Seiväshyppääjä Wilma Murto oli odotetusti valinta Suomen Urheiluliiton Vuoden yleisurheilijaksi. Sama palkinto tuli naiselle myös viime vuonna.

Murto otti Budapestin MM-kisoista pronssia. Hän onnistui nostamaan myös perustasoaan viime kaudesta.

– Olen tyytyväinen siihen, että kauden viiden parhaan kilpailutuloksen keskiarvo nousi viime vuodesta 10 senttiä päälle 478:n. Mutta 480 ei ollut se luku, johon olisi ollut potentiaalia, Murto kommentoi SUL:n tiedotteella.

– Toisaalta tuo viiden parhaan tuloksen keskiarvo mahdollistaa sen, ettei tarvitse olla mikään maaginen superpäivä, että pärjää missä vaan, Murto muistutti.

Ensi vuonna järjestetään MM-hallikisat maaliskuussa ja ulkoratojen EM-kisat kesäkuussa. Sen jälkeen elokuussa taistellaan puolestaan olympiamitaleista Pariisiissa. Murto teki harvinaisen selväksi, mikä on hänen prioriteettinsa.

– Sehän on tavallaan hyvä asia, että on kahdet arvokisat ennen olympialaisia, mutta totta kai se vaikuttaa kesän painotuksiin ja suunnitelmiin, Murto sanoo.

– Se tarkoittaa, että olympialaisten suhteen ei tehdä kompromissejä. EM-kilpailut otetaan vakavasti, mutta ne ovat kuitenkin selvästi kakkosprioriteetti ja palvelevat olympiakisoja.

SUL:n gaalassa palkittiin myös esimerkiksi Reetta Hurske (Vuoden pikajuoksija), Camilla Richardsson (Vuoden kestävyysjuoksija), Silja Kosonen (Vuoden heittäjä), Saga Vanninen (Vuoden moniottelija) ja Veli-Matti ”Aku” Partanen (Vuoden kävelijä).