Annimari Kortteen järkyttävä päivitys oli liikaa – somejätti reagoi

Pika-aituri Annimari Kortteen kausi ei saanut toivottua alkua. Hän on nyt avautunut Instagramissa kokemuksistaan. Korte laittoi samalla asiat perspektiiviin.
Korte painoi viikonloppuna Malmön MM-kisojen 100 metrin aidoissa alkueränsä aikaan 13,34. Hän ei lähtenyt mukaan finaaliin.
– Olin 16 päivää kuumeessa, johon ei syytä löytynyt. En selvästi ollut toipunut siitä kunnolla kun en meinannut jaksaa juosta alkuerääkään kunnolla maaliin, Korte selvitti SUL:n tiedotteella viikonloppuna.
Korte on nyt julkaissut synkän koosteen uransa terveysmurheista. Listaus oli karu.
– 16 päivää kuumetta tunnistamattomista syistä muistutti minua niin paljon niistä kymmenestä vuodesta, jotka olin sairaana (niistä viisi vuotta niin pahasti, että lopetin urani enkä voinut kuvitella enää juoksevani) ja joiden aikana lääkärit eivät pystyneet kertomaan, mikä minulla oli vikana. Vaikeinta on, että ei tiedä, mikä parantaa tai huonontaa tilannetta. Epätietoisuus on pelottavaa.
– Minun kohdallani epätietoisuuden pelko johti kerran siihen, että en löytänyt syytä elää noiden hirveiden kipujen kanssa, eikä kukaan osannut auttaa.
– Nyt minulla oli vain kuumetta. Silloin minulla oli kuumetta kuukausia putkeen, tukehduin kaikkeen ruokaan ja minulla oli tuskallisia ja oloani merkittävästi heikentäneitä kipuja kaikki nuo vuodet.
– Se muistutti minua myös siitä, että urheiluvammat ovat vain urheiluvammoja. Ei se ole niin vakavaa, kun on jäljellä vielä terveys. Silloin siitä kannattaa nauttia. Jos on vaikeuksia loukkaantumisten kanssa, kannattaa muistaa, että elämässä on tärkeämpiäkin asioita, kuten terveys, valisti entinen SE-nainen.
Kortteen julkaisema video, joka sisälsi esimerkiksi pätkiä leikkauksista, oli liikaa Instagramille. Videoon lisättiin varoitus ”arkaluontoisesta sisällöstä”. ”Tämä video saattaa sisältää raakaa tai väkivaltaista sisältöä”, luki alla.
LUE MYÖS
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Frida Karlsson poseerasi hiihtomiehen kanssa – fanit villiintyivät
- Täysi vastaantulija – Suomen keihässensaatio romahti: ”Pettynyt olen”
- Mahtikaaret voi unohtaa – Krista Tervolta karu päivitys
- Krista Pärmäkoski sai ikävän yllätyksen – ”Mulla on iso ongelma”
- Eronnut Riitta-Liisa Roponen avautui – tämä asia selvisi nyt naiselle
- Hiihdon maailmantähti tylytti Iivo Niskasta: ”Rehellisesti sanottuna…”
- Nooralotta Neziri palasi koti-Suomeen – hyväksyi karun totuuden: ”Ei ole enempää annettavaa”
- SE-tulos murskaksi – Suomessa hirmukaari: ”Huhhuh mikä kisa”
- Moukariässä Suvi Koskinen teki muutoksen ulkonäköönsä – fanien tuomio oli selvä
- Wilma Murto tiputti jymyuutisen – IL:ssä esitettiin ikävä epäily
- Suru-uutinen: Legenda on poissa – suuri suomalainen urheilumies on kuollut
- Wilma Murto tiputti jymyuutisen – IL:ssä esitettiin ikävä epäily
- Mahtikaaret voi unohtaa – Krista Tervolta karu päivitys
- Krista Pärmäkoski sai ikävän yllätyksen – ”Mulla on iso ongelma”
- Eronnut Riitta-Liisa Roponen avautui – tämä asia selvisi nyt naiselle
- Hiihdon maailmantähti tylytti Iivo Niskasta: ”Rehellisesti sanottuna…”
- Täysi vastaantulija – Suomen keihässensaatio romahti: ”Pettynyt olen”
- Viivi Lehikoinen teki aluevaltauksen – taululle tärähti heti historiallinen aika
- Nooralotta Neziri palasi koti-Suomeen – hyväksyi karun totuuden: ”Ei ole enempää annettavaa”
- Ikävä tieto Yhdysvalloista – Jessie Digginsille kävi huonosti