Suomen vahvin mies teki ME-tuloksen – tajusi heti sen jälkeen synkän totuuden: ”Olin romahtaa siihen paikkaan”
Suomen vahvin mies -kilpailun viisi kertaa voittanut Mika Törrö kirjoitti hiljattain päivityksen, jossa hän kertoo sisäisestä myllerryksestään
Törrö kertoi hiljattain avoimesti, että hänen äitinsä menehtyi. Mies myönsi uudessa Instagram-julkaisussaan, että hänen äitinsä sairastuminen teki harjoittelusta ja kilpailemisesta erittäin raskasta.
– Äidin sairastuttua mulla oli just alkamassa kuukauden kisaputki, edessä oli neljät kisat. Sain ylpeänä poikana ajaa suoraan Suomen Vahvin Mies-kisoista viemään äitille voittopokaalin osastolle.Sillon urheilu ja kisaaminen tuntui todella merkitykselliseltä, aloitti Törrö.
– Äidin tilanne meni koko ajan huonompaan suuntaan, vietin kaikki vapaaillat äidin luona eikä salilla käynti käyny mielessäkään. Ku Imatran kisa oli alkamassa, mietin että mitähän minäkin täällä teen. Tuntui merkityksettömältä kisata, mutta ei halunnu jättää kisaa kesken. Kun tein säkinheiton maailmanennätyksen ja minua tultiin haastattelemaan, olin romahtaa siihen paikkaan. Sisällä myllersi, itketti ja olin todella surullinen, jatkoi Törrö.
– Kisojen jälkeen pidin viikon täyslevon. Äidin viimeisinä päivinä katsottiin telkkarista keväällä kisattu Vaasan SCL-kilpailu. Kun tulin televisiossa tekemään kisasuoritusta, äiti heristi nyrkkiään ja sanoi ”näytä poika niille!”. Se on hieno muisto.
Törrö kertoi kääntäneensä nyt katseensa tulevaan. Äidin muisto ei unohdu, mutta treeni on alkanut jälleen maittaa.
– Nyt urheilu alkaa taas tuntua hyvältä ja saan purettua siihen ajatuksia. Vaikka tottakai äiti pyörii paljon mielessä
Törrö on kertonut Härkä – Vangista vahvimmaksi -kirjassa rajusta elämästään, johon on mahtunut aiemmin esimerkiksi runsaasti päihteitä ja vankilakierre.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Voiko tämä olla totta? Suvi Minkkinen pamautti rajun väitteen Ylelle
- Luke Littler dominoi – kilpakumppani esitti nyt rajuja syytöksiä
- Kalle Palanderin ja naisjuontajan keskustelu villiintyi – ”Panisin”
- Rakkaus kuoli – hiihtotähdet erosivat
- Alisa Vainiolta hurja päivitys, SE-nainen ei Linnan juhliin mene
- UFC-nainen otti vaatetta pois – kameramiehen toiminta puhutti: ”Hän tiesi mitä teki”
- Tuhoaako Iivo Niskasen ystävä suomalaisen unelman?
- Nyt se on julkista tietoa – tunnettu nainen siirtyy Yle Urheilun ruutukasvoksi
- Valmentaja katsoi hetken Oliver Helanderia – lausui IS:lle tuomionsa
- Ura ohi – SE-naisen elämä muuttui täysin
- Valtava omaisuus: Suomalainen hiihtotähti tehnyt posketonta tiliä
- Kohta kaikki on ohi: Suomen maajoukkuehiihtäjältä lohduton päivitys
- UFC-nainen otti vaatetta pois – kameramiehen toiminta puhutti: ”Hän tiesi mitä teki”
- Tuhoaako Iivo Niskasen ystävä suomalaisen unelman?
- Alisa Vainiolta hurja päivitys, SE-nainen ei Linnan juhliin mene
- Lotta Haralan rakkaalta raju paljastus kaksikon suhteesta – ”Tuntunut, että oma elämä hajoaa käsiin”
- Mikä näyte voimasta: Suomen keihästähteä ällistellään Yhdysvalloissa saakka
- Taas mennään: Silja Kosonen täräytti vaivatta hirmukaaren
- Valmentaja katsoi hetken Oliver Helanderia – lausui IS:lle tuomionsa
- Rakkaus kuoli – hiihtotähdet erosivat