Suomalaisurheilija hurmasi Pekingin yleisön erikoisella tempullaan – ”Piristi mieltä ihan sairaasti”
Kuva: Getty Images
Freeskin miesten big airin karsinnan suvereeni valtias oli Norjan Birk Ruud, joka sai kahdesta parhaasta hypystään molemmista yli 90 pistettä ja oli kokonaispistein 187.75 karsinnan kärkilaskija.
Ensimmäisenällä ja toisella kierroksella Simo Peltola lähti yrittämään tuplakorkki 16 vaihtogräbillä, mutta ote jäi vaillinaiseksi molemmilla kerroilla.
Kolmannella hypyllä Peltola ei edes lähtenyt hakemaan toista erilaista temppua, vaan otti yleisönsä ja teki tuplakorkki 14:n landing safetyn ja laskeutui temppunsa yhdelle jalalle. Iloinen Peltola sai hypystä 72 pistettä. Tämä jäi Peltolan kokonaispistemääräksi, sillä karsinnassa on tehtävä kaksi eri temppua kahteen eri suuntaan.
– Mulla ei ekalla kahdella ranilla riittäneet vauhdit siihen mitä ajattelin aluksi tehdä ja ajattelin et kun tulee tuolleen yhelle jalalle alas niin sit osu vaihdit hyvin kohdilleen ja sain sen mukavasti alas. Ekaa kertaa kisoissa sain tehtyä. Toi vika piristi mieltä ihan sairaasti ja jäi hyvä fiilis. Mukava, että ihmiset tykkäsi.
Miten Peltolan polvi kestää yhden jalan alastulon?
– Mä en oikeestaan yhtään tiedä miten, vaikkei hirveesti salillakaan tuu käytyä. Jotenkin se on tottunut.
Valmentaja Juha Mourujärveä ilahdutti nähdä Peltola vapautuneempana ja omana itsenään.
– Simo teki viimeisellä oman erikoistemppunsa, että ländää yhdelle jalalle. Oon ylpeä Simosta, että sai tehtyä yleisöä viihdyttävän tempun lopuksi. Simo hienolla tavalla jätti jäljen ensimmäiseen freeski big airiin ikinä. Vapautuneempi olo on varmasti jatkaa slopestyleen.
Lähde: Olympiakomitea
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Seiska: Annimari Korte: valtava riita etenemässä oikeuteen
- Yleisurheilutähti sai pysäyttävän diagnoosin – yllättävä asia paljasti
- Enni Mälkönen julkaisi lomakuvat – fanit ihastuivat
- Ilkka Herolan kilpakumppani: Vakava loukkaantuminen
- Suuri suru – Ristomatti Hakolalta riipaiseva päivitys
- Ilona Mononen herättää odotukset – kisakausi lähestyy
- Harvinainen julkaisu – Eduard Hallberg esitteli rakkaansa hellyyttävällä kuvalla
- Välit poikki – venäläistähdet eivät puhu toisilleen
- Ex-olympiaurheilija etsintäkuulutettu – syytetään rajusta rikoksesta!
- Nyt se on lähellä – supermatsi voi toteutua
- Suuri suru – Ristomatti Hakolalta riipaiseva päivitys
- Jessie Diggins jätti ladut – nyt arki näyttää tältä
- Ex-olympiaurheilija etsintäkuulutettu – syytetään rajusta rikoksesta!
- Harvinainen julkaisu – Eduard Hallberg esitteli rakkaansa hellyyttävällä kuvalla
- Se on siinä! – uusi maailmanennätys
- Välit poikki – venäläistähdet eivät puhu toisilleen
- Venäläishiihtäjä avautuu muiden suhtautumisesta venäläishiihtäjiin
- Nyt se on lähellä – supermatsi voi toteutua
- AL: Harri Kirvesniemi järkyttyi Krista Pärmäkosken datasta – ”Oli pakko ottaa laskin käteen”
- Ennätykset murskattiin – suomalaisjätti kiskaisi kaksi hirmukaarta!