IS:lle paljastus: Therese Johaug latasi Kerttu Niskaselle brutaalin totuuden Tour de Skin maalissa

Kerttu Niskasen upea taistelu riitti tällä kertaa Tour de Skin neljänteen sijaan. Hän hävisi lopulta kiertueen voittajalle Therese Johaugille kolme minuuttia ja 22 sekuntia.
Niskanen oli kokonaiskisassa kirkkaasti paras suomalainen. Krista Pärmäkoski oli yhdeksäs ja sprinteissä onnistunut Jasmi Joensuu 15:s.
– Kerttu taisteli kokonaiskilpailun palkintopallisijasta. Hän ei ihan siihen tällä kertaa yltänyt, mutta neljäs sija on kuitenkin hyvä. Tänään hän pystyi loppunousussa pitämään paikkansa siinä. Useampi palkintopallisija tuli Toblachista ja lopusta pistekirikilpailussa Jasmi palkintopallilla ja mäkikirikilpailussa Kerttu palkintopallilla. Siinä mielessä naisten kokonaispanos oli hyvä, kommentoi päävalmentaja Teemu Pasanen Hiihtoliiton tiedotteella.
Niskanen on napannut viime vuosina palkintopallisijoja Tour de Skiltä. Hän myönsi Ilta-Sanomille, että hieman kaiveli nyt.
– Kun pääsee taistelemaan Tourin palkintokorokesijoista, niin tietysti sinne mieli haluaisi. Täytyy kuitenkin muistaa, että tälle tasolle olen nyt vasta päässyt kunnon puolesta nousemaan. Olen tyytyväinen, kun kolme kertaa kuitenkin pääsin nousemaan palkintopallille.
Tour de Skin rataprofiilit eivät olleet tällä kertaa ihanteellisia Niskaselle. Työn tekeminen yksin Toblachin väliaikalähdössä ja takaa-ajossa olivat myös liikaa naiselle. Niskanen kertoi myös Johaugin myöntäneen asian.
– Theresen kanssa pääsin tuossa vaihtamaan ajatuksia. Hänkin sanoi, että se varmasti verotti voimiani, kun jouduin hiihtämään yksin Toblachissa, paljasti Niskanen IS:lle.
LUE MYÖS
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Kristiina Mäkelä palasi parrasvaloihin – tältä yleisurheilulegenda näyttää nykyään
- Vilma Itälinna antoi palaa – raju tilitys EM-kisojen jälkeen
- Ilona Mononen tuli Suomeen – myönsi saman tien karun totuuden Ylelle
- Emma Tainio ajautui seksualisointikohun keskelle, joukkueen tuomio naisesta oli selvä
- Tämä ei kuulosta hyvältä: Suomen ampumahiihtotähdille ikävä takaisku
- Yleisurheilumies puhui suhteestaan Wilma Murtoon – oikoi näitä väitteitä IL:ssä
- Tekikö Antti Sainio valtava virheen? Entinen SE-mies avasi suunsa Ylellä
- Brittitähdeltä selvät sanat Saga Vannisesta – tämä ei jätä mitään epäselväksi
- Jasmi Joensuu teki muodonmuutoksen – tältä hän nyt näyttää
- Hiihtomies avautui suhteestaan Riitta-Liisa Roposeen – ”En ois uskonut”
- Hiihtomies avautui suhteestaan Riitta-Liisa Roposeen – ”En ois uskonut”
- Suomen keihäskarju teki paluun – jälki olikin sitten rumaa
- Vilma Itälinna antoi palaa – raju tilitys EM-kisojen jälkeen
- Ex-valmentaja laukoi Ylellä karua tekstiä Saga Vannisesta
- Brittitähdeltä selvät sanat Saga Vannisesta – tämä ei jätä mitään epäselväksi
- Ilona Mononen tuli Suomeen – myönsi saman tien karun totuuden Ylelle
- Jasmi Joensuu teki muodonmuutoksen – tältä hän nyt näyttää
- Emma Tainio ajautui seksualisointikohun keskelle, joukkueen tuomio naisesta oli selvä
- Sergei Bubka puhui suunsa puhtaaksi – selvät sanat Armand Duplantisista
- Dorothea Wierer ilmoitti kovasta ratkaisustaan – aviomiestä surettaa nyt