Suomalaisjuoksija pamautti uuden SE-ajan – kisan jälkeen jäätävä kommentti
Jyväskylässä rikottiin sunnuntaina Suomen ennätyksiä pikamatkoilla. Sisäratojen 150 metrin SE-ajat menivät uusiksi sekä naisissa että miehissä.
Valtteri Louko kellotti miehissä ajan 16,27. Naisissa ennätystä paransi matkan 18,16 sekunnissa taittanut Silja Kempas. Rasmus Vehmaa taas rikkoi alle 19-vuotiaiden 60 metrin aitajuoksun Suomen ennätyksen. Se kirjataan nyt 7,76.
Louko myönsi, että ajasta huolimatta juoksu ei mennyt aivan ihanteellisesti.
– Suorat menivät hyvin, mutta kaarteet olivat aika tiukat 150 metrin juoksuun. Ei meinannut millään onnistua, Louko avasi SUL:n tiedotteella.
Viime vuonna 100 ja 200 metrin SM-kultaa alle 19-vuotiaissa voittanut Louko teki kuitenkin juoksun jälkeen selväksi, että Suomen ennätys ei tullut puskista.
– Aika ei ollut yllätys. Olen treeneissä juossut aika hyvin ja tuohon jäi parantamiseen varaa nimenomaan kaarteisiin.
Silja Kempas ei myöskään ollut erityisen yllättynyt omasta ajastaan. Tuore SE-nainen koki myös samoja ongelmia kuin Louko.
– Ei Suomen ennätys yllätyksenä tullut. Harjoituksissa on otettu 150 metrin vetoja testeinä ja niiden perusteella tiesin, että se voisi mennä. Ei SE varsinaisena tavoitteena kuitenkaan ollut, Kempas sanoi SUL:n tiedotteella.
– Tällä radalla on tullut juostua niin vähän, että kaarteet olivat 150 metrillä haaste. Mutta ihan hyvä juoksu. Edellispäivän juoksut eivät painaneet, ne pikemmin avasivat paikkoja.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Olympialaisten ohjelma tänään – aikataulu, suomalaiset ja tv-lähetykset
- Tässä ovat Suomen parisprinttijoukkueet – Kerttu Niskasesta kova päätös
- Tässä on Suomen naisnelikko ampumahiihdon viestiin
- Eero Hirvonen kuittaili Ilkka Herolalle – mitalikaksikko repesi Ylellä
- Ilkka Herolalle olympiapronssia! – Loistava nousu hiihto-osuudella
- Järkyttävä video leviää – kolme kuoli ammuskelussa jääkiekko-ottelussa
- NHL-tähdet kalpenevat – 22-vuotias olympiatähti takoi 19 miljoonaa
- AL: Eduard Hallberg halusi nähdä tyttöystävänsä – Olympiakomitea torppasi
- Norjalaistähden kultahaave suli – sitten tarvittiin poliisia
- Norjan erityiskohtelu kuohuttaa – FIS:n suomalaisjäsen avasi suunsa Ylelle
- Suvi Minkkinen jäi kiinni turvatarkastuksessa – ”en voinut missata tilaisuutta”
- Olympialaisten ohjelma tänään – aikataulu, suomalaiset ja tv-lähetykset
- Tässä on Suomen joukkue ampumahiihdon viestiin
- Alexander Stubbin olympiakäytös herätti kohun – ”Vittu mikä leija”
- Jutta Leerdam paljasti povensa – hinta voi nousta yli miljoonaan
- IL: Nyt puhuu huijauskohun keskelle joutunut hiihtäjä
- Jasmi Joensuu julkaisi yhteiskuvan Leijonat-rakkaansa kanssa: ”Kulta kainalossa ja pronssia kaulassa”
- Sikailu maksoi paikan olympialaisissa – joukkue heitti pelaajan pihalle
- Näin Krista Pärmäkoski reagoi naisten viestimitaliin
- Norjalaistähden kultahaave suli – sitten tarvittiin poliisia