Nooralotta Neziri avasi suunsa – sitten Maria Huntington täräytti suorat sanat

Aitajuoksija Nooralotta Neziri otti hiljattain kantaa urheilijoiden ihmisiltä saamaa kritiikkiin. Esille nousi väitteet siitä, että sosiaalinen media on jonkinlainen haittatekijä urheilijoille.
– ”Muut urheilijat huhki salilla koko kevään, kun sinä vaan otit valokuvia” -tyyppisiä kommentteja tulee silloin tällöin. Ja huomaan, että tälläiset kommentit nostavat päätään aina kun urheilijalla ei mene hyvin, on vammaa tai muuten vaan ei kulje, avasi Neziri.
– A) Lähtökohtaisesti kuvia tulee urheilijoilta enemmän vapaa-ajalta. Miksi? Koska treeneissä keskityt treenaamiseen, et kuvaamiseen. Treeneistä saat materiaalia, jos joku toinen sattuu kuvaamaan suoritusta tai treeni on sen verran verkkainen, että voit asetella kameran kuvaamaan jonnekin sivuun.
– B) Instagram ei ole pois harjoittelusta. Päinvastoin. Urheilijat eivät saa ns. palkkaa. Emmekä kuluta verorahoja, päinvastoin suurin osa urheilijoista maksaa kyllä aika hyvin veroja yrittäjänä tai palkinnoista yms. Toki moni suomalainen urheilija opiskelee uran aikana itselleen tutkinnon, jolloin on oikeutettu opintotukeen, joka taas kuuluu kaikille oli urheilija tai ei, perusteli Neziri.
Seitsenottelija Maria Huntington päätti myös kommentoida julkaisua. Hän teki selväksi, että on samoilla linjoilla Nezirin kanssa.
– AAMEN. Todella hyvin kirjotettu teksti ja toi on niin väärin et sillon kun urheilijalla ei tuloksellisesti kulje aletaan ekana syyttämään et kaikki aika menee vaan sosiaaliseen mediaan.
– Kukaan ei tiedä mitä juurikin siä harjotuksissa tapahtuu päivittäin ja kuinka paljon aikaa ja energiaa esim säkin oot käyttäny et oot saanu kaikken optimoitua sun urheilu-uraa varten.. Some mahdollistaa monen urheilijan ammattimaisen urheilemisen eikä se ole urheilijalta eikä keneltäkään muulta pois et tänne päivittelee, paalutti Huntington.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Moukariässä Suvi Koskinen teki muutoksen ulkonäköönsä – fanien tuomio oli selvä
- Wilma Murto tiputti jymyuutisen – IL:ssä esitettiin ikävä epäily
- Ikävä tieto Yhdysvalloista – Jessie Digginsille kävi huonosti
- Viivi Lehikoinen teki aluevaltauksen – taululle tärähti heti historiallinen aika
- Peliliike: Norjan hiihtonainen nappasi Therese Johaugin veljen
- Suvi Minkkinen jakoi ilouutisia ampumahiihtomiehen kanssa
- Hurjaa puhetta – Nooralotta Neziriltä shokkiheitto Ylelle
- Hiihtoässä Anita Korva esitteli mieletöntä nykykuntoaan – siinä on nainen timmissä tikissä
- Jessica Kähärä romahti Madridissa – Ylen suorassa lähetyksessä tuli julki koko ikävä totuus
- Ylelle shokeeraava väite – dopingia käyttänyt urheilija avasi suunsa
- Yle: Wilma Murto jätti kuin nallin kalliolle – mies veti johtopäätöksensä: ”Turha jäädä roikkumaan”
- Suru-uutinen: Legenda on poissa – suuri suomalainen urheilumies on kuollut
- Kaisa Mäkäräinen rikkoi somehiljaisuuden – päivitys olikin sitten lyhyt ja karu
- Jessica Kähärä romahti Madridissa – Ylen suorassa lähetyksessä tuli julki koko ikävä totuus
- Suomalaisaituri lähes kaatui – otti silti mykistävän ylivoimaisen voiton
- Silja Kosonen pamautti mahtikaaren – naisen välitön reaktio kertoo kaiken
- Hiihtoässä Anita Korva esitteli mieletöntä nykykuntoaan – siinä on nainen timmissä tikissä
- Ylelle shokeeraava väite – dopingia käyttänyt urheilija avasi suunsa
- Suomalaisen pikajuoksijan kuppi meni nurin heti kisan jälkeen – ”V*ttu mitä paskaa”
- Somepäivityksestä selvisi: Nämä yleisurheilutähdet viettivät yhdessä yön Madridissa