Loistavaa! Suomalaisurheilija säväytti olympiafinaalissa – Hehkui onnea Ylen haastattelussa: ”Olen todella iloinen ja kiitollinen”

Kuva: Getty Images
Freeski-laskija Anni Kärävä sijoittui Pekingin big airin olympiafinaalissa yhdeksänneksi. Kärävän kahden laskettavan hypyn yhteispisteet olivat 136,50.
Kärävä nosti karsinnan 12. sijaansa finaalissa kolme pykälää. Ylen haastattelussa Kärävä oli erittäin onnellinen finaalin laskuistaan.
”Olen todella onnellinen, että sain ländättyä kolme hyppyä. Olen todella iloinen ja kiitollinen, että saan olla täällä.”
Finaalissa laskettiin kolme laskua, joista paras ja heikoin laskettiin yhteen. Finaalin ensimmäisestä laskusta Kärävä sai hyvät 81 pistettä. Toisessa laskussa ote suksista jäi vajaaksi ja siitä kertyi 54 pistettä. Kolmas lasku oli paras, josta kertyi pisteitä 82,50, yhteispistein 136,50.
”Tietyllä tavalla tämä tuntui samanlaiselta kisalta kuin muutkin, mutta kokonaisuudessaan oli erilainen. Olen jännittänyt todella paljon tuolla ylhäällä. Kun tiedän, että niin monet katsovat tätä kotona. Se on myös hieno ja voimaannuttava fiilis”
Kilpailun voitti kiinalaisyleisön suursuosikki Eileen Gun pistein 188,25. Kisajännitystä oli ilmoilla, mutta Kärävä hallitsi hermonsa hienosti.
”Suoritusvarmuuteni oli yllättävän hyvällä tasolla. Se jännitys varmasti auttoi, että keskityin todella hyvin. ”
Kärävä kilpaili ensimmäistä kertaa olympialaisissa. Hänen oli määrä olla mukana jo neljä vuotta sitten Pyeongchangin talvikisoissa, mutta viimeisissä harjoituksissa ennen olympiamatkaa tullut loukkaantuminen vesitti kilpailemisen. Kärävän on määrä kilpailla Pekingissä myös slopestylessa, jonka karsinnat ovat sunnuntaina.
Slopestylen naisten karsinnat sunnuntaina 13.2. klo 4.00. Miesten karsintoihin osallistuu Simo Peltola, ne käydään maanantaina 14.2. klo 3.30.
Lähde: Ski.fi
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Dorothea Wierer esitteli uutta kisa-asuaan – fanit sulaa vahaa
- Wilma Murrolla henkilökohtainen käänne – tämä mies astui naisen elämään
- Salailu päättyi nyt – Nooralotta Neziri löysi uuden uran
- Suomessa heitettiin historiallisen pitkä keihäskaari
- Suora julkinen viesti Kerttu Niskaselle – Suomen hiihtotähdeltä selvät sanat IS:lle
- Elina Lampelan treenivideo loksauttaa leukoja – ”Hienolta näyttää”
- HS: Suomalainen olympiatähti on poissa
- Robert Helenius palasi kehään – vastustajan reaktio kertoo kaiken
- Suomalainen hiihtonainen teki uuden aluevaltauksen – poseerasi upeissa mallikuvissa
- Raju paljastus: Näin huonosti Iivo Niskaselle kävi
- Robert Helenius palasi kehään – vastustajan reaktio kertoo kaiken
- Yle: Suomen hiihtotähti virittelee shokkipaluuta
- Kamerat tallensivat: Ylen urheilutoimittajat bilettivät railakkaasti
- Seitsenottelija Saga Vanninen tunnusti rakkauttaan
- Wilma Murron ensikontakti tunnettuun suomalaismieheen oli melkoinen – kaikki oli ohi kolmessa minuutissa
- Suomessa heitettiin historiallisen pitkä keihäskaari
- Raju paljastus: Näin huonosti Iivo Niskaselle kävi
- Suomalainen hiihtonainen teki uuden aluevaltauksen – poseerasi upeissa mallikuvissa
- Hiihtoura ohi: Suomalainen hiihtoässä löysi melkoisen uuden uran
- IL: Kulisseissa kytee uutispommi – suomalaisille hiihtofaneille shokkiuutinen?