Hienot otteet jatkuivat! Suomalaispelaajat selvittivät tiensä jo välieriin – ”Hän pelasi uskomattomasti”

Torstaina pelattiin nelinpelin puolivälierät ATP Challenger -turnaus HPP Openissa. Välierissä nähdään suomalaisväriä, kun neljän parhaan joukkoon etenivät ykkössijoitetut Harri Heliövaara/Jean-Julien Rojer ja Otto Virtanen/Jürgen Zopp.
NELINPELIN VÄLIERÄT
[1] Harri Heliövaara/Jean-Julien Rojer – N. Sriram Balaji/Divij Sharan | perjantai 19.11. noin klo 18.00
Otto Virtanen/Jürgen Zopp – Alexander Erler/Lucas Miedler | perjantai 19.11. noin klo 15.00
Heliövaaran ja Rojerin taidokas peli liikaa belgialaisparille
Suomalaispelit jatkuivat pääkentällä päivän viimeisessä ottelussa, kun välieräpaikkaa tulivat hakemaan nelinpelin maailmanlistan 66. Heliövaara ja 39. Rojer. He kohtasivat enemmän kaksinpeliin erikoistuneet belgialaiset Kimmer Coppejansin (kaksinpelin ATP-211) ja Joris De Looren (kaksinpelin ATP-695).
Ottelu alkoi tasaisesti ainakin tulostaulun mukaan. Heliövaara/Rojer pitivät kolme ensimmäistä syöttöään helposti, kuten tekivät myös belgialaiset, vaikka kärkisijoitetuilla oli peräti seitsemän murtomahdollisuutta. Belgialaisetkin saivat ensimmäiset murtopallonsa erän seitsemännessä pelissä, mutta hekään eivät onnistuneet ja kohta tilanne oli 4-4. Erän kymmenes peli toi lopulta ratkaisun, kun Heliövaara/Rojer vihdoin onnistuivat murrossa, mikä toi erän 6-4.
Toisessa erässä nelinpelin erikoismiehet laittoivat uuden vaihteen silmään ja karkasivat maisemaan. Vahvat syötöt ja verkon täydellinen haltuun ottaminen siivittivät Heliövaaran ja Rojerin 5-1 johtoon. Coppejans/De Loore virittelivät hieman kiriä, mutta se ei riittänyt vaan tulostaululle iskettiin lukemat 6-4, 6-3.
– Tämä oli hyvä ottelu meiltä. Erityisesti Harri pelasi uskomattomasti, hänen palautuksensa olivat todella hyviä. Loimme tänään paljon mahdollisuuksia, mikä on aina hyvä asia. Kokonaisuutena tasainen ja varma suoritus, vaikka lopussa vastustajat saivatkin muutamat pelit, sanoi Rojer.
– Ensimmäisen erän lopusta alkaen tasoero alkoi näkyä selvemmin. Oli hienoa olla kentällä, kun ei tullut juurikaan virheitä ensimmäisen erän lopusta toisen erän 5-1 johtoon. Ei sitä muutamaa peliä kannata juurikaan murehtia, tätä on tennis ja marginaalit ovat pieniä nelinpelissä.
Rojer kertoo viihtyneensä erinomaisesti Suomessa. Entiselle maailman kolmoselle pelaaminen Challenger-tasolla ei ole hetkeen ollut ajankohtaista – viimeisin kerta ennen tätä viikkoa oli vuonna 2010. Talin Challengerissa hän pelasi vuonna 2008.
– Olin täällä viimeksi kolme vuotta sitten ja silloin oli todella mukavaa Tennisliigassa. Nytkin täällä näkyy paljon tuttuja kasvoja.
Lähde: Tennisliitto
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Pihalle maajoukkueesta – hiihtotähti alkoi nyt lausua valittuja sanoja
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Lotta Harala teki ikävän paljastuksen IL:lle
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Reetta Hurske lähti Suomesta – avautui nyt tekemästään muutoksesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Merkki keski-iästä: Kaisa Mäkäräinen paljasti, mitä oikein tuli tehtyä
- Suomen yleisurheilulupaukselta mahtava paluu – kiekkoilijarakas mukana juhlissa