Sami Jauhojärvi pöyristyi näkemästään – latasi tuiman viestin Viaplayn suorassa lähetyksessä
Maastohiihtäjä Kerttu Niskanen päätti Tour de Skin huikeasti. Hän taisteli Alpe Cermisin loppunousussa upeasti neljänneksi.
Ranskan Delphine Claudel vei viimeisen osuuden voiton. Kokonaiskilpailussa nähtiin kuitenkin suuria heilahduksia.
Niskasen mahtiveto nosti suomalaisen Tourin kakkoseksi. Norjan Tiril Udnes Weng ei pysynyt Niskasen kyydissä, vaan hän taipui lopulta nousussa lähes 40 sekuntia suomalaiselle.
Ruotsin Frida Karlsson katkesi täysin. Hän hävisi yli minuutin Niskaselle, mutta voitti lopulta kokonaiskisan reilulla puolella minuutilla.
Karlsson jäi pitkäksi ajaksi keräilemään itseään ylitettyään maaliviivan. Ruotsalaistähteä ei nähty palkintojenjaossa.
– Kun hiihtää ja etenkin Alpe Cermisin, siinä ei ole fyysisellä kunnolla väliä. Henkisellä mennään loppu. Uskon, että Fridalla on ollut tyhjä olo. Hän on vaan pään sisällä päättänyt, että tullaan maaliin ja otetaan voitto. Sitä sitten vasta romahtaa, kun tulee maaliin, kommentoi Kerttu Niskanen Ylelle.
Myös Tiril Udnes Weng rojahti lumeen pätkän jälkeen. Kun nainen oli maannut lumen päällä yli kaksi minuuttia, päätti asiantuntija Sami Jauhojärvi avata suunsa Viaplaylla.
– Reilu kilometri ennen maalia näytti siltä, että TU Weng ei taivu tänään. Seinä tuli vastaan, kertasi Jauhojärvi kisan loppua.
– Ei ole Weng vieläkään toipunut tästä. Käykää nyt nostamassa hyvät järjestäjät nainen pystyyn sieltä, hämmästeli ”Musti” Viaplaylla.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- IS: Nooralotta Nezirin pitkä piina jatkuu – ”Aikataulu on selvillä”
- Tiger Woodsin puoliso rikkoi hiljaisuuden somessa – yksityiskone paljastui Sveitsissä
- Darts-tähti kosi alasti – tilanne eskaloitui sormuksen heittoon
- Aleksi Valavuori sai kovaa kyytiä – sparri päättyi rumasti
- Hiihtolegenda lataa todella kovan väitteen – laji on kuolemassa
- Mestarin juhlat kääntyivät noloksi tapahtumaksi – ”valitettavasti tämä ei ole aprillipila”
- Karmeasta onnettomuudesta muistettu mäkihyppääjä on kuollut – ”Janne oli aina mukana kaikessa”
- Nooralotta Neziri avasi välejään Lotta Haralaan IS:lle – ”Molemmilla oli hankalaa”
- Tammikuussa synnyttänyt Therese Johaug: paluu!
- Nuori urheilija menehtyi – karuja yksityiskohtia julki
- Tammikuussa synnyttänyt Therese Johaug: paluu!
- Nuori lupaus menehtyi MM-kisoissa – nyt selvisi brutaali tieto onnettomuudesta
- Kova kausi takana – Minja Korhonen palkitsi itsensä lomalla
- Karmeasta onnettomuudesta muistettu mäkihyppääjä on kuollut – ”Janne oli aina mukana kaikessa”
- Saariselän kisa ratkesi viime metreillä – huima taistelu
- Nuori urheilija menehtyi – karuja yksityiskohtia julki
- Aleksi Valavuori sai kovaa kyytiä – sparri päättyi rumasti
- Olympiamenestys ei jäänyt huomioimatta – Vilma Ryytty palkittiin rahallisesti
- Traaginen tieto: Olympiavoittaja löytyi kuolleena hotellihuoneestaan
- Venäläisurheilijan teko herätti raivon – tutkinta käyntiin