Iivo Niskasen kaveri teki pienen virheen – Venäjällä iskettiin heti kiinni

Venäjällä on seurattu silmä kovana länsieurooppalaisten urheilijoiden näkemyksiä venäläisurheilijoiden tilanteesta. Sama koskee myös hiihtäjiä.
Suomalaiset, ruotsalaiset ja norjalaiset hiihtäjät ovat vetäneet pääosin varsin tiukkaa linjaa. Venäläishiihtäjiä ei haluta takaisin, ennen kuin sotatoimet Ukrainassa ovat ohi.
Rintamassa on kuitenkin sävyeroja. Sellaista on tarjonnut esimerkiksi Emil Iversen. Iivo Niskasen kaveriksi itseään kutsuva norjalaistykki oli aluksi varsin ehdoton, kun Venäjä oli käynnistänyt hyökkäyksensä Ukrainaan.
– Niin kauan kuin Putin on vallassa, toivon ettemme näe venäläisiä urheilukisoissa, paalutti maailmanmestari Dagbladetille.
Sävy oli hieman erilainen, kun Iversen avasi suunsa viime viikolla Beitostölenissä.
– On kiire saada sota loppumaan. Ei tietenkään vain hiihdon takia, mutta tämä on erittäin negatiivistä hiihdon kannalta, tuskaili Iversen Nettavisenille.
Venäjälllä tartuttiin heti Iversenin sanoihin. Hänet otettiin riemulla osaksi propagandaa, jonka mukaan länsimaalaiset hiihtäjät haluavat venäläiset takaisin kisoihin.
Esimerkiksi valmentaja Juri Borodavko kehaisi Ria Novostille Iversenin sanoja, vaikkei uskonut niiden muuttavan mitään päättäjissä. ”Toivomme että venäläiset tulevat takaisin”, otsikoi puolestaan Championat ja laittoi sanoja Iversenin suuhun.
Venäläishiihtäjät Aleksander Bolshunov ja Veronika Stepanova ovat aiemmin väittäneet, että länsimaalaiset hiihtäjät ovat yksityisesti ilmaisseet heille tukensa.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Oliver Helander puhui suunsa puhtaaksi rakkauselämästään IL:ssä
- Valmentaja lausui Ylelle brutaalin totuuden MM-mitalitoivo Saga Vannisen tilanteesta
- Jani Sievisen treffikeskustelu sai erikoisen käänteen – pöydälle lyötiin hinnasto
- Yle: Suomen lentopallotähti ällisteli vastustajan toimintaa MM-kisoissa
- Lempi leiskui: Susijengin luottomies hempeili suomalaisen urheilunaisen kanssa
- Ampumahiihtomies ällistyi Kaisa Mäkäräisestä – viihtyivät yhdessä
- Wilma Murrosta leviää ikävää vihjailua – Ylelle paljastettiin totuus
- Valmentaja tiputti Ylelle karun totuuden Suomen keihästähdestä – heittoakaan ei ollut vielä heitetty
- Lotta Haralan tapauksessa shokkikäänne – IL: Tämä puhelu tuhosi kaiken
- Tämä näky Tokion MM-kisoissa oli liikaa – Annimari Korte murtui kyyneliin
- Ampumahiihtomies ällistyi Kaisa Mäkäräisestä – viihtyivät yhdessä
- IL: Krista Tervo ei voinut käsittää, mitä kilpakumppani teki hänelle moukaripaikalla
- Lotta Harala hylättiin – minuutteja myöhemmin selvisi vielä brutaalimpi totuus
- Lempi leiskui: Susijengin luottomies hempeili suomalaisen urheilunaisen kanssa
- Wilma Murrosta leviää ikävää vihjailua – Ylelle paljastettiin totuus
- Lotta Haralan tapauksessa shokkikäänne – IL: Tämä puhelu tuhosi kaiken
- Alisa Vainio antoi palaa – puhui suunsa puhtaaksi MM-kisojen urheilijoista
- Tämä näky Tokion MM-kisoissa oli liikaa – Annimari Korte murtui kyyneliin
- Tero Pitkämäeltä shokki-ilmoitus – keihäsässä avautui nyt IS:ssä
- Suomalaisjuoksija sai miesvieraan hotellihuoneeseensa Tokiossa – ”Mukava yllätys”