo hyppy. Jos saa voimaa tuotettua keulalle, niin sitten se kyllä lentää”, analysoi hyppyjään Pohjola.
Lähde: Hiihtoliiton tiedote
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Suomalaiselta yleisurheilijalta raju tilitys – kiekkoilijarakkaalta hempeät sanat
- Minja Korhoselta hurja temppu maailmancupissa – kisan jälkeen kovaa tekstiä
- IS:ssä lohduton viesti Perttu Hyvärisestä
- Dorothea Wiererin touhu ällistyttää – selostajat eivät olleet uskoa silmiään
- Tätä ei TV:ssä nähty: Suomen ampumahiihtonainen murtui kyyneeliin
- Hiihtotähti Jasmi Joensuu lähti lätkärakkaansa luokse – teki asioita selväksi
- Alisa Vainiolta rankka tilitys – Wilma Murto sanoi vain yhden sanan vastaukseksi
- Valmennukselta tiukka viesti Suvi Minkkiselle
- Reetta Hurske esitteli treeninsä – Pippa Laukka ei ollut uskoa silmiään
- Sami Jauhojärvi ryhtyi hommiin autonsa kanssa – miestä odotti melkoinen näky
- Valmennukselta tiukka viesti Suvi Minkkiselle
- Reetta Hurske esitteli treeninsä – Pippa Laukka ei ollut uskoa silmiään
- Alisa Vainiolta rankka tilitys – Wilma Murto sanoi vain yhden sanan vastaukseksi
- Hiihtotähti Jasmi Joensuu lähti lätkärakkaansa luokse – teki asioita selväksi
- Nyt alkoi tapahtua: Suomen ampumahiihtotähdeltä loistava uutinen
- Tätä ei TV:ssä nähty: Suomen ampumahiihtonainen murtui kyyneeliin
- Dorothea Wiererin touhu ällistyttää – selostajat eivät olleet uskoa silmiään
- Krista Pärmäkoski sai suoran viestin kuntosalilla
- Syvissä vesissä uiva Anne Kyllönen teki uuden aluevaltauksen
- IS: Kerttu Niskasesta vedettiin nyt iso johtopäätös – se on synkkä