Anne Kyllönen sai tuomion – Ylen asiantuntijalta brutaalia tekstiä

Hiihdon maailmancup-viikonloppu jatkui Ranskan Les Rousses’ssa perinteisen sprinteillä.
Norjan Kristine Stavås Skistad voitti naisten kisan. Jasmi Joensuu oli päivän parhaana suomalaisena viides. Kerttu Niskanen oli 18:s ja Anne Kyllönen 28:s. Joulukuussa sairastellut Kyllönen oli vaikeuksissa jo karsinnassa. Sen huomasi myös Ylen asiantuntija Ville Nousiainen.
– Aika paljon tuli kyllä tässäkin nyt jääntiä. Siinä vaiheessa, kun on vähän kropassa ongelmia, kuten Annenkin tuosta vuorohiihdosta näki, niin hänen parhaimmillaan hiihtää hyvää vuorohiihtoa. Nyt hän ei malttanut tai jaksanutkaan varmaan tehdä kunnolla töitä, että olisi saanut painoa siirtoon. Silloin se potku ei vie eteenpäin, eikä saa niin helposti suksea pitämään, sanoi Nousiainen, kun Kyllönen tuli maaliin karsinnan jälkeen.
Kyllönen jäi siis lopulta ensimmäiseen erävaiheeseen. Nousiainen analyysi oli karu.
– Ei ollut Annelle tämä kisaviikonloppu. Ei ollut oikein viime viikonloppukaan Imatran SM-kisoissa.. Ei ole se kunto oikein löytynyt missään vaiheessa tähän kauteen. Rukalla oli joo ihan hyvää menoa. Ei ollut ihan tolkuttoman kaukana. Sieltä jos oltaisiin nähty pieni petraus, niin oltaisiin ihan hyvillä. Ollaan menty takapakkia Rukalta. Pitäisi saada pientä korjausliikettä aikaiseksi, linjasi Nousiainen mainitsematta Kyllösen sairastelua.
Lauri Vuorinen jälleen paras suomalaismies
Miesten kilpailun voitti Ruotsin Edvin Anger. Lauri Vuorinen oli kymmenes, Wiljam Mattila oli 17:s, Ville Ahonen 19:s ja Emil Liekari 22:s.
– Positiivinen kilpailu, vaikka vähän odotin enemmän tuloksellisesti ja sijoituksen puolesta. Finaaliin olisin tietysti halunnut päästä, mutta ei sinne asti riittänyt. Karsinta oli ihan jees ja alkuerä onnistui taktisesti. Oli tiedossa, että eka välierä meni niin kovaa, että todennäköisesti olisi vain kaksi paikkaa jaossa.
– Menetin pahasti sijoja ensimmäiseen laskupätkään ja ajauduin kuudenneksi, mikä oli tosi huono juttu. En vaan sieltä päässyt kahden parhaan joukkoon. Tosi tiukkahan se oli – viisi miestä muutaman kymmenyksen sisässä. Päällisin puolin kuitenkin Tourin jälkeen olen tyytyväinen, kommentoi Vuorinen Hiihtoliiton tiedotteella.
LUE MYÖS
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Lotta Harala teki ikävän paljastuksen IL:lle
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Reetta Hurske lähti Suomesta – avautui nyt tekemästään muutoksesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Merkki keski-iästä: Kaisa Mäkäräinen paljasti, mitä oikein tuli tehtyä
- Suomen yleisurheilulupaukselta mahtava paluu – kiekkoilijarakas mukana juhlissa