Yllätyskäänne! Suomalainen suosikkinyrkkeilijä palaa kehään!
Kuva: Getty Images
Ammattinyrkkeilijä Edis Tatli (32–3) tavoittelee 11. joulukuuta historiallista kolmatta Euroopan mestaruuttaan. Tatlin ja italialaisen Gianluca Ceglian (17–3–1) välisen mestaruusottelun lisäksi tapahtumassa nähdään useita muitakin kamppailuja, ja nyt iltaan on varmistunut yksi kova nimi lisää: ”Drummer Boy” Niklas Räsänen (15–2–1) palaa joulukuussa kehätöihin.
Taitava ja kovalyöntinen Räsänen nähtiin edellisen kerran tositoimissa vuonna 2019, kun hän voitti selkeästi Ranskan alemman raskaansarjan mestaruutta vuosina 2015–16 hallinneen David Radeffin. Räsänen iskee 11.12. kuusieräisen ottelun, ja hänen vastustajansa julkistetaan lähiviikkoina.
”Muutaman vuoden tauon jälkeen on kutkuttavaa palata kehään. Olin parin vuoden mittaisella breikillä myös ennen edellistä otteluani loppuunpalamisen vuoksi, ja sen jälkeen olen keskittynyt parantamaan lumilautailusta pahasti tulehtuneita polviani”, Räsänen sanoo.
Raskaassa keskisarjassa otteleva Räsänen kertoo, että hänen nyrkkeilyynsä on tullut viime vuosina lisää kypsyyttä ja ”syvempää juonikkuutta”. Kuntoutuksen myötä keho on alkanut toimia paremmin, ja samalla miehen kehäotteisiin on saatu lisää räjähtävyyttä.
”Pyrin tuomaan nyrkkeilyyni takaisin urani alkupuolen iloista aggressiivisuutta, joten on mielenkiintoista nähdä, mitä tuleman pitää. Ennen kaikkea nyrkkeily on kuitenkin minulle iloinen leikki. Yhtäkään päivää ei ole meille luvattu, joten keskityn elämään päivän ja hetken kerrallaan”, Räsänen sanoo.
Lähde: Tiedote
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Olympialaisten ohjelma tänään – aikataulu, suomalaiset ja tv-lähetykset
- Tässä ovat Suomen parisprinttijoukkueet – Kerttu Niskasesta kova päätös
- Tässä on Suomen naisnelikko ampumahiihdon viestiin
- Eero Hirvonen kuittaili Ilkka Herolalle – mitalikaksikko repesi Ylellä
- Ilkka Herolalle olympiapronssia! – Loistava nousu hiihto-osuudella
- Järkyttävä video leviää – kolme kuoli ammuskelussa jääkiekko-ottelussa
- NHL-tähdet kalpenevat – 22-vuotias olympiatähti takoi 19 miljoonaa
- AL: Eduard Hallberg halusi nähdä tyttöystävänsä – Olympiakomitea torppasi
- Norjalaistähden kultahaave suli – sitten tarvittiin poliisia
- Norjan erityiskohtelu kuohuttaa – FIS:n suomalaisjäsen avasi suunsa Ylelle
- Suvi Minkkinen jäi kiinni turvatarkastuksessa – ”en voinut missata tilaisuutta”
- Olympialaisten ohjelma tänään – aikataulu, suomalaiset ja tv-lähetykset
- Tässä on Suomen joukkue ampumahiihdon viestiin
- Alexander Stubbin olympiakäytös herätti kohun – ”Vittu mikä leija”
- Jutta Leerdam paljasti povensa – hinta voi nousta yli miljoonaan
- IL: Nyt puhuu huijauskohun keskelle joutunut hiihtäjä
- Jasmi Joensuu julkaisi yhteiskuvan Leijonat-rakkaansa kanssa: ”Kulta kainalossa ja pronssia kaulassa”
- Sikailu maksoi paikan olympialaisissa – joukkue heitti pelaajan pihalle
- Näin Krista Pärmäkoski reagoi naisten viestimitaliin
- Norjalaistähden kultahaave suli – sitten tarvittiin poliisia