Asiantuntija täräytti IL:lle karua vihjailua Robert Heleniuksen tilanteesta
Robert Heleniuksen ja Deontay Wilderin välinen nyrkkeilyn raskaansarjan huippuottelu lähestyy. ”Nordic Nightmare” on kulkenut pitkän tien otteluun.
Kamppailulajien asiantuntija Jaakko Dahlbacka on kommentoinut tulevaa taistoa Iltalehdelle. Mies myönsi, ettei uskonut kolme vuotta sitten, että tällainen päivä nähtäisiin.
Heinäkuussa 2019 Gerald Washington voitti nimittäin Heleniuksen Yhdysvalloissa. Moni katsoi tuon sinetöineen Heleniuksen kohtalon nyrkkeilyn huipulla. Dahlbacka myönsi avoimesti kuuluneensa tuohon leiriin.
– Olin itsekin sitä mieltä, että Washingtonia vastaan oli viimeinen näyttöpaikka. Onneksi olin väärässä, Dahlbacka sanoi Iltalehdelle.
Dahlbacka nosti toki esiin myös sen, että monet asiat loksahtivat kohdalleen Wilder-ottelun toteutumisen suhteen. Heleniuksen uskotaan tienaavan vähintään miljoonaa dollaria ottelusta. Dahlbacka toki vihjaili, että miehen suhteessa alhainen hintalappu saattoi vaikuttaa Wilderin leirin päätökseen kohdata Helenius.
– Helenius on ollut oikeaan aikaan oikeassa paikassa. Veikkaisin, että hänen hintalappunsa on myös sopiva, ja siksi hänet on katsottu Yhdysvalloissa parhaaksi mahdolliseksi vastustajaksi Deontay Wilderille tähän kohtaan, arvioi Dahlbacka Iltalehdelle.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Olympialaisten ohjelma tänään – aikataulu, suomalaiset ja tv-lähetykset
- Tässä ovat Suomen parisprinttijoukkueet – Kerttu Niskasesta kova päätös
- Tässä on Suomen naisnelikko ampumahiihdon viestiin
- Eero Hirvonen kuittaili Ilkka Herolalle – mitalikaksikko repesi Ylellä
- Ilkka Herolalle olympiapronssia! – Loistava nousu hiihto-osuudella
- Järkyttävä video leviää – kolme kuoli ammuskelussa jääkiekko-ottelussa
- NHL-tähdet kalpenevat – 22-vuotias olympiatähti takoi 19 miljoonaa
- AL: Eduard Hallberg halusi nähdä tyttöystävänsä – Olympiakomitea torppasi
- Norjalaistähden kultahaave suli – sitten tarvittiin poliisia
- Norjan erityiskohtelu kuohuttaa – FIS:n suomalaisjäsen avasi suunsa Ylelle