Huikeaa! 15-vuotias suomalainen järjesti jymypaukun maailmalla

Yhdistetyn kesä-GP oli sunnuntaina Oberwiesenthalissa todellista suomalaisjuhlaa. Minja Korhonen oli naisten kilpailun toinen ja Ilkka Herolan vei voiton miesten kilpailussa.
Korhonen vei mäkiosuuden nimiinsä komealla 99,5 metrin hypyllä.
Minja Korhonen avasi päivän vahvasti ja oli 99,5 metrin hypyllään mäkiosuuden ykkönen. Viidentenä rullahiihto-osuudelle lähtenyt Ema Volavsek ohitti lopulta Korhosen ja voitti kisan.
– Sain Oberwiesenthalin mäestä kiinni jo heti alussa ja kisahyppy oli onnistunut. Mietittiin hiihtoon tarkasti taktiikkaa ja se onnistui hyvin. Oli hienoa kisata naisten kisoissa ja päästä haastamaan kärkiporukkaa. Tästä on kiva jatkaa kesäkiertuetta ja tulevaa kautta, kommentoi vasta 15-vuotias Korhonen Hiihtoliiton tiedotteella.
Korhonen oli mukana ensimmäistä kertaa naisten sarjan kansainvälisissä kisoissa. Valmentaja Lasse Moilanen oli myyty.
– Minja tuli todella hienosti mukaan näihin kuvioihin, hän on vetänyt omalla hyvällä tasollaan. Sitä tasoa hän on esittänyt Suomen kisoissa ja harjoituksissa jo pidemmän aikaa. Ei lähtenyt kumartelemaan ketään, vaan teki hienot suoritukset niin mäessä kuin ladullakin, sanoi Moilanen Hiihtoliiton tiedotteella.
Ilkka Herola voitti siis miehissä. Hän täräytti mäkiosuuden pisimmän hypyn, mutta horjahti hieman. Rullahiihto-osuudelle mies lähti kolmantena.
– Hyppy oli ihan onnistunut, vähän jäi toki alastulon kanssa tekemistä. Oli vähän hankalaa kelin kanssa, ei uskaltanut ottaa puomiakaan itse alas. Jos olisi sattunut huono rako niin olisi mennyt kisa pilalle. Hiihdossa aika tasavauhtinen punnerrus. Taktiikka toimi riittävän hyvin, täytyy olla tyytyväinen päivään. Tästä on mukava jatkaa eteenpäin, kommentoi Herola Hiihtoliiton tiedotteella.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Ronnie O’Sullivan teki snookeruransa suurimman virheen – maksoi valtavan hinnan
- Pihalle maajoukkueesta – hiihtotähti alkoi nyt lausua valittuja sanoja
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Lotta Harala teki ikävän paljastuksen IL:lle
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Reetta Hurske lähti Suomesta – avautui nyt tekemästään muutoksesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Merkki keski-iästä: Kaisa Mäkäräinen paljasti, mitä oikein tuli tehtyä
- Suomen yleisurheilulupaukselta mahtava paluu – kiekkoilijarakas mukana juhlissa