Kiira Korpi kertoi surkeita uutisia: ”Harmittaa älyttömän paljon”

Lumikuningatar-jääshow siirtyy uusien koronarajoitusten vuoksi vuodenvaihteeseen 2022–2023. Lumikuningattaren oli tarkoitus saada maailmanensi-iltansa Tampereen uudella Nokia Arenalla 1. tammikuuta 2022. Jo ostetut liput käyvät sellaisenaan uusiin näytösajankohtiin.
Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirasto on antanut 23. joulukuuta 2021 uusia koronamääräyksiä, jotka kieltävät kokonaan kaikki sisä- ja ulkotiloissa järjestettävät yleisötilaisuudet. Määräykset ovat voimassa ajalla 25.12.2021–8.1.2022. Rajoituksista ei voi vapautua käyttämällä koronapassia. Uusien koronarajoitusten vuoksi Lumikuningatar-jääshow joudutaan siirtämään vuodella eteenpäin.
Kotimainen Lumikuningatar on maailmankin mittakaavassa historiallinen. Taitoluistelua, tanssia, esittävää taidetta ja jääkiekkoa yhdistävä suurtuotanto on ollut työn alla jo useamman vuoden ajan. Valmisteluja tehtiin täysillä aivan maaliviivalle saakka.
”Lumikuningatar-hanke on suuri, ja olemme tehneet töitä sekä investoineet siihen jo useita vuosia. Olemme kiitollisia tämän yli 400-henkisen, valtavan työryhmän panoksesta. Siirto näin lähellä ensi-iltaa on erityisesti esiintyjille kova henkinen isku, ja joitakin tehtyjä taloudellisia panostuksia emme saa takaisin. Meille ja koko tapahtuma-alalle kuluva pandemia-aika on ollut haastava, siksi jokaisella ensi vuoteen siirtyvällä lippuvarauksella on merkitystä”, Tampere-talon toimitusjohtaja ja Lumikuningattaren tuottaja Paulina Ahokas kertoo.
”Katsojien tuki on meille ensiarvoisen tärkeää, ja olemme kiitollisia, mikäli mahdollisimman moni pystyy säilyttämään lippuvarauksensa ensi vuoteen. Vanha sanonta kuuluu, että hyvää kannattaa odottaa, ja Lumikuningattaren kohdalle se todellakin pitää paikkansa. Ja onneksi uudet esityspäivät upealle Nokia Arenalle järjestyivät heti vuoden päähän”, Tampere-talon liiketoimintajohtaja ja Lumikuningattaren tuottaja Mika Nevalainen jatkaa.
Esitystä on harjoiteltu viime viikot tiiviisti Lohjan Kisakalliossa, jossa ohjauksesta ja koreografiasta vastaava Reija Wäre on valmentanut suurtuotannon esiintyjiä kohti ensi-iltaa. Jäällä nähdään 53 luistelijaa, tanssijaa ja jääkiekkoilijaa. Taitoluistelija Kiira Korpi on valmistautunut Lumikuningattaren nimirooliin.
”Itseäni harmittaa älyttömän paljon, että esitykset joudutaan siirtämään, koska olemme treenanneet ahkerasti. Esityksestä on tulossa uskomattoman koskettava, jännittävä ja näyttävä”, Korpi kertoo.
Maailmanluokan esityksessä nähdään myös suuri joukko kansainvälisiä luistelutähtiä. Yksi heistä on Kain roolin harjoitellut espanjalainen taitoluistelija Felipe Montoya.
”Olen erittäin vaikuttunut suomalaisesta tavasta tehdä tinkimättömästi töitä taiteen ja elämysten eteen. Klassikkotarinan sovitus jääesitykseksi, taiteellisen työryhmän visio sekä esiintyjäjoukko ovat hioutuneet yhteen upeaksi kokonaisuudeksi, jossa on ollut ilo olla mukana”, Montoya kertoo.
Ostetut liput käyvät sellaisenaan esityksen uuteen ajankohtaan
Lumikuningattareen jo ostetut liput ja lippuvaraukset käyvät sellaisenaan esityksen uuteen ajankohtaan. Jos uudet ajankohdat eivät sovi, asiakas voi vaihtaa liput toiseen Lumikuningattaren näytökseen, Tampere-talon lahjakorttiin tai hakea lippurahoja takaisin 28. helmikuuta 2022 mennessä.
Lähde: Tiedote
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Tekikö Antti Sainio valtava virheen? Entinen SE-mies avasi suunsa Ylellä
- Brittitähdeltä selvät sanat Saga Vannisesta – tämä ei jätä mitään epäselväksi
- Jasmi Joensuu teki muodonmuutoksen – tältä hän nyt näyttää
- Hiihtomies avautui suhteestaan Riitta-Liisa Roposeen – ”En ois uskonut”
- Dorothea Wierer ilmoitti kovasta ratkaisustaan – aviomiestä surettaa nyt
- Sergei Bubka puhui suunsa puhtaaksi – selvät sanat Armand Duplantisista
- Frida Karlsson romanssihuhujen keskellä – kilpasisko puuttui ruotsalaistähden rakkauselämään
- Suomen keihäskarju teki paluun – jälki olikin sitten rumaa
- Ex-valmentaja laukoi Ylellä karua tekstiä Saga Vannisesta
- Ilona Monosen muodonmuutos ällistyttää – näin nainen kommentoi IS:lle
- Hiihtomies avautui suhteestaan Riitta-Liisa Roposeen – ”En ois uskonut”
- Ex-valmentaja laukoi Ylellä karua tekstiä Saga Vannisesta
- Dorothea Wierer ilmoitti kovasta ratkaisustaan – aviomiestä surettaa nyt
- Suomen keihäskarju teki paluun – jälki olikin sitten rumaa
- Sergei Bubka puhui suunsa puhtaaksi – selvät sanat Armand Duplantisista
- Jasmi Joensuu teki muodonmuutoksen – tältä hän nyt näyttää
- Sami Jauhojärvi katosi täysin kuvasta – nyt saatiin selville, mitä oikein tapahtui
- Silja Kosonen ei saapunut moukaripaikalle – sitten selvisi brutaali totuus
- Hiihtolegenda Juha Miedon sekoilu hämmentää Norjassa
- Ilona Monosen muodonmuutos ällistyttää – näin nainen kommentoi IS:lle