Skandaali: Ruotsalaisjärjestäjiltä tyly temppu SE-miehelle – ”Tällaista ei ole minulle ennen käynyt”
Nathalie Blomqvist ja Lotta Kemppinen juoksivat molemmat neljänneksi lauantaina Tukholmassa Ruotsin GP-kilpailuissa lauantaina. Blomqvist juoksi 1500 metriä 4.11,38, ja Kemppinen paineli 60 metrillä omaa talven kotimaista kärkiaikaansa 7,34.
Samuli Samuelsson koki sen sijaan kovia Tukholmassa. Hän oli jo jäädä alkueriin, mutta pääsi protestin myötä vetämään erikseen 60 metrin kisan varsinaisen alkuerän jälkeen. Samuelsson voitti tuon juoksun ajalla 6,71.
– Olisin halunnut olla mukana hyvävauhtisessa finaalissa. Nyt jäi harmittamaan, että tämä meni näin lähettäjän virheen takia, Samuelsson sanoi.
– Kaksi kilpailijaa nyki valmiit-asennossa siinä minun vasemmalla puolellani. Pidin selvänä, että meidät kutsutaan ylös. Itse nousin ylös, mutta kisa ammuttiin liikkeelle. Lähettäjät myönsivät tehneensä virheen siinä, että meitä ei nostettu ylös, Samuelsson kertaili.
– Vaikka virhe oli lähettäjän, kilpailun järjestäjä sanoi, että aikataulu on niin tiukka, ettei ole aikaa antaa minun juosta alkuerää uudelleen. Minä tein virallisen protestin ja niin teki myös Viktor Thor, ja sitten meille järjestettiin juoksu, mutta vasta varsinaisen kisan jälkeen. Siihen tuli vielä kolmas juoksija mukaan. Tällaista ei ole minulle ennen käynyt, avautui Samuelsson SUL:n tiedotteella.
SE-mies avautui samasta aiheesta myös Instagram Storiesissa.
– Olen itse tottunut viimeisen 15 vuoden aika siihen, että jos lähdössä tulee nykimisiä, lähettäjä pyytää juoksijat ylös ja lähtö uusitaan. Nyt kun lähettäjä ampuikin, mielessäni oli vain se, että lähtö uusitaan. No kuinkas kävikään… lähettäjät myönsivät virheensä, mutta se oli liian myöhäistä ja jäin ulos finaalista.
LUE MYÖS
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Tämä näky oli liikaa – Lotta Harala hyväksyi karun totuuden elämästään
- Se oli siinä: Suvi Minkkinen heitti nyt hyvästit
- Ronnie O’Sullivanin ystävä latasi nyt suoraa tekstiä miehestä
- Ristomatti Hakola joutui nöyryyttävään tilanteeseen – nämä sanat päättivät keskustelun saman tien
- Anne Kyllönen täysi vastaantulija – Sami Jauhojärveltä saman tien brutaalit sanat
- Suuri mies on poissa – HS: Suomalainen urheilulegenda on kuollut
- Suomen A-maajoukkueen naishiihtäjä suhteessa valmentajansa kanssa
- Kohta jysähtää? Antti Tuiskulta rajua vihjailua Ylelle
- Yläosa pois – Kristiina Mäkelän kilpasisko yllätti rohkeilla kuvillaan
- ”Puolialastomina” – Norjan hiihtonaisen käytös puhutti
- ”Puolialastomina” – Norjan hiihtonaisen käytös puhutti
- Tästä vaiettiin – totuus Janne Ahosesta julki IL:ssä
- Suomen A-maajoukkueen naishiihtäjä suhteessa valmentajansa kanssa
- Anne Kyllönen täysi vastaantulija – Sami Jauhojärveltä saman tien brutaalit sanat
- Krista Pärmäkosken suhde-elämä puhuttaa – nuori mies avasi suunsa Seiskassa
- Shokkikäänne: Mari Eder palannut ampumahiihtoon – toisen maan maajoukkueessa
- Yläosa pois – Kristiina Mäkelän kilpasisko yllätti rohkeilla kuvillaan
- Nöyryyttävä video – hiihtotähdet aukoivat päätään Iivo Niskaselle
- Hirmukaari – suomalainen keihäsässä murskasi ennätyksensä
- Ristomatti Hakola joutui nöyryyttävään tilanteeseen – nämä sanat päättivät keskustelun saman tien