Norjalaistähden temppu oli liikaa – Kerttu Niskaselta suorat sanat kisan jälkeen

Maastohiihdon maailmancup jatkui lauantaina USA:n Minneapolisissa vapaan hiihtotavan sprinteillä. Erävaiheissa nähtiin yhteensä viisi suomalaista. Aika-ajosta eriin ylsivät naisissa Jasmi Joensuu ja Kerttu Niskanen sekä miehissä Niilo Moilanen, Joni Mäki ja Lauri Vuorinen.
Mäki taisteli ainoana välieriin. Hän oli lopulta tuloksissa 11:s. Miehissä Vuorinen kaatui omassa erässään ja oli 22:s. Karsinnassa loistanut Moilanen taipui 26:nneksi.
– Moilaselle aika tyypillistä. Karsinnassa hiihtää hyvin, mutta erässä ei vain sitten riitä, arvioi Viaplayn asiantuntija Sami Jauhojärvi.
– No huono oli. Ei jostain syystä paukut riittänyt yhtään. Lähettiin kovaa ja ajettiin. Vähän toivoinkin sitä, mutta siinä oli useampi kovempi kaveri erässä tänään. Eipä siinä varsinaisesti ole mitään seliteltävää. Oli vähän vain haastavaa. Toisessa mäessä vähän (suksi) kanttasi, enkä päässyt ihan peesissä letkassa laskuun, niin se vähän meni siihen, mutta eipä siinä, kommentoi Moilanen itse Viaplaylle.
Joensuun (23:s) paukut eivät riittäneet loppusuoralla. Niskanen (19:s) joutui puolestaan omassa erässään Norjan Kristine Stavås Skistadin kovaan kouluun. Isokokoinen norjalaistähti ei jättänyt yhtää ylimääräistä tilaa kapeissa mutkissa. Sen tajusi myös Niskanen.
– Arvasin, että Skistad ei halua pitää vauhtia ja on tulppana. Niin se olikin. Ei päästänyt ollenkaan niille linjoille, mistä yritin ohi, mutta hyvin luisti tähän alamäkipätkälle. Ei vain kertakaikkisesti ollut tilaa. Tuolla kummulla ennen maalisuoraa joutui ihan vauhdit ottaa ihan pois. Sieltä tuli sitten viimeinenkin mukaan kamppailuun. Väärä linja, päivitteli Niskanen Viaplaylle.
Norjan Johannes Kläbo voitti miesten kisan. Naisten ykkönen oli Jonna Sundling.
LUE MYÖS
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Pihalle maajoukkueesta – hiihtotähti alkoi nyt lausua valittuja sanoja
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Lotta Harala teki ikävän paljastuksen IL:lle
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Reetta Hurske lähti Suomesta – avautui nyt tekemästään muutoksesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Merkki keski-iästä: Kaisa Mäkäräinen paljasti, mitä oikein tuli tehtyä
- Suomen yleisurheilulupaukselta mahtava paluu – kiekkoilijarakas mukana juhlissa