Se oli siinä – IL:lle täräytettiin synkkä väite Iivo Niskasesta

Suomen hiihtomaajoukkue Tour de Skille julkaistaan keskiviikkona. Iivo Niskasen tilanne on puhuttanut turneen alla.
Niskanen ei ole kilpaillut vielä tällä kaudella maailmancupissa. Mies sai Rukan maailmancupin alla koronavirustartunnan, joka laittoi hänet sivuun hetkeksi.
Kolmen olympiakullan mies kertoi myöhemmin Viaplaylle, että korona vei hetkeksi mehut. Niskanen on kuitenkin tehnyt jo jokin aika sitten paluun treeniladuille.
Suomen joukkueesta moni jättää väliin Tour de Skin. Ainakin Johanna Matintalo, Joni Mäki, Lauri Vuorinen, Remi Lindholm ja Eveliina Piippo ovat tehneet tuon ratkaisun. Kauden päätavoite on Planicassa, jossa järjestetään MM-kisat helmi–maaliskuussa.
Tour de Ski alkaa Sveitsin Val Müstairissa. Pitkän linjan hiihtomies Reijo Jylhä on tehnyt Iltalehdelle oman näkemyksensä selväksi: Niskasen ei kannata leikkiä tulella ja lähteä Sveitsiin.
– Sairastelemisen jälkeen suoraan korkealle? Iivo ei varmasti riskeeraa mitään. Mielestäni Niskasen pitäisi ehdottomasti jättää Tour välistä. Val Müstair on haastava paikka tulla heti korkealle, linjasi Jylhä Iltalehdelle.
Jylhä muistutti Iltalehdelle, että maailmancupissa on jo urakoitu. Niskasen peli on pelattu siltä osin.
– Maailmancup ei ole pelastettavissa, kun kautta on mennyt niin paljon. Hän menee ehdottomasti MM-kisat edellä.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Hiihtotähti Katri Lylynperä yllätti uimapukuvideollaan
- Nooralotta Neziri meni kuntosalille – tämä näky sai katseet kääntymään
- Saga Andersson teki tylyt oharit – tämä oli seiväsnaisen selitys
- Lauri Vuorinen astui nyt esiin – hiihtotähti kertoi tilanteestaan
- Lotta Harala petettiin tylyllä tavalla – tämä lupaus osoittautui valheeksi
- Suomen keihästähti romahti – raju tilitys: ”Pohjamudissa”
- Therese Johaug vaihtoi lajia – jälki oli rumaa
- Maailman paras: Suomalaiselta yleisurheilijalta älytön kellotus
- Suomesta huikea korkeushyppytulos – kautta aikojen kakkoseksi
- Krista Pärmäkoski paljasti – näin ”yhteinen matka” tämän miehen kanssa alkoi
- Krista Pärmäkoski paljasti – näin ”yhteinen matka” tämän miehen kanssa alkoi
- Suomalaisheittäjältä hirmukaari – ylivoima oli aivan järjetöntä
- Kaisa Mäkäräinen sai yllättäviä vierailijoita – nainen reagoi välittömästi
- Silja Kosonen sanoi sen nyt suoraan – tämä mies sai täyslaidallisen ja tästä syystä
- Kunnon kaaria: Suomen keihästähdeltä valtava kehitysloikka
- Lotta Harala katosi kuvasta – nyt tuli päivitys, joka käänsi katseita: ”Hyvä luoja”
- Therese Johaug vaihtoi lajia – jälki oli rumaa
- IS:ssä shokkitieto Suvi Minkkisen tapauksesta
- Mykistävää ylivoimaa – suomalaisaituri tykitti kautta aikojen ajan
- Hiihtoässä otti vaatetta pois – naisen kesäkunto ällistyttää