Brutaalia – karu totuus Topi Raitasen tilanteesta selvisi

Yleisurheilukausi jatkui perjantaina kolme ME-tulosta tuoneella Pariisin Timanttiliigan kisalla. Suomalaisista olivat tulessa Euroopan mestarit Topi Raitanen ja Wilma Murto.
Norjan Jakob Ingebrigtsen teki kahden mailin uuden maailmanennätyksen 7.54,10, Etiopian Lamecha Girma 3 000 metrin estejuoksussa ME-ajan 7.52,11 ja Kenian Faith Kipyegon kellotti kautta aikojen ajan 14.05,20 naisten 5 000 metrillä.
Raitanen oli siis mukana EM-juoksussa. Hän jäi kuitenkin kisan voittoajasta peräti 29,89 sekuntia. Koko kisassa mies oli 13:s. Pariisin juoksu antanee osviittaa Raitasen mahdollisuuksista uroteoille Budapestin MM-kisoissa.
– Lähdettiin hyvään vauhtiin. Kahden kilometrin väliaika oli noin 5.30 ja ensimmäinen kilometri noin 2.42, mutta viimeinen tonni hyytyi ja siinä esteiden ylityksistäkin tuli vähän varovaisia, Raitanen kertaili SUL:n tiedotteella.
– Karlsruhessa aiemmin keväällä juostu 1500 metriä kertoi, että kunto on kohdallaan. Nyt vaan vaaditaan estekisoja ennen kuin tämä matka alkaa kulkea, eli tarvitaan lisää näitä pieniä askelia.
– Nyt oli ihan hyvä paikka juosta. Kakkosporukassa tulin, mutta viimeisellä tonnilla ei sitten vielä ollut sitä toivuttua kulkua. Treenit ovat menneet hyvin, joten jossakin kohtaa sitä jaksamista löytyy kisamitassakin, Raitanen totesi.
Murto oli neljäs ja ylitti 461 naisten seiväshypyssä. Australian Nina Kennedy voitti tuloksella 477.
– Askel askeleelta oikeaan suuntaan. Nälkää jäi, Murto totesi SUL:n tiedotteella.
– Suunnitelmana oli vaihtaa seiväs jokaisessa korkeudessa 461:een asti ja se toteutui. 431 meni sellaisella tutulla ”aloitusseipäällä”, ja sen jälkeen seiväs vaihtui 446:een ja 461:een, mutta 471:n yrityksiin Wilma ei seivästä enää vaihtanut, avasi puolestaan Murron valmentaja Jarno Koivunen.
– Yritykset korkeudesta 471 olivat korkeita, mutta etäisyydet eivät ihan osuneet kohdalleen. Kaiken kaikkiaan hyvä kilpailu Wilmalta. Juoksurytmi alkaa vakiintua.
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Se oli siinä – suomalainen pikajuoksija veti johtopäätöksensä raskaan kauden jälkeen
- Todellinen syyspommi – Suomen ennätys uusiksi komealla kaarella
- Nooralotta Nezirin näyttävä asu sai fanit hullaantumaan – ”Kyllä noilla muodoilla…”
- Maria Huntington palasi ”tyttöjen lomalta” – teki kotiin päästyään ison muutoksen elämäänsä
- Sara Lappalainen hankki uuden auton – yksi asia sai nopeasti naisen ällistymään
- Krista Pärmäkoski laittoi tuulemaan – Riitta-Liisa Roponen jäi kuin nalli kalliolle
- Therese Johaugin tilanne kuohuttaa – hiihtotähdiltä suoraa tekstiä naisesta
- Annimari Korte löi hanskat tiskiin ennen aikojaan – ”Ihan turvallisuussyistä”
- Tätä ei ole kiva kuulla – Kerttu Niskaselta ikävä paljastus Maastohiihto.comille
- Ylelle shokeeraava väite Suomen hiihdosta – ”Minulle on kerrottu”
- Nooralotta Nezirin näyttävä asu sai fanit hullaantumaan – ”Kyllä noilla muodoilla…”
- Hiihtotähti Frida Karlssonin paljastus järkyttää Norjassa
- Somesensaatio Olivia Dunne esitteli niukkaa kisa-asuaan – sitten alkoivat syytökset
- Se on sitten loppu – suomalaisen yleisurheilutähden ura päättyi melkoisella tavalla
- Antero Mertarannan kuppi meni nurin suorassa lähetyksessä – teki yhden asian selväksi katsojille
- Siinä on nainen rantakunnossa – kauteensa pettynyt suomalainen yleisurheilija lähti lomalle
- Krista Pärmäkoski laittoi tuulemaan – Riitta-Liisa Roponen jäi kuin nalli kalliolle
- Sara Lappalainen hankki uuden auton – yksi asia sai nopeasti naisen ällistymään
- Uusi aluevaltaus – Kalle Palander vahvisti itselleen kovan uutisen
- Nyt on herttaista – Viivi Lehikoinen onnitteli hiihtäjärakastaan