Suomen hiihtotähti romahti täysin – lausui lohduttomat sanat Viaplaylle

Tour de Ski jatkui Toblachissa perinteisen 15 kilometrin takaa-ajolla. Norjan Harald Östberg Amundsen voitti kilpailun.
Hän menetti kuitenkin takaa-ajossa merkittävästi johtoaan. Norjan Johannes Hösflot Kläbo johtaa Tourin kokonaiskisassa ennen Ruotsin Edvin Angeria.
Niko Anttola oli parhaana suomalaisena 19:s. Asemiaan parantanut Arsi Ruuskanen oli kilpailun 20:s, Lauri Vuorinen 36:s ja Niilo Moilanen 74:s.
Suomalaismiehiltä ei ihmeitä odotettu. Sellaisia ei myöskään saatu. Viime kaudella perinteisen normaalimatkan kisoissa hienosti onnistunut Lauri Vuorinen oli kuin varjo entisestään.
– Oli kyllä vaikeaa. Ei voi muuta sanoa sanoa. Jatkettiin vähän siitä, mistä viimeksi jäätiin yhteislähdössä. Ei ole kaikki kunnossa, vuodatti Vuorinen Viaplaylla.
– Vaikea sanoa, mistä se mättää tällä hetkellä. Toki eilen oli tietysti vähän spesiaalikisa radan puolesta. Siinä meni ihan ok. Sprintti oli hyvän tuntuista ekana matkana, mutta toinen päivä oli todella huono. Tuntuu, että en sen jälkeen oikein ole palautunut kunnolla. Jokin on tällä hetkellä pielessä, harmitteli mies.
Huomenna on edessä välipäivä Tour de Skillä. Viaplayn asiantuntija Virpi Sarasvuo pohti Vuorisen tilannetta.
– Varmaan nyt käydään arvontaa, että mitä tuo välipäivä tuossa auttaa. Luulisin kuitenkin, että hän haluaa sinne olympialaduille hiihtämään sen sprintin (perjantaina Val di Fiemmessä). Tuskin sitä jättää nyt väliin. Miettii sitten ehkä, onko järkeä hiihtää maaliin koko Touria. Kuitenkin perinteiset kisat täällä ovat osoittaneet, että ei ole ihan parhaassa kunnossa normaalimatkoilla. Jotain siellä on hämminkiä.
LUE MYÖS
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Ronnie O’Sullivan teki snookeruransa suurimman virheen – maksoi valtavan hinnan
- Pihalle maajoukkueesta – hiihtotähti alkoi nyt lausua valittuja sanoja
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Lotta Harala teki ikävän paljastuksen IL:lle
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Reetta Hurske lähti Suomesta – avautui nyt tekemästään muutoksesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Merkki keski-iästä: Kaisa Mäkäräinen paljasti, mitä oikein tuli tehtyä
- Suomen yleisurheilulupaukselta mahtava paluu – kiekkoilijarakas mukana juhlissa