Skandaali: Ruotsalaisjärjestäjiltä tyly temppu SE-miehelle – ”Tällaista ei ole minulle ennen käynyt”

Nathalie Blomqvist ja Lotta Kemppinen juoksivat molemmat neljänneksi lauantaina Tukholmassa Ruotsin GP-kilpailuissa lauantaina. Blomqvist juoksi 1500 metriä 4.11,38, ja Kemppinen paineli 60 metrillä omaa talven kotimaista kärkiaikaansa 7,34.
Samuli Samuelsson koki sen sijaan kovia Tukholmassa. Hän oli jo jäädä alkueriin, mutta pääsi protestin myötä vetämään erikseen 60 metrin kisan varsinaisen alkuerän jälkeen. Samuelsson voitti tuon juoksun ajalla 6,71.
– Olisin halunnut olla mukana hyvävauhtisessa finaalissa. Nyt jäi harmittamaan, että tämä meni näin lähettäjän virheen takia, Samuelsson sanoi.
– Kaksi kilpailijaa nyki valmiit-asennossa siinä minun vasemmalla puolellani. Pidin selvänä, että meidät kutsutaan ylös. Itse nousin ylös, mutta kisa ammuttiin liikkeelle. Lähettäjät myönsivät tehneensä virheen siinä, että meitä ei nostettu ylös, Samuelsson kertaili.
– Vaikka virhe oli lähettäjän, kilpailun järjestäjä sanoi, että aikataulu on niin tiukka, ettei ole aikaa antaa minun juosta alkuerää uudelleen. Minä tein virallisen protestin ja niin teki myös Viktor Thor, ja sitten meille järjestettiin juoksu, mutta vasta varsinaisen kisan jälkeen. Siihen tuli vielä kolmas juoksija mukaan. Tällaista ei ole minulle ennen käynyt, avautui Samuelsson SUL:n tiedotteella.
SE-mies avautui samasta aiheesta myös Instagram Storiesissa.
– Olen itse tottunut viimeisen 15 vuoden aika siihen, että jos lähdössä tulee nykimisiä, lähettäjä pyytää juoksijat ylös ja lähtö uusitaan. Nyt kun lähettäjä ampuikin, mielessäni oli vain se, että lähtö uusitaan. No kuinkas kävikään… lähettäjät myönsivät virheensä, mutta se oli liian myöhäistä ja jäin ulos finaalista.
LUE MYÖS
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Asiantuntija veti johtopäätöksensä – IL:lle pamautettiin shokkiväite Lotta Haralasta
- Mitä sekoilua: Lauri Markkasen touhu Susijengin pukukopissa ällistyttää maailmalla
- IS: Suomen yleisurheilutähti löysi rakkauden – paljasti nyt karun totuuden
- Jasmi Joensuu nöyryytti Suomen muita hiihtotähtiä – sitten selvisi nolo tosiasia
- Yksi sana riitti – Alisa Vainion valmentajalta jäätävä heitto Ylen haastattelussa
- IS: Wilma Murrosta leviää skandaalinkäryinen väite – nainen vaikeni
- Kilpasisko marssi Silja Kososen luokse – latasi harvinaisen selvän viestin
- Ylen toimittajan kysymys oli liikaa Alisa Vainiolle – reaktio kertoo kaiken
- Täysi stoppi – Elina Lampela päätyi rajuun ratkaisuun
- Ampumahiihtoparille perheenlisäystä – Kaisa Mäkäräinenkin reagoi
- Riitta-Liisa Lassila julkaisi nyt hempeän yhteiskuvan – ”Minä ja hän”
- Ampumahiihtoparille perheenlisäystä – Kaisa Mäkäräinenkin reagoi
- Se loppui lyhyeen – IL:ssä paljastettiin, miten Lotta Harala jätettiin
- Toisen lajin tähti haastoi Robert Heleniuksen – leikki loppui lyhyeen
- Suomen keihästähti alkoi heti aukomaan päätä kilpakumppaneilleen Japanissa
- Kilpasisko marssi Silja Kososen luokse – latasi harvinaisen selvän viestin
- IS: Krista Tervon tyly käyttäytyminen Japanissa ällistyttää
- Ero tuli: Seivästähti vahvisti ikävän tiedon MM-kisojen alla
- IS: Wilma Murrosta leviää skandaalinkäryinen väite – nainen vaikeni
- Ylen toimittajan kysymys oli liikaa Alisa Vainiolle – reaktio kertoo kaiken