Suomalainen yleisurheilutähti avautui rajusta ratkaisustaan – ”Jonkin täytyi muuttua”
Monet suomalaiset yleisurheilijat ovat tehneet yhteenvetoja kaudesta 2024. Nyt sellaisen on tehnyt myös Heta Tuuri.
Korkeushyppääjä myönsi rehellisesti Instagram-päivityksessään, että kaikki ei mennyt alussa suunnitelmien mukaan.
– Hallikausi oli odotuksia täynnä, mutta se ei tuottanut lähellekään haluttua tulosta. Valmistava leiri Teneriffalla onnistui fyysisesti hyvin, joten tavoitteita asetettiin normaaliin tapaan. Kilpailukauden alkaessa en kuitenkaan ollut valmis. Kilpailusta toiseen yritin saada hommaa toimimaan. Toisinaan tehtiin hyviäkin treenejä, mutta epävarmuutta oli liikaa teknisellä puolella. 1,5 kuukautta kisasin lähes yhtäjaksoisesti, mutta mikään ei auttanut. Selvää oli, että jonkin täytyi muuttua.
– Hallikauden jälkeen valmentaja vaihtui ja sen mukana myös treenisisällöt – suhteellisen isoja muutoksia oli siis tiedossa. Keskityimme pääasiassa tekniikkaan ja siihen liittyvien ongelmien korjaamiseen koko kevään ajan. Aloitimme yhdessä muutaman suuren projektin, joiden uskoimme (ja edelleen uskomme) jossain kohtaa tuottavan hedelmää. Se teki kaikin puolin hyvää niin päälle kuin fysiikallekin, avasi Tuuri.
Muutokset toivat lopulta tulosta, kun kärsivällisyyttä riitti. Tuuri pisti lopulta esimerkiksi ennätyksensä uusiksi.
– Ensimmäinen kilpailu Huelvassa antoi jo hyvää palautetta kevään aherruksen onnistumisesta. Hypyt olivat muodoltaan sitä mihin suuntaan olimme pyrkineet. Ranskassa vihdoin tunsin henkisen lukon täysin avautuvan, vaikka tuloksellisesti halusinkin muuta. Tämä taas muistutti siitä, kuinka urheilu on myös niin paljon kaikkea muuta kuin numeroita. Sitten toukokuun lopulla ensin Jõhvissa lähes tulkoon ennätys 189 ja viisi päivää myöhemmin Pärnussa ennätys 191. Kesä oli vasta alussa ja olin jo tässä kohtaa saanut paljon enemmän kaudelta kuin olisin uskaltanut toivoa vuoden alussa.
– Korkeuskesä jatkoi antamistaan – kisasin Euroopan parhaiden kanssa Rooman EM-kisoissa, voitin Suomenmestaruuden, hyppäsin taas yli 190 Lempäälän korkeuskarnevaaleilla ja jaoin Ruotsi-ottelun mestaruuden. Viimeisenä tekona selviydyin vielä heitto-ottelustakin.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Joni Mäki kohun keskellä – avasi suunsa IS:lle
- Suomi teki sen, mitä ei pitänyt tapahtua – valmentaja hätkähdytti Ylellä
- Suomalaistähti pettyi pahasti – täräytti suorat sanat IS:lle olympialaisista
- Kamerat tallensivat: Ilkka Herolan ele ei jättänyt mitään epäselväksi
- Vaaratilanne olympialaisissa – ”en ole koskaan kokenut vastaavaa”
- Yle: Eero Hirvonen ja Ilkka Herola sanoivat sen heti – yksi mies sai suoran palautteen
- Lindsey Vonn sairaalassa – nyt tuli uusi isku
- Tässä ovat suomalaiset viimeisiin ampumahiihtolähtöihin
- Ylen asiantuntija lausui suoran palautteen Lauri Vuorisesta
- Suomelle hopeaa! Eero Hirvonen ja Ilkka Herola syöttivät myrkkyä ankarassa kelissä
- Olympialaisten ohjelma tänään – aikataulu, suomalaiset ja tv-lähetykset
- Välieriin! Näin Leijonien olympiaturnaus jatkuu seuraavaksi
- Ruotsin hiihtotähdet paljastavat – yhteisiä suihkuhetkiä
- Jukka Jaloselle riitti? Suomalaisluotsi pudotti yllätysuutisen Seiskalle
- Kerttu Niskanen jäi ulos – valmentaja paljasti syyn IL:lle
- Olympialaisten ohjelma tänään – aikataulu, suomalaiset ja tv-lähetykset
- Alexander Stubbin olympiakäytös herätti kohun – ”Vittu mikä leija”
- Tässä ovat 50 kilometrin suomalaishiihtäjät – mukana yllätysnimi
- Ilkka Herola ja Eero Hirvonen saavat ison edun – Ylellä kutkuttava tieto Suomen salaisesta aseesta
- IS: Jasmi Joensuu jyrähti – ei suostunut avaamaan syytä yllätysratkaisulle